Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zpevnily o necelé procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodních jednání mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek znovu vystupňoval napětí mezi oběma zeměmi, když podepsal zákon na podporu prodemokratických demonstrantů v Hongkongu.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,44 % na 407,43 bodu, za celý týden ale získal 0,85 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,94 % na 7 346,53 bodu (týden: +0,27 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,13 % na 5 905,17 bodu (týden: +0,2 %) a německý DAX se snížil o 0,07 % na 13 236,38 bodu (týden: +0,55 %).
O více než procento spadl sektor základních zdrojů, mírně v plusu se naopak udrželo technologické odvětví.
Pomyslným vítězem dne se stal britský internetový supermarket Ocado, jehož akcie vyletěly vzhůru o více než 11 % poté, co uzavřel partnerskou smlouvu s japonskou společností Aeon. Díky tomu Ocado vstoupí na asijský trh.
Zhruba o 8 % se naopak propadly akcie norské banky DNB, jež čelí obvinění z praní špinavých peněz.
Evropské akcie (29. listopadu 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- MONETA Money Bank zřejmě koupí v Česku Wüstenrot stavební spořitelnu a Wüstenrot hypoteční banku. Banka to oznámila v tiskové zprávě. Banka plánuje podepsat kupní smlouvu do konce letošního roku. Vypořádání transakce plánuje na 1. dubna 2020 nebo co nejdříve poté. Kupní cenu a ostatní podmínky transakce zveřejní MONETA Money Bank po podpisu kupní smlouvy. Transakce podléhá souhlasu ČNB a antimonopolního úřadu.
- Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ zrušila dosavadní opční program pro management, v rámci kterého mohli manažeři kupovat akcie firmy. Nahradila ho systémem dlouhodobé výkonnostní odměny pro členy představenstva. ČTK to v pátek řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Opční program dlouhodobě kritizovali minoritní akcionáři ČEZ sdružení kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra. Šnobr prosazoval jeho zrušení.
- Německo bude mít příští rok rekordní státní rozpočet. Příjmy i výdaje mají dosáhnout 362 miliard eur, což je o 5,6 miliardy eur více než letos. Rozpočet bez deficitu, který v pátek schválil německý parlament, bude mít spolková republika už posedmé v řadě. Koaliční vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) vedená kancléřkou Angelou Merkelovou počítá s tím, že vyrovnaný státní rozpočet bude i v letech 2021 až 2023.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 7,5 procenta, je tak nejníže od poloviny roku 2008. Proti září se snížila o desetinu procentního bodu, meziročně o půl bodu. Vyplývá to ze sezonně přepočtených údajů, které v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii bylo bez práce 6,3 procenta lidí, stejně jako v předchozích měsících. Nejnižší nezaměstnanost má nadále Česká republika, kde ale proti září vzrostla o desetinu procentního bodu na 2,2 procenta.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Francouzská skupina LVMH se definitivně dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co. na jeho převzetí za 16,2 miliardy USD. Dohoda je dosud největší akvizicí LVMH a má posílit zatím nejmenší část podnikání této na luxus orientované skupiny, tedy klenotnictví a hodinářství. O dohodě informovaly obě společnosti.
- Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti The Medicines Co. za 9,7 miliardy USD. Novartis akvizicí rozšíří svoji nabídku léků na kardiovaskulární onemocnění, uvedly firmy v noci na pondělí.
- Francouzská vláda nevyloučí čínskou společnost Huawei Technologies z budování sítí páté generace (5G). Bude mít ale právo prověřit všechny dodavatele zařízení pro tyto sítě kvůli případným bezpečnostním hrozbám. Uvedla to v pondělí podle agentury Reuters státní tajemnice na ministerstvu hospodářství a financí Agnés Pannierová-Runacherová.
- Italská vláda dá ztrátovým aerolinkám Alitalia další půjčku, tentokrát 400 milionů eur. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Minulý čtvrtek vypršel několikrát posunutý termín pro podání závazné nabídky na zadluženou leteckou společnost, skupina zájemců z transakce vycouvala.
- Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu podle očekávání mírně zlepšila. Ukázal to pondělní průzkum mnichovského institutu Ifo. Jeho index důvěry, který je založený na průzkumu mezi zhruba sedmi tisíci německých firem, vzrostl na 95 bodů z říjnových 94,7 bodu. Oblast výroby je ale stále v recesi.
- Valná hromada Monety Money Bank v úterý schválila návrh na výplatu pololetní dividendy 3,30 Kč na akcii před zdaněním, navýšení základního kapitálu o 9,709 miliardy korun na 10,220 miliardy Kč a program zpětného odkupu akcií.
- Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje, výdaje domácností by tak mohly ke konci roku podpořit růst největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Výdaje domácností se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu hospodářství země díky rekordní zaměstnanosti, růstu mezd, který je vyšší než inflace, a nízkým nákladům na úvěry. Domácnosti a jejich spotřeba tak pomáhají zmírnit negativní vliv obchodních sporů na německou ekonomiku, která je do značné míry závislá na vývozu.
- Slovenská centrální banka (NBS) očekává příští rok až trojnásobně vyšší podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky, než předpokládá vláda v návrhu rozpočtu. NBS to uvedla v analýze, kterou v úterý zveřejnila. Vyšší deficit oproti vládnímu návrhu předpokládá také nezávislá rozpočtová rada. Evropská komise minulý týden Slovensko a dalších sedm zemí eurozóny varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.
- Automobilka Audi zruší v Německu do roku 2025 na 9 500 pracovních míst. Chce ušetřit miliardy eur a přizpůsobit výrobu éře elektromobilů. V oblasti elektromobility a digitalizace proto naopak dalších 2 000 pozic vytvoří. Firma, která v závodech v Ingolstadtu a Neckarsulmu nyní zaměstnává zhruba 61 000 lidí a celosvětově má asi 90 000 pracovníků, to uvedla ve svém úterním sdělení.
- Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v současnosti nevidí důvod ke změně úrokových sazeb. Zároveň se ale nebrání debatě o případných úpravách v nastavení měnové politiky. Debata na zasedání bankovní rady 18. prosince bude podle něj podobná té na počátku listopadu. Rusnok to ve středu řekl novinářům na konferenci k pojistnému trhu.
Spotřebitelská důvěra ve Francii v listopadu překvapivě vzrostla a vyšplhala se na nejvyšší úroveň od začátku funkčního období prezidenta Emmanuela Macrona. Ukázaly to ve středu údaje statistického úřadu INSEE. Ke zlepšení přispělo i zmírnění obav, které měli spotřebitelé z nezaměstnanosti, uvedla agentura Reuters.
Deutsche Telekom, který je největší telekomunikační skupinou v Evropě, zvažuje podle zdrojů německého deníku Handelsblatt fúzi s francouzským konkurentem Orange. Mluvčí francouzské firmy ale ve středu informaci popřel, zatímco Deutsche Telekom se k informacím odmítl vyjádřit.
Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen by nově mohla montovat také sportovně-užitkový vůz Škoda Karoq. S odvoláním na sdělení odborů slovenského závodu Volkswagenu to napsal na svém webu týdeník Trend. Mluvčí továrny Lucia Kovarovič Makayová ČTK řekla, že rozhodnutí o přidělení nové produkce dosud nepadlo.
- Indikátor příznivosti podnikatelského klimatu v eurozóně poklesl v listopadu o 0,03 bodu na -0,23 bodu z říjnových -0,2 bodu (revidováno z původního údaje -0,19 bodu). Trh přitom očekával mírný vzestup na -0,14 bodu.
- Desítky evropských srovnávačů cen si stěžují, že americká internetová společnost Google v rozporu s pravidly hospodářské soutěže nadále zvýhodňuje svou vlastní službu. Požadují, aby Evropská komise proti firmě podnikla další kroky.
- Francouzská státní energetická společnost EDF oznámila, že v Severním moři u pobřeží skotského regionu Fife postaví největší britskou větrnou elektrárnu.Na projektu se bude z 50 procent účastnit irská státní elektrárenská společnost ESB. Francouzská EDF na plán vyčlenila dvě miliardy dolarů, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.
- Spotřebitelské ceny v Německu byly podle předběžných údajů tamního statistického úřadu v listopadu o 0,8 % nižší než v říjnu. Po růstu o 0,1 % v říjnu očekával trh nepatrně mírnější pokles o 0,6 %. V meziročním srovnání si listopadová inflace udržela říjnové tempo 1,1 %, což je však méně, než kolik trh očekával (+1,3 %).
- Členské země Evropské unie se ve čtvrtek dohodly na podmínkách zavedení hromadných spotřebitelských žalob, které iniciovala česká eurokomisařka Věra Jourová. Ministři unijních zemí na jednání v Bruselu podpořili návrh, aby za poškozené zákazníky podávaly žalobu vybrané organizace či úřady.
- Díky farmaceutickému průmyslu a produkci vodních elektráren rostlo švýcarské hospodářství ve třetím čtvrtletí rychleji než sousední eurozóna. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na data švýcarského Státního úřadu pro hospodářské záležitosti, která byla zveřejněna ve čtvrtek.
- Slovensko od příštího roku zdvojnásobí sazbu zvláštní bankovní daně a prodlouží její platnost na neurčito. Změnou zákona o tom rozhodl ve čtvrtek bratislavský parlament. Opatření má zlepšit bilanci veřejných financí, které letos i v příštím roce navzdory původním předpokladům skončí v deficitu. Změnu už předem kritizovaly například slovenská centrální banka i Evropská centrální banka.
- Ceny bydlení ve Spojeném království byly v listopadu o 0,5 % vyšší než v říjnu (říjen: +0,2 %, odhad: +0,1 %). V meziročním srovnání vzrostly ceny bydlení o 0,8 % (říjen: +0,4 %, odhad +0,2 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Provozní zisk majitele většiny obchodů IKEA klesl v uplynulém finančním roce o deset procent na 2,03 miliardy eur. Na vině byly vyšší náklady a rozsáhlé investice do digitalizace a do rychle se měnících nákupních preferencí zákazníků. Společnost Ingka Group, která byla dříve známá pod názvem IKEA Group a je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě, to uvedla ve svém úterním sdělení.
- Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group vzrostl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 9,5 % na 226,5 milionu eur. Zisk před zdaněním se skupině zvýšil o 6,8 % na 376,2 milionu eur. Společnost potvrdila celoroční výhled počítající s růstem hrubého předepsaného pojistného na 9,9 miliardy eur a ziskem před zdaněním ve výši 500 až 520 milionů eur.
Zdroj: CNBC