US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Výroba vodních elektráren je podobně jako loni podprůměrná

Výroba tuzemských vodních elektráren je podobně jako v loňském roce podprůměrná. Vyplývá to z vyjádření asociací a firem pro ČTK. Důvodem je podle nich především pokračující sucho. To je podle dřívějších vyjádření odborníků způsobeno především letošními vysokými jarními teplotami a vyprahlostí země už z loňského roku.

Redakce IW
Redakce IW
17. 6. 2018 | 10:44
Energetika

Z veřejně dostupných dat Energetického regulačního úřadu stav zatím zřejmý není. Úřad zatím zveřejnil pouze údaje o výrobě elektřiny v prvním čtvrtletí letošního roku. V něm výroba z vodních elektráren činila 643,3 gigawatthodiny (GWh), meziročně o třetinu více. Z toho malé vodní elektrárny do jednoho megawattu vyrobily 169,8 GWh, meziročně o 29,3 % více. Odborníci však upozorňují, že období nadprůměrně vysokých teplot bez deště panovalo letos především ve druhém čtvrtletí.

"Výroba v ročním celkovém přehledu z výroby elektrické energie z malých vodních elektráren byla loni na 60 % z ročního předpokladu. Letos, díky prvním třem měsícům roku, zimní vláze a mírnému odtávání, nenastal tak velký pokles, i když poslední dva měsíce jsou nadprůměrně horké a suché. V květnu a červnu museli někteří výrobci zastavit větší turbíny, které jsou nastaveny na větší vodu a nechali jet pouze malé zdroje," uvedl předseda Asociace hydroenergetiků ČR Zdeněk Nováček.

Velký úbytek vody je podle něj v posledních letech zaznamenáván například na řece Sázavě. "Pro mnohé výrobce se čím dál tím více stává provozování malé vodní elektrárny spíše srdeční záležitostí, drahým koníčkem, protože náklady na provozování nepokryje příjem z výroby elektřiny," dodal.

Podle předsedy Cechu provozovatelů malých vodních elektráren Vladimíra Zachovala se provozovatelé snaží dopady změn klimatu eliminovat investicemi do zdokonalování technologie. "Ale i to má pochopitelně své meze, jak technické, tak ekonomické. Z pohledu objemu výroby můžeme hodnotit loňský rok jako mírně podprůměrný, letošní rok, jak počasí naznačuje, bude významně horší," uvedl.

Z pohledu hydroenergetiků je podle něj situace zvládnutelná z pohledu vlastního provozování malých vodních elektráren. "Přímou katastrofou pro provozovatele však mohou být povodně, kdy dojde ke vzniku reálně již nepojistitelných škod na majetku, kdy provozovatel za současného stavu již nebude mít prostředky na obnovení provozu," dodal.

Nižší výrobu proti normálu zaznamenává letos také ČEZ, který v ČR vlastní několik velkých vodních elektráren. Mluvčí firmy Martin Schreier ČTK řekl, že objem produkce těchto zdrojů se zatím pohybuje na podobné úrovni jako ve stejném období loni. "I tak jde však o zhruba 70 % dlouhodobého průměru," uvedl. Malé vodní elektrárny firmy jsou pak podle něj na tom letos z hlediska objemu produkce ještě hůře, když jsou zatím nad 50 % dlouhodobého průměru.

Sucho podle Schreiera naopak nemá prakticky žádný vliv na obě tuzemské jaderné elektrárny. "Zdánlivá nevýhoda neexistence mohutných vodních toků v tuzemsku a z toho plynoucí nutnost výstavby chladicích věží se tak v tomto případě stává silnou výhodou," dodal.

Zdroj: ČTK

ElektřinaEnergetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie