Burzovní kalendář (29. 2. - 4. 3. 2016)

Světové akcie v uplynulém týdnu převážně zpevnily. Investoři sledovali zejména ekonomická data, vliv hospodářských výsledků firem na celkovou náladu na trzích slábne, protože naprostá většina velkých společností již čísla za čtvrté čtvrtletí odhalila. V nadcházejícím týdnu bude klíčovou událostí páteční zveřejnění dat z amerického trhu práce. Statistika spolu se středeční Béžovou knihou Fedu naznačí, v jaké kondici je největší světová ekonomika a jak se centrální banka USA postaví k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.
Ohlédnutí
Vedle ekonomických dat investoři opět věnovali pozornost též dění na trhu s ropou. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve svém střednědobém výhledu, který vydala hned v pondělí, uvedla, že rovnováha mezi nabídkou a poptávkou se na světovém trhu s černým zlatem začne obnovovat teprve ve chvíli, kdy se pod tlakem nízkých cen suroviny začne snižovat těžba ve Spojených státech. Produkce ropy v USA ale začne po přechodném poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně, upozornila dále IEA.
Z ekonomických dat trhy v uplynulém týdnu vyhodnocovaly předběžné únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, revidované údaje o vývoji německého HDP, podle nichž největší evropská ekonomika v posledních třech měsících loňského roku zpevnila proti předchozímu kvartálu o 0,3 %, dále německý index podnikatelského klimatu od Ifo, americký index spotřebitelské důvěry, předběžná data o lednové německé inflaci, zprávu o britském HDP za 4Q2015 nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky na konci loňského roku, podle níž HDP USA ve 4Q2015 vzrostl o jedno procento anualizovaně, když předchozí odhad uváděl růst o 0,7 %.
Na dvoudenním zasedání skupiny G20, které se konalo v pátek a sobotu v Šanghaji, Čína vyzvala k větší koordinaci ekonomické politiky, která by pomohla podpořit globální hospodářství a zlepšit situaci na finančních trzích. "Je zapotřebí posílit koordinaci makroekonomické politiky. Globální hospodářská a finanční situace je nyní chmurnější a složitější. Doba volá po tom, aby naše země společně usilovaly o překonání potíží," uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang ve videoposelství pro ministry a guvernéry centrálních bank G20. Německo a Spojené státy se ale ke koordinované podpoře postavily odmítavě a označily ji v této chvíli za zbytečnou.
Shrnutí uplynulého týdne na hlavních trzích
Americké akcie v uplynulém týdnu přidaly více než 1,5 %. Index Dow přidal 1,51 %, S&P 500 vzrostl o 1,58 % a Nasdaq Composite posílil o 1,91 %. Nad nulu indexy vytáhla druhá polovina týdne.
Páteční revidovaná zpráva o vývoji amerického HDP, která přinesla lepší výsledek, než se čekalo, částečně posílila přesvědčení, že by americká centrální banka v tomto roce mohla znovu uvažovat o zvýšení úrokových sazeb. Investoři zprávu přijali s rozpaky, Douglas Cote, hlavní tržní stratég ve společnosti Voya Investment Management, ale upozornil, že růst sazeb doprovázený ekonomickou expanzí je příznivým signálem.

Podíl býčích investorů v USA v týdnu končícím středou 24. února podle Americké asociace individuálních investorů (AAII) stoupl o 3,6 procentního bodu na 31,2 %, zatímco podíl medvědích investorů naopak klesl o 6,4 procentního bodu na 31,4 %. Neutrálně o amerických akciích aktuálně smýšlí 37,4 % investorů (proti předchozímu týdnu +2,8 procentního bodu).
Severomořská ropa Brent za celý týden přidala více než 10 %, a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla dokonce o 15 %. Černé zlato tak za sebou má první růstový týden za poslední měsíc. Analytici ale upozorňují, že na celkové situaci na trhu s ropou se nic nezměnilo, a růst cen suroviny tak může být jen přechodný.
Rovněž evropské burzy za sebou mají růstový týden. Britský FTSE 100 od pondělí do pátku přidal 2,49 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 2,17 %, německý DAX posílil o 1,33 % a celoevropský STOXX Europe 600 vzrostl o 1,58 %.
"Summit EU z minulého víkendu dopadl relativně dobře v tom, že byly přijaty návrhy Velké Británie. Šlo o pozitivní informaci, která snížila pravděpodobnost negativního výsledku britského referenda o setrvání země v unii," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.
Přesto v týdnu dále výrazně oslabila britská libra, která je pod tlakem právě kvůli možnosti vystoupení ostrovního království z Evropské unie po červnovém referendu na toto téma. Ve středu kurz libry k americkému dolaru poprvé po sedmi letech spadl pod 1,4 GBP/USD a týden nakonec měna zakončila na úrovni 1,3873 GBP/USD. Od pondělí tak libra k dolaru odepsala zhruba 2,7 %.
Na pražské burze v uplynulém týdnu hned tři firmy reportovaly hospodářské výsledky. V pondělní mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, oznámila, že jí v posledním loňském čtvrtletí vzrostly v meziročním srovnání tržby bez vlivu změn měnových kurzů o tři procenta na 195,6 milionu USD. Dále CME oznámila, že v únoru refinancovala svůj nejdražší dluh včetně PIK dluhopisů splatných v roce 2017. Nová dlouhodobá půjčka od BNP Paribas, jejímž garantem je Time Warner, činí 469 milionů eur a její úroky se budou pohybovat od 7 % do 10,5 % podle aktuální míry zadlužení firmy v jednotlivých čtvrtletích.
Ve středu těžební firma New World Resources vykázala za poslední loňské čtvrtletí tržby ve výši 184,29 milionu eur, o rok dříve to ve stejném období bylo 172,32 milionu eur. Firma ale přesto oznámila hlubší ztrátu. Současně společnost, která se potýká s existenčními problémy, uvedla, že skupina CERCL, která dosud byla jejím většinovým akcionářem a v níž má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z NWR odejít. Novým majoritním vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group, která sdružuje tři britské investiční společnosti.
V pátek pak rakouská bankovní skupina Erste Group Bank vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii.
Index PX, hlavní benchmark pražské burzy, v uplynulém týdnu klesl o 0,7 % na 865,37 bodu. Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla sázková kancelář Fortuna, která přišla o 3,2 % na 95,10 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla CETV, která přidala 10 % na 61,50 Kč.
Výhled
V nadcházejícím týdnu budou trhy nadále bedlivě sledovat vývoj cen ropy a pak páteční statistiku nezaměstnanosti v USA za únor. Výsledková sezóna ve světě pomalu končí, v USA nakonec firmy reportovaly lepší čísla, než se čekalo (ale čekaly se velice slabé údaje) , v Evropě podniky vykázaly nejslabší vývoj zisků od roku 2008.
"Půlrok od listopadu do dubna je pro akcie statisticky úspěšnější než období od května do konce října. Podívejme se na výsledky posledních měsíců – listopad 2015 +0,4 %, prosinec 2015 -1,4 %, leden 2016 -5 %, únor 2016 zatím +0,4 %. Nic moc. Několikrát jsem zmiňoval, že únor považuji za zpravidla klidný měsíc, ten letošní je ale plný zvratů. Březen pro změnu bývá běžně rozkolísaný a investory neoblíbený," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál.
Z ekonomických dat budou investoři kromě údajů z amerického trhu práce věnovat pozornost ještě předběžné únorové inflační statistice eurozóny, finálním únorovým indexům nákupních manažerů, datům z trhů práce Japonska, Německa a celé eurozóny a tuzemští investoři si nenechají ujít revidovanou zprávu o vývoji českého HDP v posledním loňském čtvrtletí.
Do doznívající výsledkové sezóny přispějí čísly v západní Evropě Barclays, Glencore, Adidas nebo London Stock Exchange Group a v USA AutoZone, Dollar Tree, Brown-Forman, Broadcom nebo Costco Wholesale, Hewlett Packard Enterprise, Kroger a Staples. Na pražské burze zveřejní hospodářská čísla jediná společnost, a to slovenský správce sportovních areálů Tatry Mountain Resorts.
"Celkově očekáváme, že by příští týden mohl vzhledem k očekáváním před blížícími se zasedáními ECB a Fedu vyznít mírně pozitivně," říká Vaníček. Zasedání ECB je naplánované na 10. března a FOMC bude zasedat 15. až 16. března.
Ostře sledované bude zejména zasedání ECB, a to kvůli dřívějším vyjádřením guvernéra centrální banky Maria Draghiho, který uvedl, že je banka připravena jednat a dále uvolnit měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií sníží inflační očekávání. Ve hře je tak další snížení úrokových sazeb. Depozitní sazba ECB je aktuálně -0,3 %. Fed by se sazbami na březnovém zasedání hýbat neměl.
Výhled pro jednotlivé dny
V noci na pondělí vyjdou v Japonsku údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a dále data o stavebních objednávkách a zahájené výstavbě. Zprávu o vývoji maloobchodních tržeb zveřejní rovněž Německo, které navíc přidá ještě index dovozních cen. Ve Spojeném království vyjde index cen domů, Itálie a souhrnně celá eurozóna odtajní předběžné zprávy o únorové inflaci a Řecko dále doplní zprávy o maloobchodních tržbách, HDP a výrobních cenách. Zprávu o vývoji HDP vydá i Portugalsko a ve Spojených státech odpoledne vyjdou chicagský index nákupních manažerů a zpráva o rozjednaných prodejích domů. Hospodářské výsledky zveřejní v USA například NRG Energy a na pražské burze představí čísla za finanční rok 2014/2015 firma Tatry Mountain Resorts.
V noci na úterý vyjde zpráva o japonské nezaměstnanosti, kterou země vycházejícího slunce doplní ještě údaji o výdajích domácností. V Asii, Evropě i USA vyjdou finální únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (v Číně i mimo něj), Německo, Itálie a eurozóna navíc přidají data o vývoji nezaměstnanosti a v ČR bude zveřejněna bilance rozpočtu. Odpoledne vydá Kanada zprávu o vývoji HDP a ve Spojených státech budou investoři vedle PMI zvažovat ještě údaje o stavebních výdajích, prodejích aut a ujít si nenechají ani týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Barclays nebo Glencore a v USA AutoZone či Dollar Tree.
Ve středu Austrálie a Švýcarsko vydají zprávy o vývoji HDP, Španělsko přidá zprávu o změně počtu nezaměstnaných, Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví, eurozóna index výrobních cen a v USA odpoledne vyjdou ISM index aktivity pro oblast New Yorku, údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) a počtu žádostí o hypotéku. Data navíc doplní Béžová kniha Fedu a výsledky zveřejní v Evropě mimo jiné Subsea 7 a v USA Brown-Forman.
Čtvrtek bude ve světě opět patřit indexům nákupních manažerů, tentokrát za sektor služeb. Austrálie přidá výsledek obchodní bilance, Francie míru nezaměstnanosti od ILO a eurozóna data o maloobchodních tržbách. Odpoledne pak ve Spojených státech budou investoři sledovat údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a dále údaje o produktivitě práce a nákladech na práci, data o podnikových objednávkách a zprávu od EIA o vývoji zásob zemního plynu. Hospodářskými výsledky den okoření v Evropě adidas, Continental, Koninklijke Ahold či Delhaize Group a v USA Costco Wholesale, Hewlett Packard Enterprise, Broadcom či Kroger.
V pátek dopoledne vyjde tuzemskými investory netrpělivě očekávaná revize zprávy o vývoji českého HDP v posledním loňském čtvrtletí. Zprávu o vývoji ekonomiky vydá rovněž Itálie a Bank of England na trh pošle index inflačního očekávání britských spotřebitelů. Jinak Evropa na makrodata bohatá nebude. Většinu pozornosti na sebe strhnou klíčová data z amerického trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst, míra participace a vývoj mezd), která doplní ještě výsledek obchodní bilance USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například London Stock Exchange Group a v USA společnost Staples.
O výhled na další obchodní týden jsme požádali Danu Hájkovou, analytičku z České spořitelny.