US MARKETOtevírá za: 0 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Svět míří k nejslabšímu růstu od finanční krize, nejistot je příliš mnoho

Naše globální prognózy ekonomického růstu a inflace zůstaly v květnu většinou nezměněny. Nadále očekáváme v roce 2016 globální růst ekonomiky o 2,4 %, mírně pod loňskou mírou (2,6 %), a následně zrychlení na 2,8 % v roce 2017. Globální růst zůstává neobvykle slabý (pátý rok v řadě hluboko pod dlouhodobou normou zhruba 3 % ), a navíc je na cestě k nejslabšímu výsledku od roku 2009. Ale po velice slabém růstu v 1. čtvrtletí již globální ekonomika pravděpodobně nadále neoslabuje.

Domníváme se, že jednou z hlavních překážek silnějšího globálního růstu je nejistota ohledně ekonomických vyhlídek, a s tím spojená nedůvěra firem i spotřebitelů. Politická nejistota je důležitým faktorem ztráty důvěry. Mezi její nejvýznamnější zdroje v současnosti patří výsledek prezidentských voleb v USA, referendum o setrvání Velké Británie v EU, vývoj měnové politiky v USA a povaha a rozsah podpory čínské ekonomiky. Pochybnosti panují také o schopnosti autorit reagovat na případné politické a další šoky.

Lepší makrodata ve Spojených státech a zápis z dubnového zasedání FOMC ukazují na to, že pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v USA v červnu nebo červenci výrazně vzrostla.

V Číně mírné zklamání z dubnových makrodat naznačuje, že je ekonomika stále křehká a že se tvůrci hospodářské politiky nyní snaží doladit podporu ekonomiky namísto usilování o implementaci dalšího většího stimulu.

Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačují postupný nárůst vedení zastánců setrvání Spojeného království v EU, stále se ale čeká velice těsný výsledek referenda.

V případě české ekonomiky jsme zlepšili výhled růstu HDP v roce 2016 o 0,2 procentního bodu na 2,3 %, o 0,3 procentního bodu jsme ale snížili odhad růstu spotřebitelských cen v letošním roce a posunuli jsme svůj odhad načasování opuštění intervenčního režimu ČNB, která hlídá kurz koruny nad 27 EUR/CZK (aktuálně čekáme konec závazku ve 4. čtvrtletí 2017, ne obecně ve 2. pololetí 2017). Zvýšení odhadovaného růstu ekonomiky odráží spíše revizi ČSÚ ohledně nových odhadů role nepřímých daní v rámci HDP než lepší dynamiku HDP. Domácí poptávka zůstane asi solidní díky dobrému stavu trhu práce a příznivému dopadu směnných relací v zahraničním obchodě. Snížení odhadu růstu indexu spotřebitelských cen o 0,3 procentního bodu na 0,6 % meziročně v roce 2016 odráží především dění v nejádrovém segmentu.

Souhrn ekonomických výhledů najdete na druhé straně.

Americká ekonomikaČeská ekonomikaČínaHospodářský růstSpojené královstvíSvětová ekonomikaVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa