Důchodová reforma: Lidé mají strach o naspořené peníze

Češi penzijní reformě nerozumí. A tak se bojí. Strach mají zejména ze ztráty naspořených peněz. Kdo do penzijní reformy půjde, a kdo se jí raději vyhne? A kdo se bojí nejvíc? Na tyto a další otázky odpovídá průzkum společnosti STEM/MARK pro společnost Fincentrum a deník MF Dnes.
Nutnost penzijní reformy nezpochybňuje již nikdo s výjimkou představitelů extrémní levice. Liší se však názory na její provedení. Ani ministr financí Miroslav Kalousek není s reformou v současné podobě zcela spokojen a dovedl by si ji představit lepší. V demokracii však nezáleží ani tak na optimalitě řešení, jako spíš na možnostech jeho prosazení.
Pro politickou podporu penzijní reformy a zejména pro její úspěch je klíčové, aby se s ní ztotožnilo co nejvíce lidí. Jenže lidé reformě příliš nerozumí. Je špatně vysvětlována, na což upozorňují četní odborníci – i nedávno zveřejněný průzkum STEM/MARK pro finančně poradenskou společnost Fincentrum a deník MF Dnes. Důsledkem je, že se 76 % obyvatel dle průzkumu obává, že o naspořené peníze v penzijních fondech přijdou.
Především z důvodu nedůvěry, která je zpravidla způsobena nedostatkem informací, lidé do druhého pilíře převážně nepůjdou. Využít možnost opt-outu zvažuje jen 27 % respondentů.
Pozitivní je, že se do 2. pilíře chystají především lidé mladší a lidé s vyšším vzděláním. Pro ně především je spoření v penzijních fondech (a spoření na stáří obecně) nezbytné. Stát se o penze nepostará. Ostatně i ministr financí Miroslav Kalousek na včerejší konferenci upozornil na skutečnost, že utkvělá představa jistoty státního důchodu je lichá.
Navzdory nejistotě budoucnosti a rizikům ve finančním světě jsou především mladší lidé přesvědčeni, že se o jejich peníze a důchod postará lépe soukromá společnost než stát. Přestože v současnosti mají finanční potíže i finanční instituce, penzijní fondy (pokud nejsou navázány na konkrétní společnost) příliš často nekrachují – za to států s potížemi s vyplácením důchodů ukazuje dost i současná Evropa.
Petr Koblic: Penzijní fondy mohou být živou vodou pro pražskou burzu
S růstem vzdělání se snižuje nerozhodnost (či informovanost?) lidí a klesá počet respondentů, kteří si nedokáží mezi státem a soukromou institucí vybrat jednoznačného vítěze. I u lidí s vysokoškolským vzděláním však převládá větší důvěra ve stát. Ta stojí pravděpodobně i za úspěchem prodeje státních dluhopisů pro občany, přestože tyto nenabízejí nijak závratné podmínky a čistě z investičního pohledu nejsou výhodné.