Penzijní reformu odepsali i analytici

Penzijní reforma na začátku listopadu v parlamentu prošla. Koalici se i díky nepravomocně odsouzenému korupčníkovi podařilo přehlasovat prezidentské veto. Přesto se reforma pomalu hroutí jako domeček z karet. Do žita ji hodil již první penzijní fond, nespoléhají na ni ani finanční poradci.
Na finančních poradcích je úspěch penzijní reformy závislý úplně nejvíce. Zasloužila se o to koalice, která prosadila volitelný vstup do druhého pilíře. Přitom další parametry činí z takovéhoto rozhodnutí vyslovený hazard: Kdo vstoupí, nesmí vystoupit; kdo vstoupí, bude platit více; kdo vstoupí, bude v nemilosti pravděpodobné příští vlády.
Důchodové reformě nedůvěřují ani lidé
Důvěra lidí v penzijní reformu klesá k bodu mrazu. A nemůže za to podzim s klesajícími venkovními teplotami. Po prezidentském vetu znovu zvážila svou účast ve druhém pilíři skupina ING a své prvotní rozhodnutí přehodnotila. Do druhého pilíře nepůjde. Je to příliš riskantní pro akcionáře, kterým se vedení zodpovídá.
Penzijní fond České pojišťovny se sice pokusil rozhodnutí svého konkurenta bagatelizovat, ale i nejnovější průzkum AWD hovoří jasně - lidé penzijní reformě věří čím dál méně. A není se co divit, poslanci sice veto Václava Klause přehlasovali, ale za jakou cenu? A dohady, které doprovázely byť jen jednání uvnitř ODS, nepochybně přispěly k vychýlení jazýčku na vahách nerozhodnutých lidí v neprospěch reformy. Přičtěme k tomu vytrvalou a jednoznačnou rétoriku opozičních stran