Německo a Francie chtějí trestat. Když ECB dá, bude koho

Berlín a Paříž chtějí automatické sankce pro rozpočtové hříšníky a rychlejší ustavení stálého záchranného fondu (ESM). Jde o další krok správným směrem, který však sám o sobě nestačí. V tuto chvíli rozpočtová pravidla dodržuje ani ne třetina členů a zavedení automatických trestů nic neřeší.
Ne vždy je navíc na vině nedisciplinovanost národní vlády - ve Španělsku a v Irsku před krizí hospodařily vlády s výraznými přebytky a nízkým dluhem. Jejich problémy souvisely s rozjížděním dluhové spirály v ostatních sektorech ekonomiky (domácnosti, developeři a banky).
Dalším problematickým bodem je to, jak do budoucna nastavit dělící čáru mezi nesolventními zeměmi a těmi, které mají pouze dočasné likviditní potíže (problémy se sháněním peněz za rozumnou cenu). Německo v tomto směru udělalo ústupek - již nepožaduje, aby nový záchranný fond měl v sobě automaticky zabudován mechanismus stálých bankrotů.
Obě největší země se rozhodly vyhlásit Řecko za výjimečný případ a všechny ostatní země budou tlačit do splacení všech dluhů. Avšak v případě Portugalska se jim to nemusí povést a absence stálého mechanismu pro řízení bankrotů může trhy udržovat v nervozitě.
V neposlední řadě je bezesporu správným krokem urychlit přípravy nového záchranného fondu, protože mechanismus vzájemných záruk prostřednictvím eurovalu je v tuto chvíli v zásadě mrtvým projektem. Z hlediska akceschopnosti fondu je také příznivou zprávou pro investory, že se politika fondu bude řídit kvalifikovanou 85% většinou, Slováci s Finy tak jednoduše ztratí blokační menšinu.
Je ovšem otázkou, jak se to bude menším státům líbit. Ratifikační proces změn v současných smlouvách může opět vypadat jako adrenalinové cvičení. Tím se dostáváme k tomu, co bude v tomto týdnu skutečně zásadní, a to je ECB.
Summit klidně zaspěte, ale ve čtvrtek si nezapomeňte naladit "Rádio ECB"!
Merkelová se Sarkozym představili zhruba to, co je možné realisticky čekat od pátečního summitu. Teď jde o to, zda ECB podobné záruky stačí a zchladí napětí na dluhopisových trzích
Bez pomoci ECB totiž Berlín a Paříž ani neodstanou možnost uvést nová pravidla v život.
Poznámka redakce: Dopoledne trhy zahájily poklesem kvůli zhoršení výhledu 15 zemí eurozóny včetně Německa a Francie (té dokonce o dva stupně), po hodině jsou ovšem již jen těsně pod nulou. S výjimkou Německa, když DAX ztrácí 0, %. Zpráva ještě více utužila "přátelství" dua Merkozy, které svorně vyhlíží k zasedání ECB a summitu EU v Bruselu, kde chce prosadit to, co si včera oba státníci domluvili.