Citibank: Co čekat od světové ekonomiky a centrálních bank?

Makroekonomická data jsou v poslední době smíšená a zdá se, že si zrychlující se globální růst v prvním pololetí letošního roku lehce oddychne. Vnímáme ovšem tuto slabost jako přechodnou a nadále pro rok 2017 počítáme se zrychlením růstu HDP i spotřebitelských cen.
Naše predikce růstu globálního HDP zůstává na 2,8 % meziročně v roce 2017 a 3,2 % v roce 2018 (v tržních směnných kurzech) po 2,6 % v roce 2016. Finanční trhy zahrnují do cen zpřísňování měnové politiky, ale domníváme se, že s výjimkou Fedu budou hlavní centrální banky udržovat nadále uvolněný kurz. Čekáme, že Fed letos ještě dvakrát zvýší úrokové sazby a že letos v prosinci oznámí začátek snižování své rozvahy, zvyšování sazeb v eurozóně, Británii nebo Japonsku je ale pro rok 2017 vysoce nepravděpodobné.
Čínská ekonomika se nadále zadýchává, pokud budeme brát poslední dvě dekády jako srovnávací základnu. Vláda zdůrazňuje společenskou stabilitu a stanovuje mírnější růstové cíle. Pro letošní rok čekáme růst čínského HDP o 6,5 %, stejně jako napřesrok, a zpomalení do roku 2021 na roční míru růstu 5,8 %.
V případě eurozóny neměníme predikce růstu HDP a inflace (obojí +1,7 % v roce 2017 a 1,6 %, respektive 1,4 % v roce 2018). Zatím se nezdá, že by měl nadupaný volební kalendář výraznější dopady na spotřebu či investice. Celková inflace zrychlila, je to ovšem považováno za dočasný efekt růstu cen ropy.
I proto podle nás ECB zůstane opatrná ohledně předčasného zpřísňování finančních podmínek, dobře si totiž pamatuje chyby z minulosti (zvýšení úrokových sazeb v červenci 2008 a dvojí zvýšení v roce 2011). Čekáme, že diskuze o budoucím nastavení měnové politiky začnou v červnu a rozhodnutí by mohlo přijít v září. ECB by měla pokračovat v nákupech aktiv (ukončení programu QE čekáme v září 2018 s tím, že od ledna 2018 budou měsíční objemy opět klesat). První zvýšení úrokových sazeb (refinanční a depozitní) asi přijde ke konci roku 2019. Pokud by pokračovala spíše pozitivní překvapení v ekonomických datech, může ECB přistoupit ke snížení objemu měsíčních nákupů nebo mírnému zvýšení depozitní sazby ze současných -0,4 % ještě letos.
V případě české ekonomiky vnímáme spíše pozitivní rizika na úrovni růstu HDP a čekáme ukončení kurzového závazku ČNB během druhého kvartálu. Lednová data zvýšila pozitivní riziko pro naši predikci růstu HDP (+2,8 %) v roce 2017, ale stále považujeme data o HDP za 4. čtvrtletí loňského roku za zklamání.
Ačkoli jsme na základě únorového silnějšího růstu zaměstnanosti a vyšší upravené jádrové inflace posunuli odhad načasování opuštění intervenční úrovně na 27 EUR/CZK ze strany ČNB do druhého čtvrtletí 2017, stále vidíme nemalou možnost, že kvůli výhledu politiky ECB a slabšímu růstu mezd a zisků nastane později. Koruna bude po opuštění intervenční hranice nejspíše volatilní, a jelikož ČNB zřejmě nebude na krátkodobou kolísavost reagovat, s ohledem na dlouhé pozice v koruně nelze vyloučit jakékoli hodnoty mezi 25 a 27 EUR/CZK.
ČNB bude asi reagovat až v momentu, kdy se EUR/CZK ustálí na nových úrovních. Hodnoty okolo 25,5 EUR/CZK či 26,5 EUR/CZK by ve druhém pololetí 2017 ČNB přiměly být více holubičí, respektive jestřábí. Pokud koruna zůstane na slabších úrovních, pak by ji (opět s ohledem na očekávanou politiku ECB) měla více jestřábí ČNB posunout v 6-12měsíčním horizontu na silnější úrovně. Slabší růst produktivity představuje riziko pro očekávání dalšího pozvolného posilování koruny v dlouhodobějším horizontu.