Denní glosa: Generál a prezident

"Jak jste viděli při našem zásahu, je nutné mít určitou úroveň koordinované činnosti a zároveň nějakou časovou posloupnost porážky ISIS ze všeho nejdříve. V Sýrii funguje velice destruktivní cyklus násilí, jehož se samozřejmě dopouští ISIS, ale také syrský režim a jeho íránští a ruští sponzoři," vysvětloval v sobotu generál McMaster, jak chce Trumpova administrativa porazit Islámský stát bombardováním jeho protivníků.
Generál není první, komu se nedaří přijít na logické zdůvodnění toho či onoho kroku v Sýrii. Koneckonců, i Obamova administrativa v jednu chvíli nechala své vojáky bojovat na obou stranách konfliktu najednou. Vtip je v tom, že McMaster je teprve něco přes měsíc poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro bezpečnost a minulý týden se dočkal několikanásobného triumfu.
Zaprvé, vystrnadil z vedení Národní bezpečnostní komise Steva Bannona, Trumpovu pravou ruku, která sice umí dobře dělat propagandu, ale o bezpečnosti neví nic. Zadruhé, prezident McMasterovi koncem týdne významně dopřál sluchu. Ještě než v Sýrii odeznělo bombardování, vydala se na generálův popud americká letadlová loď ke Korejskému poloostrovu, kde prodělává obzvlášť silný záchvat vztekliny Kim Čong-un.
O tom, jak jeden i druhý trabl řešit, se rozumní lidé mohou přít donekonečna, což také činí. Zneklidňující na minulém týdnu jsou ale dvě věci – zaprvé, generál sám vysvětluje své kroky tak, že nezbývá doufat, že lépe myslí než mluví, a zadruhé, poté, co silně omezil Bannonův vliv, hrál prezident čitelně podle McMasterových not. To se zdá naplňovat obavu, že Trump má sklon jednat podle rady posledního člověka, se kterým mluvil.
Je-li tomu tak, obávejme se chvíle, až bude Trump mluvit třeba s výrobcem kondomů. Namísto toho či onoho státnického počinu si pořídí novou garderobu.