US MARKETOtevírá za: 3 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

8 jednoduchých pravd o roce 2012

Černých labutí není nikdy dost. Otec tohoto pojmu Nassim Taleb by se možná divil, jak populárním se jeho koncept neočekávaných událostí, které zpětně vypadají docela logicky, ale v první chvíli všechny překvapí a "otočí kompas dějin", za několik posledních let stal. Západní vlády ba například mohly začít blokovat internet a mobilní komunikaci, ve vyspělém světě může vypuknout válka, nebo by třeba Spojené státy mohly začít vydávat dluhopisy v cizích měnách. Tyto "fantazie" přitom vycházejí z celkem jasných a jednoduchých předpokladů. Jakých?

1. Západ je insolventní

Veřejné a soukromé zadlužení v Evropě a Americe dosáhlo takové úrovně, že je většina vyspělých národů nesolventní.

2. Bankrot, hyperinflace, ztracené dekády

Historie dokazuje, že je ekonomický růst téměř nedosažitelný v prostředí, kdy tak velké procento HDP musí plynout na dluhovou službu. Většina států v této pozici buď zbankrotuje, postihne je hyperinflace, nebo je čeká mnoho ztracených dekád charakterizovaných stagnací ekonomiky. Všechny zmíněné scénáře mají katastrofální dopady.

3. Intervence politiků a centrálních bank nikam nevedou

Snaha o soustavné zásahy státu jsou pro ekonomiku dokonce kontraproduktivní. Nezáleží na tom, zda jde o nalévání peněz daňových poplatníků do neefektivních institucí nebo centrální banka svou rozvolněnou politikou dosáhne negativních reálných úrokových sazeb. Všechny takové intervence mají za následek další problémy, jejichž dopady jsou ještě katastrofálnější.

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2012

4. Vyspělé země spadnou do deprese kvůli svému ekonomickému systému

Předlužení států, finanční systém postavený na nekrytých papírových měnách, rozhazovačná politika a konzumní společnost orientovaná na dovoz - to jsou ty pravé ingredience, z nichž se postupně uvaří velice chutná, dlouhodobá a ubíjející ekonomická deprese.

5. Horší ekonomické prostředí je živnou půdou pro nepokoje

Dva evropští ekonomové Jacopo Ponticelli a Hans-Joachim Voth vydali v prosinci zajímavou studii o významné korelaci vládních škrtů a jevů jako nárůst kriminality, nepokoje a revoluce.

6. Demokracie se vlivem krize mění na diktaturu

Ve snaze zachovat status quo (udržení moci na náklady obyvatel) se vlády ani přes sílící odpor veřejnosti před ničím nezastaví. Z historického hlediska je v době krizí běžné, že se politici snaží zpřísňovat regulaci, omezovat osobní svobodu, zvyšovat daně, ukazovat prstem na konkrétní původce "všech obtíží" a měnit demokratickou strukturu na policejní stát.

Začátek otroctví v Evropě aneb fiskální unie s eurem ve znaku

7. Kolaps následovaný restartem ekonomiky

Žádná ze zdržovacích taktik nezabrání lidskému a finančnímu kapitálu v tom, aby se odebral tam, kde s ním budou zacházet lépe. Syndrom "vyhladovělého zvířete" už v novodobých dějinách několikrát vedl k tomu, že se zavedený pokulhávající systém rozpadl, a muselo dojít k restartu celé ekonomiky.

8. Není to poprvé ani naposled

Ne, časy se nezměnily, i když si namlouváme opak. Není to poprvé, kdy svět čekají změny od základů, a nebude to nejspíš ani naposledy. Moderní společnost není o mnoho odolnější než předešlá pokolení vůči neduhům, které trápí lidstvo už tisíciletí.

Zdroj: sovereignman.com

Černé labutěDluhová krizeNepokoje a revolucePolitikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa