Denní glosa: Americký trabl jménem Citgo

Jak souvisí venezuelská ropná firma Citgo s americkými sankcemi vůči Rusku? Stačí sledovat tok peněz.
Že venezuelský prezident Nicolás Maduro vede kdysi bohatou zemi zu Grunde, není nic nového. Musí si proto půjčovat po všech čertech, mimo jiné od Rusů. V roce 2015 od nich dostal půjčku zhruba pět miliard dolarů. Rusové si ovšem vzali zástavu, téměř poloviční podíl v ropné firmě Citgo.
Caracas se s Moskvou dohodl, že bude splácet dluh prostřednictvím dodávek ropy od státní firmy PDVSA (která vlastní 100 % Citgo od roku 1992). Jenže venezuelská produkce ropy od roku 2012 neustále klesá. V kombinaci s relativně nízkými cenami suroviny to znamená, že se Caracas se splácením dluhu zpožďuje. Rusové proto začali mluvit o tom, že převezmou zástavu. V praxi by to znamenalo, že by se polovičním vlastníkem Citgo mohla velice rychle stát ruská Rosněfť.
A v tomto bodě se to začíná komplikovat. Citgo je totiž původně americká firma a dosud v USA provozuje tři velké rafinérie, které obhospodařují zhruba pět procent tamního trhu. Washingtonu se pochopitelně nelíbí, že by Rosněfť (na kterou se vztahují americké sankce) skrze Citgo získala přístup na americký trh. Ale co s tím? Hurikán a později bouře Harvey zničil(a) podle odhadu Goldman Sachs 16 % americké rafinérské kapacity. Její obnova bude trvat léta a ekonomice to aktuálně jistě neprospívá.
Donald Trump, jeho administrativa i Kongres tedy budou muset volit. Pomohou sobě, čímž povolí sankční smyčku okolo Ruska, načež to patřičně schytají od odpůrců, nebo hrdě dodrží princip, budou trpět a odnesou si to zrovna tak? Administrativa se v posledních dnech vyjadřuje odmítavě směrem k ruské společnosti. Tak uvidíme.