Burzovní kalendář (25. 12. - 29. 12. 2017)

Zkrácený obchodní týden mezi Vánocemi a Silvestrem bude na kurzotvorné události logicky chudší. Výrazné pohyby cen aktiv by mohly přijít buď v důsledku rebalancování portfolií některých velkých tržních hráčů, nebo v případě vzedmutí vlny geopolitických rizik.
Ohlédnutí
Obchodování v předvánočním týdnu bylo na finančních trzích většinou klidné a bez výraznějších reakcí na řadu událostí. Ve středu americký Kongres definitivně schválil daňovou reformu, kterou následně podepsal i prezident Donald Trump. Vedle toho Kongres schválil dočasný rozpočet do 19. ledna 2018. Ve čtvrtek v Katalánsku v předčasných volbách své pozice posílily separatistické strany, ale evropské akcie na to v pátek výrazněji nereagovaly. Mimořádně divoký závěr roku zažívá bitcoin.
Ve čtvrtek zasedala bankovní rada ČNB, ponechala sazby beze změny a naznačila, že je plánuje zvýšit na začátku února. Hodnota koruny i českých státních dluhopisů ovšem zůstaly beze změny.
Globální akciové trhy nereagovaly na výrazný nárůst výnosů na dluhopisových trzích, ke kterému došlo během necelých dvou týdnů. Americké indexy si připsaly zisky do půl procenta, akcie v západní Evropě naopak v průměru ztrácely do půl procenta. Index pražské burzy PX uzavřel o 1,8 % výše.
Poklidný předvánoční týden na burze v Praze oživily dvě významnější korporátní zprávy. Představenstvo Unipetrolu doporučilo využít dobrovolnou nabídku na odkup akcií ze strany mateřské společnosti PKN Orlen. Následně potvrdil akceptaci nabídky i největší minoritní akcionář, společnost Paulinino. "Nabídková cena je 380 Kč za jednu akcii Unipetrolu a období pro přijetí by mělo začít 28. prosince 2017 a skončit 30. ledna 2018. Akcie Unipetrolu uzavřely týden téměř beze změny, mírně pod zmíněnou nabídkovou cenou (-0,03 %, 376 Kč)," napsal v týdenním přehledu analytik Pavel Ryska z J&T Banky.
Objevily se také spekulace o nabídce na koupi společnosti CME ze strany skupin CEFC a Penta. V médiích byla zmíněna cena 2 miliardy USD, což by v případě, že by cena byla za celou společnost, znamenalo asi 14% prémii vůči současné tržní ceně. Akcie reagovaly týdenním růstem o 5,7 % a byly nejsilnější z kurzového lístku pražské burzy.
Dařilo se také pojišťovně VIG (+4,3 %), která šla dokonce i proti poklesu sektoru pojišťoven v Evropě. "VIG oznámila další akvizici v pobaltských státech, nicméně důvody růstu vidíme spíše v technických faktorech, jako jsou úpravy portfolií institucionálních investorů před koncem roku," uvedl Ryska. Dařilo se také Monetě Money Bank (+4,1 %), která po většinu roku zaostávala za sektorem a ke konci roku to částečně dohání.
Výhled
Poslední týden roku 2017 bude pro většinu trhů zkrácený o vánoční svátky v pondělí a úterý, včetně Burzy cenných papírů Praha. Pouze ve Spojených státech (myšleno z trhů nejčastěji sledovaných) se obchoduje již v úterý 26. prosince, trochu jinak to mají po Vánocích burzy v Asii.
Týden bude nejspíše chudý na významné události. Americký prezident Donald Trump podepsal schválenou reformu daní, která tedy může vstoupit v platnost k 1. ledna 2018. Kongres také na poslední chvíli odhlasoval prodloužení financování pro federální vládu o měsíc, čímž se vyhnul možnému zavření vládních úřadů. Z těchto důvodů by trhy nemusely narazit na nečekanou překážku a optimismus by mohl pokračovat.
Je ovšem možné očekávat vybírání zisků po úspěšném roce, a to především v USA. Trh navíc může mezi svátky trpět nízkou likviditou a vykazovat větší volatilitu, zejména u konkrétních titulů.
"Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Pondělní svíčka po schválení daňové reformy znamenala odskok výše, do konce týdne se již index výrazněji neposunul. Nejbližší support je okolo 2 650, následuje důležitá hladina 2 600. Rezistence se formuje na 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Sezónnost se v prosinci zatím potvrzuje. V nejbližší době by index ještě mohl zůstat v rozpětí, zastavit růst a ukázat, že přece jen existuje něco jako korekce a volatilita."
Makroekonomický kalendář slibuje v úterý japonskou inflaci a v USA index cen domů S&P/Case-Shiller. Ve středu budou nejsledovanější německé maloobchodní tržby a americká spotřebitelská důvěra, u které se čeká mírný pokles oproti listopadu. Investoři budou mít zájem také o data o rozjednaných prodejích domů v Americe. V polovině týdne vyjdou také údaje o podnikatelské a spotřebitelské důvěře v České republice.
Ve čtvrtek budou zajímavé japonský maloobchod a průmysl, ekonomická zpráva z dílny Evropské centrální banky a americká obchodní bilance. V USA zaujmou také tradiční statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Těsně před silvestrovským víkendem zaujme v Evropě ještě německá inflace.