Kukuřice: Sázka na růst podpořená vyššími cenami paliv a nízkými zásobami

Cena kukuřice se už poměrně dlouho pohybuje v obchodním pásmu. Její spotřeba rychle roste, přičemž nabídka nestačí dostatečně pružně reagovat na tento vývoj. Globální zásoby kukuřice jsou proto relativně nízké, přičemž důležitý poměr zásob ke spotřebě poklesl na nejnižší úroveň od roku 1974. I menší produkční výpadek způsobený špatným počasím může mezi spotřebiteli i investory vyvolat strach z krátkodobého nedostatku.
Cenu kukuřice tlačí dlouhodobě vzhůru i zvýšená poptávka v etanolovém průmyslu. Jelikož jsou v současnosti ceny benzínu a nafty hodně vysoké, dá se očekávat růst poptávky po alternativních palivech, tedy i surovinách, ze kterých se vyrábí. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena kukuřice obchodované v Chicagu by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 660 US centů na 720 US centů za bušl.
Hlavní důvody pro růst ceny kukuřice:
Celosvětová spotřeba je v posledních letech vyšší než produkce
Podle odhadu Ministerstva zemědělství USA (USDA) by se v současné sezóně 2011/12 mělo globálně spotřebovat 869 milionů tun kukuřice, což je o 4 miliony více oproti produkci. V předešlých dvou sezónách byl také dosažen produkční deficit v rozsahu 15, respektive 3 milionů tun.
Výsledkem tohoto vývoje je prudký pokles konečných zásob. USDA předpokládá, že před sklizní kukuřice na severní polokouli bude na celém světě ve skladech jen 124 miliónů tun kukuřice. Ještě v sezóně 2008/09 byly zásoby přibližně 147 milionů tun. Poměr zásob ke spotřebě proto pravděpodobně poklesne na kritických 14,3 %, což je nejnižší údaj od začátku 70. let.
Čína zvyšuje dovoz kukuřice
Podle předpovědi společnosti FCStone by nejlidnatější země světa mohla do roku 2015/16 sedminásobně zvýšit import kukuřice na 28 milionů tun. V této sezóně doveze přibližně 4 miliony tun. Podle Ministerstva zemědělství USA by v nejbližší dekádě měla mít Čína až 50% podíl na růstu globálního importu. USDA je oproti FCStone konzervativnější a do roku 2015/16 očekává růst čínského importu na 7,5 milionu tun.
Produkce v Číně roste mnohem pomaleji než spotřeba, protože ubývá kvalitní zemědělské půdy. Země zažívá silný průmyslový rozmach, což se mimo jiné projevilo i na výrazném zhoršení environmentálních statistik a přesunu venkovského obyvatelstva do měst, kde jsou mnohem vyšší mzdy. Znečištění řek a půdy značně přesahuje standardy aplikované v Evropě a USA.
Nedostatečná nabídka obilovin a olejnin zde loni způsobila nadměrnou inflaci cen potravin. Čínská vláda proto musela uvolnit strategické rezervy. V nejbližších měsících se však díky stabilizaci domácích cen očekává jejich opětovné budování. Vláda chce dlouhodobě udržovat rezervy kukuřice ve výši 50 až 60 milionů tun, což je 30 % roční spotřeby Číny.
Produkční náklady rychle rostou
Podle výpočtu univerzity v americkém Ohiu by náklady na pěstování obilnin a olejnin měly v tomto roce vzrůst o 10 % oproti minulému roku. Na akr kukuřice budou muset farmáři vynaložit rekordní investici 400 USD (dvojnásobek oproti sóje).
V posledních měsících zdražily zejména pohonné hmoty a hnojiva. Kupříkladu fosforečná hnojiva byla na konci podzimu dražší o 20 %, ceny draselných hnojiv poskočily vzhůru až o 40 %. Významné je i zdražování zemědělské půdy. USDA odhaduje, že se od roku 2006 zvýšily ceny farmářské půdy o více než 30 %.
Etanolový průmysl tahounem růstu spotřeby
Podle údajů americké Asociace obnovitelných paliv byl v minulém roce stanoven nový rekord v produkci etanolu. 209 tamních rafinerií vyrobilo 13,9 miliardy galonů etanolu, což je o 5 % více oproti předchozímu roku. V roce 2000 vyrobily ročně jen 1,63 miliardy galonů tohoto paliva. Biorafinerie spotřebovaly v minulém roce přibližně 40 % úrody kukuřice ve Spojených státech, které jsou největším producentem komodity na světě.
V následujících letech se předpokládá další postupné zvyšování spotřeby kukuřice v etanolovém průmyslu. 95 % benzínu prodávaného v USA obsahuje příměs etanolu. Nejčastěji se jedná o 10% příměs (E10). V nejbližších letech by měl vzrůst podíl etanolu v benzínech na 15 % (E15). Kvůli tomu by americká poptávka po etanolu měla vzrůst na 20 miliard galonů ročně. Proces přechodu z E10 na E15 bude pravděpodobně urychlen v důsledku prudkého růstu cen ropy na světových trzích.
Jižní Ameriku postihlo sucho
V lednu i únoru muselo Ministerstvo zemědělství USA výrazně (o 10 % oproti předchozí prognóze) snížit svoji předpověď produkce v Brazílii a Argentině. Ty spolu dodávají 10 % globální nabídky kukuřice. Důvodem je sucho, které postihlo jihoamerický region. Nedostatek deště zaregistrovalo i Mexiko.
V posledních letech je počasí značně nevyzpytatelné. Důvodem je fenomén La Niña, který každý rok ohrožuje region nečekanými výkyvy počasí. Sklizeň není u konce. Předpovědi úrody ještě mohou být mírně upraveny.
Technická analýza
Cena kukuřice se od konce loňského roku pohybuje v konsolidačním trojúhelníku. V současnosti cena testuje jeho horní hranici. Po prolomení této rezistence je možné očekávat pohyb k další rezistenci na úrovni 720 centů za bušl. Krátkodobý 21denní (zelená křivka) a střednědobý 55denní (červená křivka) klouzavý průměr ukazují vzestupný trend. Dolů směřuje jen dlouhodobý 200denní (modrá křivka) klouzavý průměr.
Možná rizika:
Na konci března bude uveřejněn oficiální odhad velkosti oseté plochy v USA. Prvotní prognózy počítají se zvětšením o 2,5 procenta na rekordních 94 milionů akrů. Farmáři však můžou změnit své plány a osít větší nebo i menší plochu. Výrazné odchýlení od očekávání by vyvolalo prudkou cenovou reakci.
Čínská vláda nechce nakupovat kukuřici do strategických rezerv za každou cenu. Se svými nákupy bude čekat na mírnou korekci. Aktualizované údaje o importu komodity do země proto můžou ukázat menší nárůst dovozu oproti očekáváním.
Závěr
Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly způsobit růst ceny kukuřice:
1. Produkce je dlouhodobě nižší oproti spotřebě. Poměr zásob k poptávce proto poklesl na nejnižší úroveň od počátku sedmdesátých let. Cena kukuřice je proto náchylná na krátkodobé šoky.
2. Čína zvyšuje v posledních letech dovoz obilnin a olejnin. Do roku 2015/16 by se mohl import kukuřice zvýšit až sedminásobně. Důvodem rychle rostoucího dovozu je nedostatečná lokální produkce, která nestačí pokrýt stoupající spotřebu.
3. Produkční náklady prudce rostou. Pohonné hmoty jsou v USA téměř rekordně drahé, ceny hnojiv se zvýšily o desítky procent a prudce poskočila vzhůru i cena zemědělské půdy. Farmáři musí postupně promítat zvýšené vstupní náklady do cen svých výstupů.
4. Poptávka etanolového průmyslu po kukuřici stabilně roste. Další zvýšení může nastat po zvýšení podílu etanolu v benzinu z 10 na 15 %.
5. Z krátkodobého hlediska tlačí cenu kukuřice vzhůru informace z Jižní Ameriky o podprůměrném úhrnu srážek. Sucho zde ještě neskončilo. Prognózy tamní úrody ještě můžou být zrevidovány dolů.
Specifikace kontraktu:
Futures na kukuřici (Corn), (CBOT, Chicago)
Měsíc dodání: květen 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
Objem kontraktu: 5000 bušlů
Kurz: US centy za bušl
Hodnota bodu: 1 bod = 50 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 50 USD)
Margin: 2 390 USD/kontrakt