Co musíte ráno vědět (30. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se europoslanci staví k návrhu víceletého rozpočtu EU a jak by Hongkong mohl vyřešit bytovou krizi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie po prodlouženém víkendu ztrácely kvůli nervozitě spojené s Itálií, dařilo se dolaru
Hlavní americké akciové indexy se v úterý propadly kvůli nervozitě pramenící z nejisté politické situace v Itálii. Nedařilo se tak hlavně finančnímu sektoru, posilovaly naopak americký dolar v páru s eurem a japonský jen a prudce klesaly výnosy vládních dluhopisů USA. Výrazný pokles zaznamenaly především bankovní tituly, investoři s ohledem na prohlubující se politickou krizi v Itálii, která by mohla ohrozit projekt eura, obrátili svou pozornost k bezpečným aktivům. Jedním takovým je i japonský jen, vůči němuž na své pětitýdenní minimum klesl americký dolar. Index Dow ztrácel nejvíce, odepsal 1,58 % na 24 361,45 bodu, S&P 500 klesl pod support na 2 700, když spadl o 1,16 % na 2 689,86 bodu a Nasdaq Composite sestoupil o 0,50 % na 7 396,59 bodu. Index volatility VIX narostl o 28,74 % na 17,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o patnáct bazických bodů na 2,78 %. Nejpopulárnější kryptoměny posílily v dolarovém vyjádření o 3-7 %.
2. Evropské burzy v úterý kvůli politické nejistotě v Itálii a ve Španělsku klesly
Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci v mínusu, když byly pod tlakem dění v Itálii a ve Španělsku. Investoři se obávají předčasných voleb v Itálii, které se aktuálně jeví jako jediné východisko z politické krize. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,38 % na 384,44 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,26 % na 7 632,64 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,29 % na 5 438,06 bodu a německý DAX odevzdal 1,53 % na 12 666,51 bodu. Index italských akcií FTSE MIB během dne sestoupil až na desetiměsíční minimum, seanci uzavřel se ztrátou 2,65 % na 21 350,88 bodu. Na propadu italského akciového trhu se velkou měrou podílely banky, které se dostaly pod výrazný tlak kvůli výprodeji dluhopisů italské vlády. Obchodování s akciemi některých bank bylo kvůli příliš hlubokému propadu kurzu pozastaveno.
3. Pražská burza v úterý výrazně klesla, Erste Group Bank se propadla o bezmála 5 %
Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělního obchodování, index PX odepsal 1,41 % na 1 073,4 bodu. Dolů trh stáhly finanční tituly, dařilo se naopak Fortuně. Objem obchodů byl se 702 miliony korun nadprůměrný. Akcie Erste Group Bank se v úterý obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu 1,20 eura na akcii a propadly se o 4,75 %. V negativním pásmu obchodování zakončily také Komerční banka (-1,65 %), MONETA Money Bank (-0,39 %) a VIG (-2,08 %).
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem se Japonsko pochlubí maloobchodními tržbami a indexem spotřebitelské důvěry. Zprávu o maloobchodních tržbách na trh dopoledne pošle také Německo, které přidá ještě zprávy o inflaci a nezaměstnanosti. Eurozóna se pochlubí indexy spotřebitelské důvěry a důvěry v průmyslu a sektoru služeb, Spojené státy odpoledne představí revidovanou zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí, statistiku velkoobchodních zásob, výsledek obchodní bilance a dílčí zprávu z trhu práce od agentury ADP. Kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Večer budou ještě investoři zvažovat pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky známou jako Béžová kniha a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území od institutu API. Kvartální hospodářské výsledky představí ruská Sberbank a na Wall Street Michael Kors Holdings či Analog Devices. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Europoslanci kritizovali návrh víceletého rozpočtu EU
O návrhu víceletého finančního rámce na roky 2021 až 2027, který na začátku května předložila Evropská komise, v úterý na plenárním zasedání ve Štrasburku debatovali poslanci Evropského parlamentu. Zatímco komise, kterou zastupoval eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger, trvá na závazcích zhruba 1,1 % HDP, europoslanci by chtěli, aby závazky dosáhly 1,3 %. Řada z nich kritizovala také plánované škrty v politice soudržnosti, ocenili ale snahu o propojení unijních fondů s dodržováním zásad právního státu.
6. ECB by prý brzy mohla rozhodnout o ukončení nákupů dluhopisů
Evropská centrální banka by mohla již příští měsíc rozhodnout o tom, že v letošním roce ukončí nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Kolem poloviny příštího roku by pak mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to v úterý členka Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová.
7. USA schválily převzetí Monsanta německým Bayerem
Spojené státy schválily převzetí společnosti Monsanto německou firmou Bayer. Oznámilo to v úterý ministerstvo spravedlnosti USA. Podle agentury Reuters tak byla odstraněna hlavní překážka pro tuto transakci, jejíž hodnota činí 62,5 miliardy dolarů. Souhlas je nicméně podmíněný odprodejem aktiv v hodnotě kolem devíti miliard dolarů.
8. Růst cen pohonných hmot v ČR by měl podle analytiků brzy skončit
Růst cen pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích by měl brzy skončit. Na začátku léta by měly stagnovat, možný je i mírný pokles, shodují se analytici. Důvodem je podle nich snižující se cena ropy, způsobená mimo jiné vyhlídkami na zvyšování těžby suroviny. Například severomořská ropa Brent se v pondělí propadla pod 74,50 dolaru za barel, nejníže za tři týdny.
9. Prosazování elektroaut je podle šéfa Sixt politická chyba
Politické úsilí o prosazení elektromobilů je drahá politická chyba. Řekl to v úterý generální ředitel a hlavní akcionář velké německé autopůjčovny Sixt Erich Sixt. Poukázal přitom na skutečnost, že stěžejní suroviny včetně kobaltu jsou již dnes pod kontrolou asijských společností.
10. Německá KWS má zájem o divizi Bayeru, kterou má slíbenou BASF
Německý prodejce osiv KWS Saat předložil koncernu Bayer nabídku na převzetí její stejně zaměřené divize. Na prodeji těchto aktivit se ale Bayer již v dubnu dohodl s další německou společností BASF. Bayer prodává část aktivit, aby získal svolení regulačních úřadů s převzetím amerického producenta semen Monsanto.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Hongkong by mohl vyřešit bytovou krizi bydlením v betonových trubkách
Hongkong řeší jednu z největších bytových krizí na světě. Ceny nemovitostí rostou tak vysoko, že v loňském roce se jen cena některých parkovacích míst v centru vyšplhala až na 664 000 dolarů. Většina obyvatel si tak kvůli vysokým cenám a nedostatku bytů musí pronajímat mikrobyty o velikosti od 5 do 10 metrů čtverečních.
Řešením by mohl být takzvaný O-Pod, tedy bytová jednotka umístěná do vodovodní roury, která je lehce přemístitelná, zabere minimum místa a její výroba je velice levná. Jednotlivé jednotky se navíc podle jejich tvůrce Jamese Lawa dají jednoduše spojovat, a mohl by tak vzniknout i větší obytný komplex.