Čína zpomaluje. Bude se to líbit Západu?

Jeden z hlavních motorů světového růstu zpomaluje. Na první pohled špatná zpráva z Číny, která minulý týden oznámila nejnižší růst HDP za poslední tři roky. Negativní vyznění čínských růstových statistik je nicméně silně relativizováno faktem, že navzdory viditelnému zpomalení HDP rostle stále rychleji než o osm procent meziročně. A o tom si může valná většina ekonomik nechat jen zdát.
Pro Západ, kam, ať to kolikrát příliš nevypadá, také patříme, je v této etapě čínského hospodářského rozmachu nejdůležitější, aby se této ekonomice podařilo přetransformovat dosavadní růstový model založený primárně na exportu, kdy se země stala velkou levnou továrnou pro celý svět.
Čína - potřeba domácí spotřeby
Podstatou tohoto modelu byla kombinace velmi vysoké míry úspor (i více než 50 % HDP) a podhodnocený měnový kurz, což zrcadlově umožňovalo vysoká tempa investic při zachování výrazně přebytkového zahraničního obchodu s většinou zemí světa. Tento model ovšem narazil na své limity, a to na globální i domácí úrovni.
Nyní se soudruzi v čínské vládě a centrální bance pokoušejí přeladit na jiný model, který bude daleko více založený na domácí spotřebě. Je pravděpodobné, že to v dlouhém horizontu bude znamenat, že přírůstky reálného HDP nebudou již tak spektakulární a že se zbytek světa bude muset s Čínou daleko více dělit o vzácné suroviny.
Pro Západ ovšem může být přechod Číny na nový růstový model založený na vyšší kupní síle jejího spotřebitele skutečným požehnáním. Mohl by totiž přinejmenším zpomalit deindustrializaci vyspělých západních zemí, která znamenala outsourcing velké většiny lehkého průmyslu do Asie, respektive právě do Číny.
Více než to - rostoucí čínské mzdy táhnoucí za sebou spotřebu a dovoz budou nevyhnutelně zvyšovat poptávku po zboží a službách z Ameriky a Evropy, což může vést k růstu zaměstnanosti v sektorech, které se dokáží na čínský trh dostat. Nezbývá tedy nic jiného, než čínské komunistické straně popřát, aby byly vytyčené hospodářské cíle byly beze zbytku naplněny.