US MARKETOtevírá za: 1 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Evropské země skáčou z útesu jako lumíci - hezky v řadě

Lumík (Lemmus) je drobný severský hlodavec. V obecném povědomí přežívá mýtus o hromadných sebevraždách, které příslušníci tohoto rodu, následujíce slepě druh druha, pášou skokem do moře z vysokého útesu. Dnes, pokud někde z výšky padá větší množství lumíků, vědci trvají na tom, že jde o shodu nešťastných okolností. Lumík přesto zůstává symbolem stádnosti vedoucí až k záhubě.

Pavel Kohout
Pavel Kohout
14. 6. 2012 | 6:15
Eurozóna

Irští voliči 31. května odsouhlasili smlouvu zakládající Evropský mechanismus finanční stability, ESM. Kladný výsledek referenda nebyl příliš překvapivý. Irové, jejichž bankovní systém nepřežil nával levných eurových úvěrů, jsou odkázáni na cizí pomoc. Závislost zpravidla vytváří poslušnost, byť i jen z psychologických důvodů. Poslušnost pak dost dobře vylučuje vlastní názor.

Marxistická dogmata

Upřímně řečeno, na vlastním názoru Irů už vůbec nezáleží. Ani na názoru občanů jakékoli členské země nezáleží, neboť evropská politická třída žije ve vlastním myšlenkovém světě. Hlavní dogmata světa evropských politiků lze stručně shrnout asi takto:

1. jednota je vždy dobrá;

2. všechny problémy lze vyřešit správným přerozdělením velkých finančních prostředků;

3. trh, zejména finanční, je nepřítelem, se kterým je potřeba bojovat, nebo jej alespoň zastrašovat.

Zůstaňme u posledního bodu, který západoevropští státníci částečně sdílejí s Kubou a Severní Koreou (liší se pouze mírou radikality). Přesvědčení, že trhy je nutné politicky ovládat, aby nezískaly vrch nad politickou mocí, je však společné marxistům všech barev a odstínů. Včetně bývalé svazácké funkcionářky Angely Merkelové.

Státy eurozóny se k sobě vůbec nehodí

Státy eurozóny se k sobě vůbec nehodí

Evropští politici mají také jednu společnou vlastnost: jsou finančně negramotní, neboť téměř nikdo z nich nikdy nepracoval v tomto oboru. Nečetné výjimky, například Nigel Farage, pak nutně musejí mít na evropské poměry extremistické názory.

Zastrašit, uzbrojit

Hlavním motivem, který stojí za založením ESM a podobných organizací, je tato chybná logika: "Trhy jsou naším nepřítelem. Spekulativně útočí na finanční stabilitu, protože na těchto útocích nesmírně vydělávají. Protože není možné zatknout spekulanty a poslat je do koncentračního tábora, je potřeba alespoň vyrovnat se jim kapitálovou silou. Až uvidí, že spojená Evropa disponuje větší silou, spekulanti se leknou a dají pokoj."

ESM není stavěn na to, aby byl použit – je zakládán proto, aby odstrašoval! ESM nemá být nikdy použit, podobně jako jaderné hlavice. Problém je, že logika evropských představitelů je mylná. Evropskou finanční krizi nezpůsobili spekulanti, nýbrž:

1. mylné přijetí řady slabých států do eurozóny;

2. expanze sociálního státu mimo rozumné rozměry;

3. špatná, příliš expanzivní politika Jeana-Clauda Tricheta během jeho šéfování Evropské centrální bance.

Euro: Kdo zpackal velkohubý projekt integrující se Evropy? - 1. díl

Euro: Kdo zpackal velkohubý projekt integrující se Evropy? - 1. díl

Euro: Kdo zpackal velkohubý projekt integrující se Evropy? - 2. díl

Euro: Kdo zpackal velkohubý projekt integrující se Evropy? - 2. díl

Evropská komise navrhuje vytvoření evropské "bankovní unie" včetně celoevropského mechanismu pojištění vkladů a zavedení možnosti, aby ESM přímo zachraňoval problémové banky, bez okliky přes národní rozpočty. Ať žije jednota. Erbovním zvířetem Evropské unie by mohl být lumík.

Psáno na začátku června pro E15

Společná záchrana evropských bank? Ani náhodou!

Společná záchrana evropských bank? Ani náhodou!

Dluhová krizeEurozónaEvropská fiskální uniePIIGS
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa