Co musíte ráno vědět (7. března)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem podle OECD poroste světová ekonomika a ve kterých městech se líbí boháčům? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu potřetí v řadě oslabily, mírně ztrácel i dolar
Akciové trhy v USA potřetí za sebou klesly. Způsobily to hlavně akcie zdravotnických a energetickým firem. Investoři také hledají důvod k dalším nákupům akcií po silném růstu na začátku roku. Index Dow klesl o 0,52 % na 25 673,46 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,65 % na 2 771,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,93 % na 7 505,92 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,78 % na 15,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,69 %.
2. Evropské burzy v polovině týdne mírně klesly, akcie Burberry zlevnily o více než 3,5 %
Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v mírném mínusu, když investoři čekali na vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Naději na trzích vzbudila pondělní slova amerického ministra zahraničí Pompea, podle kterých jsou obě strany blízko dosažení dohody. Pozornost ve středu poutala také řada amerických makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,04 % na 375,48 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,17 % na 7 196 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,16 % na 5 288,81 bodu a německý DAX se snížil o 0,28 % na 11 587,63 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který kvůli obchodnímu napětí ztratil bezmála procento. O více než 3,5 % ve čtvrtek zlevnily akcie britského výrobce luxusního zboží Burberry, na které snížila doporučení americká banka Goldman Sachs.
3. Pražská burza ve středu zpevnila, akcie Erste však zlevnily zhruba o 2,5 %
Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, index PX si připsal 0,36 % na 1 080,53 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky, proti trendu šla Erste Group Bank (-2,44 % na 832,20 Kč). Objem obchodů byl s necelými 539 miliony korun průměrný. Akcie Komerční banky byly nejobchodovanější a zdražily o 2,18 % na 962,50 Kč. Dařilo se i dalším finanční titulům - MONETA Money Bank si připsala 1,27 % na 80 Kč a VIG stoupla o 0,63 % na 561,50 Kč.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dopoledne budou investoři vyhodnocovat britský index cen domů od banky Halifax nebo zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny. Ve 13.45 SEČ skončí měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a Spojené státy odpoledne zveřejní zprávu o produktivitě práce a statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla odtajní v Evropě společnosti LafargeHolcim, Continental, Aviva, JCDecaux, Merck KGaA nebo HUGO BOSS a v USA Kroger, H&R Block a Costco Wholesale. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. OECD opět zhoršila výhled světové ekonomiky na léta 2019 a 2020
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) opět zhoršila výhled růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. Ve středeční zprávě uvedla, že globální růst letos dosáhne 3,3 % a v příštím roce 3,4 %. Proti předchozí prognóze vydané v listopadu by tak měl být letošní růst slabší o 0,2 procentního bodu a růst v příštím roce o 0,1 procentního bodu. OECD přitom výhled růstu zhoršila i v listopadu.
6. Handelsblatt: Evropská komise uzavře vyšetřování BMW, Daimleru a VW na jaře
Evropská komise na jaře uzavře rozsáhlé vyšetřování automobilek BMW, Daimler a Volkswagen, které se týká emisí vznětových motorů. Německý list Handelsblatt ve středu napsal, že komise pošle firmám oficiální obvinění z tajných dohod. Komise ani Daimler se ke zprávě agentuře Reuters nevyjádřily, BMW komentář odmítla. Volkswagen uvedl, že k dosavadním zjištěním není schopen se vyjádřit.
7. Uber není trestně zodpovědný za smrtící nehodu samořízeného vozu
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies není trestně zodpovědný za nehodu svého samořízeného automobilu, při které loni v březnu přišla o život chodkyně. Uvedla to americká prokuratura.
8. Fed: Ekonomika USA stále roste, ovlivnilo ji uzavření úřadů
Zpomalující globální ekonomický růst a částečně i uzavření vládních úřadů, které trvalo 35 dní, měly v prvních týdnech letošního roku negativní dopad na americkou ekonomiku. Ta nicméně pokračuje v růstu. Uvedla to americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. Celkové vyznění zprávy může zmírnit některé obavy o další růst ekonomiky, které v lednu přiměly Fed pozastavit jeho cyklus zvyšování úrokových sazeb.
9. Brexit bez dohody může vést k přesunu části výroby BMW z Británie
Německá automobilka BMW by mohla přesunout část výroby motorů a produkci malých vozů Mini pryč z Británie, pokud tato země opustí Evropskou unii bez dohody. Automobilka to podle agentury Reuters uvedla na ženevském autosalonu.
10. Itálie se hodlá zapojit do čínského projektu nové Hedvábné stezky
Itálie se chystá do konce března podepsat předběžnou smlouvu o zapojení do čínské iniciativy takzvané nové Hedvábné stezky. Stala by se tak první zemí ze skupiny G7, která se projektu zúčastní, napsal server britského listu Financial Times. Záměry Říma již kritizovaly Spojené státy.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Světoví magnáti mají hlavní sídla jen v deseti městech
Elitní populace světových magnátů má sice řadu domů po celém světě, jejich hlavní sídla se ale soustředí do pouhých deseti měst. Uvádí to společnost Knight Frank, která se zaměřuje na poradenství v realitách. Lidé s majetkem alespoň 30 milionů dolarů si oblíbili především Londýn, Tokio a Singapur.
Přestože největší světovou ekonomiku mají Spojené státy, jediným městem z USA, které figuruje v první desítce, je New York.
Do velkých měst boháče táhnou podnikatelské příležitosti, možnosti životního stylu, nemocnice a dopravní infrastruktura. To platí především pro Londýn, jehož postavení ve finančnictví je zásadní nejen pro Británii, ale i v globálním měřítku. K nejbohatším rezidentům britské metropole patří i členové miliardářské rodiny Rausingů, která vlastní výrobce obalů Tetra Laval, anebo realitní magnát Charles Cadogan.
V loňském roce ve světě žilo na 200 000 lidí s majetkem nad 30 milionů dolarů, více než dvě třetiny z nich v Asii, Evropě a Severní Americe. Největším regionálním centrem pro tyto lidi je Evropa.
Díky rozmachu asijských ekonomik bude mít svět v letošním roce poprvé přes 20 milionů lidí s majetkem nejméně jeden milion dolarů.
Aktuality
