Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z vývoje ekonomiky

Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování s výraznými ztrátami. Oslabily je obavy investorů z náznaků globálního ekonomického zpomalování (údaje o slábnoucí výrobě v USA a v Evropě a rozdíl ve výnosech krátkodobých a dlouhodobých amerických vládních dluhopisů). Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, oslabil o 1,77 % na 25 502,32 bodu (před týdnem: 25 848,8 bodu, -1,34 %), širší index S&P 500 klesl o 1,90 % na 2 800,71 bodu (před týdnem 2 822,48 bodu, -0,77 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 2,50 % na 7 642,67 bodu (před týdnem: 7 688,53 bodu, -0,60 %). Všechny tři indexy vykázaly nejprudší jednodenní procentuální propad od 3. ledna. Index volatility VIX přidal 20,91 % na 16,48 bodu (před týdnem: 12,88 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o deset bazických bodů na 2,44 % (před týdnem: 2,59 %).
S&P 500 (22. 3. 2019)
Březnové statistiky průmyslové výroby v USA stejně jako obdobné údaje v Japonsku a v Evropě zaostaly za očekáváním. To vedlo k tomu, že výnos desetiletých amerických státních dluhopisů poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů. Růst výnosu krátkodobých dluhopisů nad výnos dlouhodobých je často považován za předzvěst recese.
"Je to varovný signál," řekl agentuře Reuters analytik Peter Kenny ze společnosti Strategic Board Solutions. "Historicky to bývalo tak, že převrácení výnosové křivky často naznačovalo, že je na obzoru výrazné ekonomické zpomalení."
Svůj nejhorší týden od prosince zažily na burze akcie finančních firem, když jako celek odepsaly 2,8 %. Reagovaly na rozhodnutí americké centrální banky nezvyšovat letos základní úrokovou sazbu. Nedařilo se ani akciím výrobce letadel Boeing (-2,84 %), kterému indonéská vláda odřekla kontrakt. Ztrácela i streamingová služby Netflix (-4,46 %), které brzy přibude rival vytvořený firmou Apple. Zisk si naopak připsal například výrobce luxusních šperků Tiffany (+3,15 %).
S&P 500 (18.-22. 3. 2019)
Na devizovém trhu se dařilo dolaru v páru s eurem. Americká měna ale kvůli slabým ekonomickým statistikám a situaci kolem výnosů dluhopisů ztrácela na japonský jen považovaný v nejistých časech za bezpečnou měnu. Krátce po 21.30 SEČ euro na dolar ztrácelo asi 0,7 % na 1,1296 USD. Vůči jenu byl dolar slabší o 0,8 % na 109,91 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu přidával 0,14 % na 96,63 bodu.
Euro oslabil průzkum nálady v německém zpracovatelském průmyslu, který dopadl hůře, než se čekalo, a podle agentury Reuters zvýšil obavy ze zpomalování největší ekonomiky eurozóny.
Výše zamířila britská libra, když britská premiérka Theresa Mayová dostala šanci prosadit v britském parlamentu napotřetí smlouvu o odchodu Británie z Evropské unie.
Ceny ropy na závěr týdne klesaly. Trh se zaměřil na nedostatečný pokrok v obchodních jednáních mezi USA a Čínou a slabé údaje ze zpracovatelského průmyslu Německa a USA, které obnovily obavy z globálního ekonomického zpomalení a poklesu poptávky po ropě.
Od počátku roku cena ropy Brent stoupla o více než 20 % díky snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců, v čele s Ruskem, a sankcím USA vůči Íránu a Venezuele.
Zpomalující tempo ekonomického růstu v Asii, Evropě i Severní Americe by mohlo snížit spotřebu pohonných hmot. Zatím se neobjevily ani zprávy o průlomu v obchodních jednání mezi Washingtonem a Pekingem. Americko-čínský obchodní spor je také brzdou ekonomického růstu. Další jednání je naplánováno na příští týden.
Zpráva firmy Baker Hughes ukázala, že počet vrtných souprav v USA tento týden již pátý týden za sebou klesl. Počet vrtných souprav nyní klesá nejdéle od května 2016, kdy se snižoval osm týdnů za sebou, napsala agentura Reuters.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů v pátek poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů. To posiluje obavy z možného ekonomického poklesu a zvyšuje možnost, že americká centrální banka bude muset snížit úrokové sazby, uvedla agentura Bloomberg.
- Automobilka General Motors (v pátek -2,44 %) kritizovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem za rušení pracovních míst ve Spojených státech investuje v USA 1,8 miliardy dolarů a vytvoří 700 pracovních míst. Konkrétně 300 milionů dolarů vloží do továrny v Michiganu, kde vznikne 400 z plánovaných 700 pracovních pozic a kde bude vyrábět nový elektrovůz Chevrolet.
- Donald Trump chce do Rady guvernérů americké centrální banky nominovat svého bývalého volebního poradce a kritika úrokové politiky centrální banky Stephena Moorea. Americký prezident to uvedl na Twitteru. Pokud nominaci potvrdí Senát, stane se 59letý ekonom jedním ze sedmi členů vedení Fedu.
- Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies, který plánuje odstartovat primární nabídku akcií v dubnu, uskuteční svůj burzovní debut na NYSE (New York Stock Exchange). Tímto výběrem se rozchází s rivalem Lyft, jehož akcie zahájí příští týden obchodování na trhu Nasdaq, kam dříve zamířily také další technologické giganty jako Google, Microsoft, Apple nebo Facebook. Informovala o tom agentura Bloomberg, Uber ale zprávu odmítl komentovat.
- Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla ztrátu důvěry po dvou nehodách za šest měsíců. Garuda je první leteckou společností, která veřejně oznámila, že plánuje zrušit objednávku na stroje 737 MAX, které byly po dvou nehodách indonéských a etiopských aerolinek dočasně vyřazeny z provozu.
- Rozpočtový schodek Spojených států se podle údajů amerického ministerstva financí v únoru vyšplhal na 234 miliard dolarů. Překonal tak únorový rekord 232 miliard USD z roku 2012. Za období prvních pěti měsíců fiskálního roku, který v USA končí 30. září, se rozpočtový deficit meziročně zvýšil o 39 %.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 52,5 bodu z 53 bodů v únoru. Analytici počítali s růstem na 53,6 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž snížil, a to na 54,8 bodu z 56 bodů v předchozím měsíci. Analytici očekávali pokles indexu na 55,5 bodu. Kompozitní PMI klesl na 54,3 bodu z 55,5 bodu (odhad: 55,2 bodu).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně stouply o 11,8 % na celoročně přepočítané tempo 5,51 milionu jednotek. Čekal se růst o 0,9 % na 5 milionů jednotek. V lednu prodeje o 1,2 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 4,93 milionu jednotek.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v lednu vzrostl ve srovnání s prosincem o 1,2 % (odhad: +0,2 %). V prosinci se objem skladových zásob zvýšil o 1,1 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky Tiffany & Co. ve 4Q: Zisk na akcii 1,67 USD (odhad: 1,6 USD), tržby 1,32 miliardy USD (odhad: 1,33 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americká firma zaměřená na finanční technologie Fidelity National Information Services (FIS) se dohodla na koupi zpracovatele plateb Worldpay za zhruba 35 miliard USD. Transakce je doposud největší dohodou ve vzkvétajícím platebním průmyslu, uvedla agentura Reuters.
- Provozovatel alternativní taxislužby Lyft chce získat z primární nabídky akcií více než dvě miliardy USD. Firma v pondělním prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) oznámila, že chce nabídnout 30,8 milionu akcií v ceně 62 až 68 dolarů. Nabídka Lyftu by tak mohla být největší technologickou nabídkou od vstupu firmy Snap na burzu před dvěma lety, napsala agentura Bloomberg.
- Americká společnost Apple v pondělí uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce a modernizovanou verzi přístroje iPad Mini o úhlopříčce 7,9 palce. Tento krok je podle agentury Reuters překvapivý, neboť Apple chystá na 25. března speciální prezentaci pro novináře.
- Hotelový řetězec Marriott International plánuje do konce roku 2021 otevřít po celém světě více než 1700 hotelů a akcionářům vrátit až 11 miliard dolarů. Vyplývá to z tříletého plánu společnosti, který byl zveřejněn v pondělí.
Index cen domů NAHB v březnu zůstal na 62 bodech (odhad: 63 bodů).
- Komunikační síť Instagram umožní svým americkým uživatelům prostřednictvím nové aplikace přímý nákup vystavovaného zboží. Sociální síť pro sdílení fotografií jídla, oblečení nebo designu si od tohoto kroku slibuje nový přísun financí. Testování nákupní funkce Checkout zahájila dceřiná firma Facebooku podle svého sdělení v úterý.
- Internetový gigant Google se pouští do videoher. V úterý představil streamingovou službu Stadia, která bude hry přenášet v reálném čase na jeho platformu YouTube. Spustí ji ještě v tomto roce, a konkurovat tak podle agentury DPA začne jak výrobcům herních konzolí a výkonných herních počítačů, tak specializovaným videoslužbám typu platformy pro živé vysílání Twitch, kterou provozuje Amazon.
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v lednu o 0,1 % vyšší než v prosinci. Po stejném tempu růstu v předchozím měsíci analytici očekávali růst o 0,3 %.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Nike na 90 z 85 USD.
- Argus Research snížila doporučení na akcie Boeing na "hold" z "buy".
- Měnový výbor americké centrální banky podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. Nově ovšem letos úrokovou sazbu neplánuje zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Pro rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby nepředpokládá. V září navíc přestane centrální banka USA odprodávat aktiva ze své bilance nakoupená v rámci programů kvantitativního uvolňování.
- Americký zábavní gigant Walt Disney (ve středu -0,34 %) dokončil převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century Fox (-4,26 %) za 71,3 miliardy dolarů. Dohoda pravděpodobně přinese velké změny v mediálním prostředí. Mimo jiné dláždí firmě Disney cestu k vytvoření streamovacích služeb Disney Plus, které chce představit ještě letos. Povede však zřejmě také k propouštění tisíců zaměstnanců, mimo jiné by rušení míst mohlo zasáhnout produkci filmů.
- Americký internetový gigant Google (ve středu +1,99 %) dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání postavení na trhu. Google má zaplatit 1,49 miliardy eur kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou, oznámila ve středu Evropská komise. "Rozhodnutí je o tom, jak Google zneužíval dominantního postavení, aby zabránil internetovým stránkám používat jiné zprostředkovatele než platformu AdSense," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
- Majetek spoluzakladatele Microsoftu (ve středu -0,11 %) Billa Gatese, který kdysi býval nejbohatším člověkem světa, znovu dosáhl hranice 100 miliard USD. Gates se tak stal druhým členem klubu bohatých s majetkem přes 100 miliard USD, spolu se zakladatelem internetového obchodu Amazon.com Jeffem Bezosem, uvedla agentura Bloomberg.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 15. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 9,589 milionu barelů (odhad: +0,309 milionu barelů, předchozí týden: -3,862 milionu barelů).
- Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co., který se po 34 letech vrací na akciovou burzu, prodal institucionálním investorům akcie za 623 milionů dolarů při ceně 17 dolarů za akcii, těsně nad původně plánovaným rozpětím 14 až 16 dolarů za kus. Hodnota firmy tak dosahuje 6,6 miliardy dolarů. Veřejnosti budou akcie 166 let staré firmy nabídnuty během čtvrtka. Do prodeje dá 36,7 milionu akcií po 17 dolarech.
- Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové bezpečnostní zařízení. Napsal to ve čtvrtek list Financial Times, podle něhož půjde o varovné světlo upozorňující piloty na nefunkčnost klíčových senzorů. Řada států minulý týden zakázala přelety těchto strojů nad svým územím a firma čelí podezření, že za nehodami jsou vadná čidla a chyby softwaru.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 15. března zmenšil o 47 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 204 miliard kubických stop, očekával trh, že ubude dalších 48 miliard krychlových stop.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v březnu vyšvihl na 13,7 bodu z -4,1 bodu v únoru; trh odhadoval mírnější vzestup na 9 bodů.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, žeúřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. března 221 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to relativně razantní pokles ze 230 tisíc z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 229 tisíc); trh očekával 225 tisíc čerstvě podaných žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky FedEx v 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 3,03 USD (v souladu s odhady), tržby 17 miliard USD (odhad: 17,6 miliardy USD).
- Výsledky General Mills ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 4,2 miliardy USD (odhad: 4,2 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology (ve středečním after-marketu +0,5 %) ve 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (odhad: 1,60 USD), tržby 5,84 miliardy USD (odhad: 5,8 miliardy USD).
- VýsledkyG-III Apparel ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 766,8 milionu USD (loni: 714,9 milionu USD, odhad: 768 milionů USD).
- VýsledkyDarden Restaurants ve 3QFY2019: Čistý zisk na akcii 1,79 USD (loni: 1,73 USD, odhad: 1,75 USD), tržby 2,25 miliardy USD (loni: 2,13 miliardy USD, odhad: 2,24 miliardy USD).
- Výsledky Nike ve 3QFY2019: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 9,6 miliardy USD (odhad: 9,65 miliardy USD). Akcie v after-marketu -0,64 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
