Co musíte ráno vědět (20. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo zasedání americké centrální banky a jak vypadá letadlo s nulovými emisemi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po ponechání sazeb Fedu beze změny posílily, dolar oslabil
Akcie ve Spojených státech ve středu po zasedání centrální banky USA posílily. Měnový výbor Fedu ponechal úrokové sazby beze změny, naznačil však možné snížení úroků ještě v letošním roce. Uklidnil tak investory, kteří se obávají, že americko-čínská obchodní válka by mohla zastavit ekonomický růst. Index Dow stoupl o 0,15 % na 26 504 bodů, širší index S&P 500 vzrostl o 0,3 % na 2 926,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,42 % na 7 987,32 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,41 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,03 %.
2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, o více než procento zdražily cenné papíry bank
Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely smíšeně, když investoři čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky a vyhodnocovali úterní prohlášení Donalda Trumpa. Ten nejprve kritizoval šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, podle jehož slov je ECB připravena dále uvolnit měnovou politiku, a následně potvrdil, že se na summitu zemí G20 sejde se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Regionální index STOXX Europe 600 zakončil obchodování bez procentuální změny na 384,77 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,53 % na 7 403,54 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,16 % na 5 518,45 bodu a německý DAX se snížil o 0,19 % na 12 308,53 bodu. Nejvíce ztratil sektor základních materiálů, který odevzdal 1,5 %, zhruba o procento naopak zpevnilo automobilové odvětví a bankovní sektor získal zhruba 1,3 %.
3. Pražská burza v polovině týdne zpevnila, nahoru burzu táhly akcie ČEZ a Erste
Pražská burza zakončila středeční obchodování v plusu, index PX získal 0,23 % na 1 057,56 bodu. Dařilo se zejména akciím elektrárenské skupiny ČEZ (+1,02 % na 545,50 Kč) a Erste Group Bank (+0,92 % na 836,60 Kč). Zobchodovaný objem činil 321 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejvyšší zisk zaznamenala likérka Stock Spirits, jejíž akcie zdražily o 1,53 % na 66,50 Kč.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dopoledne zveřejní Spojené království zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a britská centrální banka bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Odpoledne se v USA investoři zaměří na výsledek běžného účtu, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a Evropská komise ještě zveřejní zprávu o spotřebitelské důvěře. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí představí v USA společnosti Kroger nebo Red Hat. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed v červnu podle očekávání ponechal úroky beze změny, trh ale čeká jejich snížení už na příštím zasedání
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na červnovém zasedání podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 2,25-2,50 %. Trh se ovšem domnívá, že už příští měsíc měnová autorita USA monetární politiku uvolní. Banka tuto možnost sama připustila v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání.
6. Podle Commerzbank sníží ECB úrokovou sazbu už v červenci
Podle Commerzbank sníží Evropská centrální banka základní úrokovou sazbu už v červenci. Druhá největší německá banka tak upravila svůj odhad, který takový krok původně očekával až v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Podle svého středečního vyjádření banka reaguje na úterní výroky šéfa ECB Maria Draghiho.
7. Facebook svými plány na digitální měnu znepokojil politiky
Americká internetová společnost Facebook svými plány na vytvoření nové digitální měny znepokojila politiky v USA i v Evropě. Americká poslankyně Maxine Watersová, která předsedá výboru finančních služeb ve Sněmovně reprezentantů, již společnost vyzvala k pozastavení těchto plánů, dokud je nepřezkoumají regulátoři a Kongres. Připojila se tak k dalším politikům, kteří signalizovali obavy z důsledků nové měny v oblasti ochrany soukromí a bezpečnosti.
8. Zahraničního kapitálu v českých firmách je nejméně od roku 2011
Objem zahraničního kapitálu v českých firmách klesl v květnu 2019 meziročně o 15 %, tedy o 153 miliard, na 895 miliard Kč. To je nejnižší hodnota od roku 2011. Ve středu o tom informovala poradenská společnost Bisnode. Zahraniční subjekty tak ovládají necelých 36 % z celkového základního kapitálu českých firem ve výši 2,51 bilionu Kč.
9. Volkswagen má českým majitelům aut v kauze dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů Kč
Obvodní soud pro Prahu 8 zatím nepravomocně uznal nárok na odškodnění českých majitelů vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze dieselgate. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Společnost Volkswagen jim má podle březnového verdiktu zaplatit 533 milionů korun. ČTK to ve středu oznámila společnost Safe Diesel, která část poškozených zastupuje. Škody Auto, která v kauze dieselových motorů rovněž figuruje, se rozhodnutí netýká. Volkswagen se odvolá.
10. Harley-Davidson se dohodl na výrobě menších motorek v Číně
Americká společnost Harley-Davidson se dohodla s čínskou firmou Qianjiang Motorcycle na výrobě nového motocyklu s menším výkonem v Číně. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Harley-Davidson tak plní záměr, který avizoval už loni, a sice zvyšovat výrobu motocyklů mimo USA. Tím značně popudil amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Izraelská firma představila plně elektrické letadlo
Izraelská společnost Eviation Aircraft v úterý na aerosalonu u Paříže představila své elektrické letadlo pojmenované Alice, které je podle ní prvním letadlem na světě s nulovými emisemi. První let se má uskutečnit letos, běžně létat by stroj měl začít v roce 2022. Prvním zákazníkem je americká společnost Cape Air, která chce koupit až 92 těchto letadel.
Letadlo má devět sedadel a dolet až 1 200 kilometrů. Letět může rychlostí až 440 kilometrů v hodině. Je určeno pro regionální lety, například mezi Paříží a Toulouse, norskými městy Oslo a Trondheim či americkými San José a San Diego.
Dopad letecké dopravy na životní prostředí se stal centrem zájmu ekologických aktivistů. Letecké společnosti také už dlouho hledají způsob, jak snížit emise a své náklady prostřednictvím nových návrhů a čistších technologií. Náklady na provoz letounu Alice jsou podle Eviationu jen zlomkem nákladů na provoz běžných tryskových letadel. Firma doufá, že Alice změní způsob regionálního cestování a spustí novou éru létání, které je tišší, čistější a úspornější.
Katalogová cena letadla Alice je čtyři miliony dolarů, při větším odběru ale kupující obvykle získávají výrazné slevy.