Co musíte ráno vědět (26. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co přineslo červencové zasedání ECB a proč je dobré vědět, čím se liší americký orel od ruské orlice? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek srazily z jejich maxim slabé firemní výsledky
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek sestoupily ze svých maxim kvůli špatným hospodářským výsledkům firem v čele s automobilkou Ford Motor a kvůli zklamání z politiky Evropské centrální banky. Na devizovém trhu posilovalo euro. Index Dow klesl o 0,47 % na 27 141,93 bodu, širší benchmark S&P 500 odepsal 0,52 % na 3 003,73 bodu a index Nasdaq Composite oslabil o 1 % na 8 238,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,55 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,08 %. V červených číslech uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, jež oslabilo o více než procento. O více než půl procenta se snížily sektory základních materiálů, technologií a financí.
2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na smíšené signály z ECB poklesly
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování vesměs dolů. Investoři tak reagovali na smíšené signály z Evropské centrální banky ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se zhruba půlprocentní ztrátou. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,17 procenta, německý DAX poklesl o 1,28 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,5 procenta.V červených číslech uzavřela i většina sektorů. Z jednotlivých emisí si nejlépe vedly akcie britské firmy Cobham, kterou chce za zhruba 4 miliardy liber koupit americká investiční společnost Advent International
3. Pražská burza ve čtvrtek mírně oslabila navzdory vzestupu Erste Group Bank
Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování poklesl o 0,13 procenta, když uzavřel seanci na hodnotě 1 074,02 bodu. Sestup vedly energetická státní firma ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank. Naopak se dařilo rakouské Erste Group Bank, jejíž akcie byly zároveň nejobchodovanějším titulem dne. Podražily také akcie mediální firmy CME a telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem čítal podprůměrných 359 milionů korun.
4. Očekávané události
V pátek budou nejprve oznámeny německé dovozní ceny a spotřebitelská důvěra ve Francii. Odpoledne budou investoři především očekávat první odhad vývoje amerického HDP ve druhém čtvrtletí. Nabitý výsledkový týden uzavřou firmy jako Nestlé a Renault v Evropě a McDonald's, AbbVie nebo Twitter v USA. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Evropská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky
Evropská centrální banka na červencovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň potvrdila, že by sazby měly zůstat na současných, případně nižších úrovních minimálně do poloviny příštího roku. Guvernér banky Mario Draghi během tiskové konference přiznal frustraci ECB z toho, že inflace je delší dobu příliš nízko, a signalizoval připravenost měnové autority k dalšímu uvolnění politiky, pokud si to situace vyžádá.
6. Samsung v září uvede na trh ohebný smartphone Galaxy Fold
Jihokorejská společnost Samsung Electronics v září uvede na trh svůj ohebný smartphone Galaxy Fold. Oznámila to ve čtvrtek firma, která na jaře zahájení prodeje nového přístroje odložila po zprávách o problémech s displejem.
7. Zisk Nokie se díky zájmu o sítě 5G téměř zdvojnásobil
Čistý zisk finské společnosti Nokia se ve druhém čtvrtletí prudce zvýšil na 258 milionů eur z loňských srovnatelných 139 milionů eur. K téměř dvojnásobnému zisku přispěly objednávky na mobilní sítě nové generace 5G, vyplývá ze čtvrtečního prohlášení firmy.
8. Draghi: Mezinárodní měnový fond nepovedu
Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek vyloučil, že by mohl stanout v čele Mezinárodního měnového fondu. Popřel tak informaci německého týdeníku WirtschaftsWoche, který s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že za jmenování Draghiho do této funkce lobbuje Francie.
9. Turecká centrální banka prudce snížila úroky, poprvé od roku 2015
Turecká centrální banka ve čtvrtek prudce snížila úrokové sazby, aby podpořila ekonomiku zmítanou recesí. Základní úroková sazba klesla o 4,25 procentního bodu na 19,75 procenta, mnohem více, než se čekalo. Snížení úroků je první od roku 2015.
10. ČR v pololetí získala z EU o 24,4 miliardy Kč více, než zaplatila
Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 24,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí tzv. čistá pozice ČR činila 10,4 miliardy korun.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Orel, či orlice?
Když Donald Trump řečnil na studentské akci Turning Point USA, kdosi vtipný údajně nechal na plátno za prezidentem promítat americký státní znak. Proč ne? Protože na druhý pohled drží orel namísto svazku šípů golfové hole a namísto motta E pluribus unum (Vše se stává jedním) je ve znaku napsáno 45 es un titere (45. prezident je loutka). A ještě taková drobnost - orel ve znaku není ten správný americký bělohlavý, nýbrž ruská orlice. Podle televize CNN stál autora tento vtípek místo.
A jak vypadá skutečný znak?
Aktuality

