Koronavirus a ekonomika: Rány se zacelí, jizvy ale zůstanou

Analytici věří, že podaří-li se pandemii způsobenou koronavirem porazit relativně brzy, mohlo by poměrně svižné být i hospodářské oživení. Jenže zatímco ekonomické rány se zacelí, jizvy zřejmě zůstanou.
V souvislosti s dopady koronaviru na ekonomiku se hovoří mimo jiné o masivním propouštění. To v ČR (zatím) vidět není, ve Spojených státech se ale již naplno rozjelo a počty nových žádostí o podporu se pohybují každý týden v milionech. Právě tento dramatický vývoj by podle některých ekonomů mohl vést ke změně uvažování spotřebitelů.
Zejména zástupci mladších ročníků, kteří se na trhu práce pohybují krátce, případně na něj teprve vstoupí, by se podle ekonomů mohli více orientovat na sociální jistoty. Mohli by omezit své výdaje a peníze spravovat konzervativněji s cílem nikoli je zhodnocovat, ale jen zabránit jejich znehodnocování. Proměnit by se mohlo i jejich politické smýšlení.
Konec (mileniálské) bezstarostnosti
Nižší by mohla být do budoucna i poptávka po úvěrech, a to jak hypotéčních, tak spotřebitelských, v USA i po studentských půjčkách, což by mohlo ovlivnit také počty vysokoškolských studentů, a tedy i skladbu společnosti z hlediska dosaženého vzdělání. Větší pozornost by naopak mohla být věnována udržitelnosti ekonomického vývoje.
"O generaci mileniálů se často hovoří jako o těch, kdo se neradi vážou k jednomu místu, kdo často mění zaměstnání, nebojí se rizik spojených s podnikáním. To se podle mě změní. Větší množství mladších lidí dojde mimo jiné k závěru, že setrvávání u jednoho zaměstnavatele je výhodné," předpovídá třeba přispěvatel magazínu Forbes Robert Glazer.
"Vyústěním celé situace by v obecné rovině mohlo být to, že lidé začnou doceňovat i jiné hodnoty než peníze, což může být pro některé segmenty ekonomiky pozitivní, zatímco pro jiné logicky ve stejné míře negativní," dodává.
Zdroj: collaborativefund.com, Forbes, CNBC