Co musíte ráno vědět (20. dubna)

Jak se v pátek obchodovalo na burzách v Evropě a na Wall Street, jak může koronavirus dopadnout na ekonomiky rozvíjejících se trhů a co přináší pandemie nemoci covid-19 legendárnímu igráčkovi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek rostly díky plánům na restartování ekonomiky, v plusu skončily i v týdenním horizontu
Americké akcie v pátek výrazně stouply díky plánům prezidenta Donalda Trumpa na opětovné nastartování ekonomiky Spojených států a studii poukazující na účinnost antivirotika remdesivir u pacientů s nemocí covid-19. Index Dow si v pátek připsal 2,99 % na 24 242,49 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 2,68 % na 2 874,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,38 % na 8 650,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,81 % na 38,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o čtyři bazické body na 0,65 %. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 2,21 %, S&P 500 se zvýšil o 3,04 % a Nasdaq Composite vzrostl o 6,09 %.
2. Evropské akcie v pátek zpevnily, pomohl jim vývoj kolem léku na covid-19
Akcie na evropských trzích v pátek výrazně posílily, k růstu jim pomohl jednak slibný vývoj kolem léku na covid-19, jednak plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na postupné oživování americké ekonomiky dosud paralyzované šířením koronaviru. Téměř žádný vliv naopak neměla zpráva o propadu čínské ekonomiky, neboť se špatným výsledkem trh počítal. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se v pátek zvýšil o 2,63 % a obchodování uzavřel na 333,47 bodu. Za celý týden si tak připsal půl procenta a zaznamenal druhý týdenní nárůst za sebou. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se zvýšil o 2,82 % na 5 786,96 bodu, index burzy ve Frankfurtu DAX vzrostl o 3,15 % na 10 625,78 bodu a burza v Paříži si podle indexu CAC 40 připsala 3,42 % na 4 499,01 bodu.
3. Pražská burza v pátek zpevnila, dařilo se akciím Erste a skupiny ČEZ
Pražská burza v pátek pokračovala v růstu, který byl ale slabší než ve čtvrtek. Index PX si připsal 0,82 % na 851,36 bodu. Z hlavních titulů si polepšila většina, nedařilo se ale Komerční bance, pojišťovně VIG a textilce PFNonwovens. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX stouply o 1,3 %.
4. Očekávané události
V noci na pondělí zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu. Ráno bude patřit německé výrobní inflaci a výsledku obchodní bilance zemí platících eurem. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjde index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky v Evropě představí Philips nebo Vivendi a v USA Halliburton či IBM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Handelsblatt: Koronavirus vrhá rozvíjející se země zpět do bídy
Rozvíjející se země, včetně některých států ve východní Evropě, budou pociťovat následky koronaviru déle než ty rozvinuté. Rostoucí zadlužení by mnohé z nich mohlo dohnat až na hranici bankrotu, píše na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.
6. Boeing začne obnovovat výrobu, kterou zastavil kvůli koronaviru
Americká strojírenská společnost Boeing v pondělí začne postupně obnovovat výrobu komerčních letadel ve státě Washington, kterou minulý měsíc pozastavila v reakci na pandemii způsobenou koronavirem. Do práce se tak vrátí zhruba 27 000 zaměstnanců, uvedla firma ve své tiskové zprávě.
7. WSJ: Pandemie může zpřetrhat vazby mezi ekonomikou Číny a USA
Nynější pandemie související s koronavirem by mohla zpřetrhat dodavatelské řetězce a vazby mezi čínskou a americkou ekonomikou. Zjistil to průzkum provedený mezi americkými firmami činnými v Číně, na který se odvolává list The Wall Street Journal.
8. Evropa bude potřebovat dalších 500 miliard eur, říká šéf ESM
Evropa bude od unijních institucí potřebovat na zotavení své ekonomiky po koronaviru dalších nejméně 500 miliard eur nad rámec již dohodnuté pomoci v objemu půl bilionu eur. V rozhovoru, který v neděli vyšel v italském listě Corriere della Sera, to řekl šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling.
9. Schillerová chce letošní schodek rozpočtu navýšit na 300 miliard Kč
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne na pondělním jednání vlády kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 300 miliard korun. Řekla to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na konci března sněmovna kvůli pandemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard korun z původně plánovaných 40 miliard korun. Doposud nejvyšší deficit měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.
10. AP: Čína se snaží oživit ekonomiku, ale spotřebitelé šetří
Čína, tedy země, z níž se v prosinci začal šířit nový typ koronaviru, jenž způsobil pandemii, se opatrně snaží znovu nastartovat ekonomiku. Není to ale snadné v situaci, kdy se miliony lidí bojí utrácet nebo ani nechtějí chodit ven. Uzavírání továren a obchodů po celém zemi začalo v lednu. Milionům rodin bylo řečeno, aby zůstaly doma a vládnoucí komunistická strana teď tvrdí, že nemoc je pod kontrolou. Dopady na životy lidí i na celou ekonomiku ale přetrvávají.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Do série igráčků s rouškami přibudou vojáci, pošťáci a popeláři
Figurky igráčků s ochrannými rouškami zaujaly, první série 20 000 kusů nestačí pokrýt poptávku. Firma Efko z Nového Veselí se proto rozhodla vyrobit další sérii těchto hraček, navíc rozšířenou o nové figurky představující vojáky, pošťáky a popeláře. Také z jejich prodeje věnuje část peněz na nákup ochranných prostředků pro záchranáře a zdravotníky bojujícím proti koronaviru.
"Ne že bychom na začátku zapomněli na vojáky, ale neměli jsme v té době nalisovaná potřebná tělíčka. Proto jsme je nemohli do první vlny zahrnout," uvedl jednatel Efka Miroslav Kotík. Připomněl, že projekt firma vymyslela a dostala do výroby během týdne. Mezitím se podle Kotíka ozývaly hlasy, že jsou opomíjeni třeba pošťáci nebo popeláři, jež ve službě také ohrožuje nákaza.
První igráčky s rouškami začaly pracovnice v závodě kompletovat 27. března. Během prvních dní od spuštění prodeje přišlo podle jednatele nečekané množství objednávek. Do začátku Velikonoc tak společnost vybrala na nákup ochranných prostředků 215 025 korun. Po dohodě s krajem za ně pořídí 500 ochranných overalů, stejné množství ochranných plášťů pro zdravotníky a roušky. "Vše jsme objednali u českých výrobců za velmi příznivé ceny," řekl Kotík.
Igráčci s rouškami se prodávají v e-shopu nebo v obchodech, které mohou mít otevřeno. Efko připravuje díly na dalších 40 000 figurek. Podmínky prodejní kampaně se s novou sérií nemění. Maloobchodní cena jedné figurky zůstává 79 korun, na prostředky proti nákaze jde z každého balení 15 korun.
Osmicentimetrové figurky igráčka jsou na trhu od roku 1976, původním výrobcem byla Igra Praha. Efko vrátilo igráčky v novější podobě na trh v roce 2010, ročně jich dodává asi 200 000.
Podnik s 50 zaměstnanci produkuje i společenské hry a kartonážní obaly. Velký podíl výroby teď podle Kotíka zabírají igráčci s rouškami a další nový výrobek zavedený s koronavirovou krizí - ochranné plastové štíty. Poptávka je po nich z různých oborů, včetně klinik, sociálních zařízení a obchodů.