Evropské akcie skončily v úterý smíšeně

Akcie v Evropě za sebou mají další rozporuplný den. Nahoru je táhly defenzivní tituly a několik pozitivních firemních výsledků, ale v Německu a Francii nakonec převážily obavy z návratu koronaviru.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,26% na 340,57 bodu, britský index FTSE 100 si připsal zisk 0,93 % na 5 994,73 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,4 % na 4 472,50 bodu a německý DAX ztratil zanedbatelných 0,05 % na 10 819,50 bodu.
Ke kladnému zisku indexu Stoxx 600 pomohly zejména defenzivní sektory jako telekomunikace, zdravotnictví, nebo veřejné služby, které investoři vyhledávají právě v dobách nejistoty. Z jednotlivých titulů se dařilo například akciím Vodafone (+8,74 %), mimo jiné díky oznámení o zachování dividendy, nebo Deutsche Post (+2,99 %), které sice klesl provozní zisk, ale potvrdila svou střednědobou prognózu o růstu zisku.
Kromě toho ale investoři řeší opětovný nárůst počtu nemocných v Číně, Jižní Koreji a nově také například v Německu. "Klíčovými faktory jsou dnes oživení hospodářské činnosti a vliv uvolněných opatření a volného pohybu na šíření koronaviru. Myslím, že nějaký čas budou tyto dva faktory hrát hlavní roli," míní Toby Gibb ze společnosti Fidelity International.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Viceguvernér britské centrální banky pro monetární politiku Ben Broadbent v úterý v rozhovoru pro CNBC naznačil, že britská centrální banka může přistoupit ke snížení úrokových sazeb do záporných hodnot. Měnový výbor Bank of England od začátku pandemie nemoci covid-19 snížil základní úrokovou sazbu už dvakrát, z původní hodnoty 0,75 % na 0,1 %.
- V zemích Evropské unie, v Británii a ve Švýcarsku firmy požádaly o takzvaný kurzarbeit už pro zhruba 50 milionů zaměstnanců. Ukazuje to studie, kterou na svém webu zveřejnila německá Nadace Hanse Böcklera. Věnuje se dopadům, které má na trh práce pandemie způsobená koronavirem.
- Belgická letecká společnost Brussels Airlines plánuje propustit asi čtvrtinu zaměstnanců, což je zhruba 1 000 lidí. Firma, která spadá do německé skupiny Lufthansa, v úterý tento krok vzhledem k dopadům pandemie označila za nezbytný k přežití společnosti. Podnik také o 30 % zmenší svou flotilu.
- Irská letecká společnost Ryanair chce v červenci obnovit bezmála 1000 letů denně, což by znamenalo asi 40 procent jejího běžného letového řádu. Největší nízkonákladové aerolinky v Evropě plánují měřit pasažérům teplotu a vyžadovat nošení roušek. Cestujícím nebude povoleno vytvářet frontu na toalety, kam se dostanou pouze na požádání, oznámila v úterý firma. Její plán ovšem závisí na tom, jak se budou v Evropě uvolňovat cestovní omezení.
Výsledková sezóna
- Největší evropské pojišťovně Allianz klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 29 % na 1,4 miliardy eur. Firma v úterý uvedla, že na podnikání měl nepříznivý vliv koronavirus. Allianz působí i v České republice.
- Německá energetická společnost E.ON v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk bez mimořádných položek o 24 % na 1,46 miliardy eur. Hospodaření podpořilo převzetí části majetku firmy innogy. Společnost, která je největším provozovatelem energetické sítě v Evropě, ale v úterý také varovala, že není imunní vůči dopadům pandemie způsobené koronavirem a že očekává slabší spotřebu energie. Zatím však nechala výhled na letošní rok beze změny.
- Poštovní společnosti Deutsche Post DHL v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk téměř o polovinu na 592 milionů eur. Dopady pandemie podnik vyčíslil na 210 milionů eur, uvedla v úterý agentura Reuters. Firma očekává, že hospodářská situace v Evropě se stabilizuje, negativní vliv šíření koronaviru ale čeká i v dubnu. Odhad finanční ředitelka Melanie Kreisová neuvedla.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch
Aktuality
