Americké akcie v úterý výrazněji oslabily, trh řeší možnost další vlny epidemie covidu-19

Akcie ve Spojených státech oslabily poté, co jeden odborník na infekční nemoci varoval americký Kongres, že by šíření koronaviru v důsledku předčasného obnovování hospodářské aktivity mohlo opět nabrat na intenzitě.
Index Dow ztratil 1,89 % na 23 764,78 bodu, širší index S&P 500 klesl o 2,05 % na 2 870,12 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 2,06 % na 9 002,55 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 19,84 % na 33,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest bazických bodů na 0,667 %.
Cea ropy WTI stoupla o 7 % a Brent posílil o procento. Zlato i stříbro naopak ztratily v dolarovém vyjádření okolo půl procenta, procento až dvě si pak připsaly nejsledovanější kryptoměny.
Naděje investorů na oživení ekonomiky v důsledku uvolňování restriktivních opatření nyní podkopávají obavy z příchodu nové vlny epidemie covidu-19. Epidemiolog Anthony Fauci sdělil Kongresu, že koronavirus stále není pod kontrolou.
"Obavy o ekonomiku jsou stále v centru pozornosti investorů. Restart hospodářství bude podle všeho pomalý," uvedl Peter Boockvar z Bleakley Advisory Group. "Tyto obavy jsou v poslední době zastírány nadějemi spojenými s otevíráním ekonomiky a také výkonností některých velkých technologických společností."
Prudce posilovaly akcie internetové služby pro rozvoz jídla GrubHub (+29,07 %). Reagovaly tak na zprávy, že o převzetí podniku jedná provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies (+2,40 %).
Na devizovém trhu dolar oslaboval kvůli rostoucímu zájmu investorů o rizikovější aktiva (akcie většinu denní ztráty zaznamenaly až v poslední hodině obchodování). Euro si kolem 22.00 SELČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,4 % na 1,0850 USD. Výraznějšímu propadu americké měny nicméně brání obavy z příchodu druhé vlny koronaviru.
Zájem investorů o rizikovější aktiva podporují pokračující kroky americké centrální banky, které mají zmírnit ekonomické dopady koronavirové krize. Ochotu investorů riskovat posílilo také úterní prohlášení Světové zdravotnické organizace, že některé léčebné látky zjevně zabírají proti nemoci covid-19 tím, že omezují prudkost nebo délku onemocnění.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Šéf firmy Boeing (v úterý -2,06 %) předpověděl, že v důsledku pandemie způsobené šířením koronaviru množství cestujících přepravených v září aerolinkami nedosáhne ani čtvrtiny dřívější úrovně.
- Rozpočtový deficit Spojených států v dubnu činil rekordních 738 miliard dolarů, protože koronavirová krize vedla k prudkému růstu výdajů a poklesu příjmů. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu meziročně vzrostly o 0,3 % po růstu o 1,5 % v předchozím měsíci. Jde o nejnižší roční míru inflace od října 2015, přičemž analytici očekávali pokles míry inflace na 0,4 %. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny klesly o 0,8 % po poklesu o 0,4 % v předchozím měsíci. Tento pokles je v souladu s očekáváním, ale jde o nejvýraznější sesun cen od prosince 2008.
- Sociální síť Twitter (v úterý -1,82 %) oznámila nové kroky ve snaze bránit šíření "potenciálně nebezpečných" tvrzení o nemoci covid-19. Vedení platformy v pondělí na firemním blogu představilo dvě nová upozornění, která se od začátku týdne mohou objevit u příspěvků s nepravdivými nebo spornými informacemi. Prý jimi opatří i sdělení od amerického prezidenta Donalda Trumpa, budou-li splňovat podmínky zahrnuté v nové politice.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies (v úterý +2,40 %) jedná o převzetí internetové služby pro rozvoz jídla GrubHub (+29,07 %). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Tržní hodnota firmy GrubHub při pondělním závěru na burze činila zhruba 4,3 miliardy dolarů.
-
Americká centrální banka ještě v pondělí oznámila, že v úterý začne v rámci svého rozšířeného programu nákupu aktiv a podpory ekonomiky nakupovat ETF zaměřené na firemní dluhopisy.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý -0,23 %) začal v pondělí obnovovat produkci ve své kalifornské továrně, a to v rozporu s nařízením místních úřadů, které se snaží bojovat proti šíření koronaviru.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
