Evropské akcie zakončily týden růstem, v týdenním hodnocení skončily smíšeně

Akcie na evropských trzích v pátek zažily opačný vývoj jako ve čtvrtek. Po špatném začátku se totiž díky dobrým zprávám týkajícím se průmyslu ve Francii a Itálii dostat do plusu.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,88 % na 366,83 bodu, britský benchmark FTSE 100 vzrostl o 0,76 % na 6 095,41 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,01 % na 4 970,48 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,15 % na 12 633,71 bodu.
Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly den velmi dobře, nakonec jim ale růstový impuls poskytla data z Francie a Itálie, kde průmyslová produkce za květen příjemně překvapila. Jinak ale zůstalo vše při starém a ekonomiky i trhy stále brzdí rostoucí počet nových případů onemocnění covid-19. Podle WHO se situace stále zhoršuje, přičemž celkový počet nakažených ve světě už přesáhl 12,2 milionu lidí.
Za celý týden index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,38 %, britský index FTSE 100 klesl o 1,01 %, francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 0,81 % a německý DAX přidal 0,84 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek navrhl snížit objem příštího sedmiletého rozpočtu Evropské unie z 1,1 bilionu eur, který plánuje Evropská komise (EK), o 26 miliard eur. Jeho návrh, který za týden poslouží jako základ pro vyjednávání prezidentů a premiérů členských zemí, počítá se zachováním úrovně fondu obnovy ekonomik spojeného s rozpočtem na 750 miliardách eur.
- Koronavirová krize a s ní spojený odliv zahraničních turistů z Česka zasáhly nejen hotely a restaurace, ale také půjčovny aut.Problémy mají hlavně ty, které se zaměřovaly na krátkodobé pronájmy automobilů. V Česku se to týká například provozovatele franšízy globální firmy Europcar, společnosti Czech Rent A Car, která na sebe na konci června podala insolvenční návrh a nyní čeká na rozhodnutí soudu.
- Uber souhlasil s tím, že v Dánsku zaplatí pokutu ve výši 25 milionů dánských korun (3,8 milionu USD) za porušování místních zákonů o taxislužbě. Informaci přinesla dánská policie. Po zahájení své činnosti v Dánsku v roce 2014 čelil Uber kritice ze strany taxi odborů, politiků i společnosti.
- Evropský antimonopolní úřad stanovil novou lhůtu do 31. července, do kdy rozhodne o nabídce společnosti Alstom na provoz společnosti Bombardier. Železniční fúze století byla oznámena letos v únoru a Astom za divizi kanadské společnosti Bombardier zaplatí 5,8 až 6,2 miliardy eur.
- Italskému módnímu domu Armani loni poprvé po třech letech stouply čisté tržby. Zvýšily se o 2,3 procenta na 2,158 miliardy eur, uvedla v pátek firma, která se k růstu vrátila o rok dříve, než plánovala. V posledních třech letech zefektivňovala distribuci a zužovala počet nabízených značek.
- Výkony slovenského průmyslu se v květnu zvýšily téměř o pětinu proti dubnu, kdy kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 byly na historickém minimu v novodobých dějinách země. Navzdory zlepšení ale produkce průmyslu zaostala za loňskem o třetinu, informoval v pátek statistický úřad. Stavebnictví v květnu snížilo meziroční propad výkonů jen mírně.
- Italská centrální banka zhoršila odhadovaný pokles hrubého domácího produktu Itálie na letošní rok na minus 9,5 procenta, zatímco ještě začátkem června očekávala propad o 9,2 procenta. Na příští rok dál počítá s růstem HDP o 4,8 procenta, informovala v pátek agentura Reuters. Italskou ekonomiku, stejně jako ekonomiky dalších zemí, tvrdě zasáhly dopady šíření koronaviru.
- Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Tempo meziročního poklesu tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnilo na 8,9 % po propadu o 14,3 % v dubnu. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Vývoj ovlivnilo rušení karanténních omezení, která Bratislava dříve zavedla v zájmu zpomalení šíření koronaviru.
- Francie čínskou telekomunikační společnost Huawei nezakáže, francouzské provozovatele mobilních sítí páté generace (5G) ale bude od spolupráce s ní odrazovat. Deníku Les Echos to řekl ředitel francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost (ANSSI) Guillaume Poupard. Huawei má potíže ve více zemích, včetně Británie. Ta sice firmě umožnila na budování sítí 5G se podílet, její aktivity se však rozhodla omezit.
- Jako poučení z koronavirové krize by měla Evropská unie snížit svou závislost na globálních dodavatelských řetězcích, říká předseda německého Bundestagu, Wolfgang Schäuble (CDU). Pandemie ukázala, jak zranitelná Evropa v této souvislosti je, napsal Schäuble v pondělí pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.
- Pětina německých firem se cítí existenčně ohrožená koronavirovou krizí. Vyplývá to z červnového průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil hospodářský institut Ifo. V ohrožení se cítí hlavně poskytovatelé služeb, v anketě se tak ohodnotilo 27 procent oslovených firem v odvětví. V obchodu to bylo 18 procent, v průmyslu 17 a ve stavebnictví jen dvě procenta.
- Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně stouply. Díky rušení opatření zavedených k zamezení šíření koronaviru se zvýšily o 17,8 %, oznámil v pondělí statistický úřad Eurostat. Je to nejprudší nárůst od roku 1999, kdy eurozóna začala tyto údaje zveřejňovat.
- Objem zakázek v německém průmyslu se v květnu zvýšil o 10,4 % po celkovém propadu o 37 % v předchozích dvou měsících. Uvedl to německý statistický úřad. Růst poptávky souvisí s uvolněním protikoronavirových opatření, nárůst byl však slabší, než se čekalo. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že návrat na předkrizovou úroveň bude i přes postupné zotavování ekonomiky pomalý.
- Dánsko v pondělí vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream II mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.
- Průmyslová výroba v Německu se v květnu podle sezónně upravených údajů zvýšila ve srovnání s předchozím měsícem o 7,8 % po poklesu o 17,5 % v dubnu. Údaje jsou známkou toho, že největší evropská ekonomika začíná po zahájení uvolňování omezení, která měla zabránit šíření nemoci covid-19, ožívat. Růst však byl nižší, než čekali analytici. Meziročně se pak výroba propadla o 19,3 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad. Dubnový údaj statistici revidovali z původního propadu o 17,9 %.
- Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing v úterý uvedl, že je "příliš brzy na to soudit", jak bude banka postupovat v případě pomoci zkrachovalé společnosti Wirecard. Ve svém online projevu pořádaném Bloomberg News uvedl, že expozice Deutsche Bank vůči Wirecard je velmi omezená.
- Ekonomiku Evropské unie těžce zasaženou koronavirovými omezeními čeká letos propad o rekordních 8,3 %. To výrazně překonává dřívější negativní očekávání. V letní makroekonomické předpovědi to v úterý uvedla Evropská komise, která o dalších devět desetin procentního bodu zhoršila svůj jarní odhad, ve kterém už zohlednila zásadní výpadek ekonomické aktivity. Pro země používající euro předpovídá unijní exekutiva pokles o 8,7 %. Příští rok naproti tomu čeká hospodářství EU růst o 5,8 %, v případě eurozóny pak o 6,1 %, předpokládá komise.
- Německá Lufthansa zruší 20 % vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě. Další oznámená úsporná opatření mají největší evropské letecké společnosti pomoci krýt výpadky příjmů způsobené koronavirovou krizí. Firma se zhruba 138 tisíci zaměstnanci to uvedla ve svém úterním sdělení a dodala, že také na polovinu sníží investice do nových letadel. Do roku 2023 si jich tedy pořídí maximálně 80.
- Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 150 milionů dolarů kvůli pochybením v obchodních vztazích s finančníkem Jeffreym Epsteinem a dvěma bankami. Epstein byl loni v červenci zatčen kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna téhož roku se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.
- Přibližně čtyři pětiny německých firem se zahraniční expozicí zaznamenaly v důsledku koronavirové krize s kolaps příjmů a 93% z nich očekává, že se globální ekonomické podmínky zlepší až v roce 2021 nebo později. Průzkum německé obchodní komory ukázal, jak devastující následky způsobila opatření proti šíření koronaviru v největší evropské ekonomice. Až 15% z přibližně 3 300 oslovených firem přišlo o polovinu svého ročního obratu.
- Společnost Telekom Austria předložila připomínky k návrhu podmínek v rámci aukce frekvencí pro 5G sítě. Požaduje mimo jiné delší platnost licence (od 15 do 20 let).
- Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti předchozím třem měsícům pravděpodobně propadla o 17 procent, ve třetím čtvrtletí by se však měl hrubý domácí produkt zvýšit o 19 procent. Uvedl to ve středu francouzský statistický úřad INSEE.
- Britský ministr financí Rishi Sunak ve středu představil nová opatření na podporu ekonomiky a trhu práce v objemu až 30 miliard liber. Zahrnují například snížení sazby daně z přidané hodnoty v pohostinství a turistickém průmyslu, vyplácení příspěvků firmám za návrat dočasně uvolněných zaměstnanců do práce či program na podporu tvorby pracovních míst pro mladé lidi.
- Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize vyšla jednotná a silnější. Rychlé schválení balíku na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními je v zájmu všech zemí bloku. Europoslancům to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která v Bruselu představila zásadní cíle nadcházejícího půlročního předsednictví své země.
- Novým generálním ředitelem společnosti PFNonwovens Holding (PFN), která je globálním výrobcem netkaných textilií pro hygienu, se stal Francouz Cedric Ballay (48). Jeho jmenování je výsledkem plánované obměny vedení z Prahy řízené globální skupiny. Ve středu o tom informovala společnost PFNonwovens Holding.
- Spotřebitelé v EU by měli mít možnost žalovat koncern Volkswagen u soudu v zemi, ve které si zakoupili vůz se softwarem na úpravu emisí. Rozhodl o tom ve čtvrtek soudní dvůr Evropské unie. Rozsudek nejvyššího soudu EU zvyšuje možnost, že by německý výrobce automobilů mohl do budoucna čelit množství právních žalob spotřebitelů z celé EU.
- V úterý 23. června přistál na manilském letišti Rakušan s českým jménem Jan Maršálek, aby hned další den odletěl do Číny. Zdánlivě bezvýznamný přestup se stal klíčovou epizodou v mezinárodní pátrací akci po nejhledanějším bankéři současnosti – bývalém provozním řediteli německé firmy Wirecard. V její současné několikamiliardové insolvenci totiž Maršálek sehrál zásadní roli.
- Vývoz z Německa v květnu pokračoval kvůli koronavirové krizi v propadu. Meziroční pokles však byl o něco mírnější než v dubnu, kdy se vývoz snížil nejvíce od roku 1950, a meziměsíčně se zvýšil, jak země začala uvolňovat omezení zavedená s cílem zabránit šíření nemoci covid-19. Přebytek bilance zahraničního obchodu se propadl na 7,1 miliardy eur z loňských květnových 20,7 miliardy eur. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad.
- Němečtí státní zástupci vyšetřují Wirecard pro podezření z praní špinavých peněz, uvedla ve čtvrtek mluvčí mnichovského státního zastupitelství pro agenturu Reuters. Dále uvedla, že šetření se týká konkrétních osob. Wirecard se odmítl vyjádřit. Někdejší německý úspěšný příběh v hodnotě 28 miliard dolarů způsobilo mezi odborníky a politiky velké rozpaky.
- V oblíbené továrně Jamese Bonda sjelo z výrobní linky první SUV. Aston Martin DBX se má stát synonymem obratu k lepším časům. Značka v posledních měsících zaznamenala změny ve vlastnické i řídící struktuře a samozřejmě se jako ostatní potýká s následky opatření proti šíření onemocnění covid-19. DBX otevírá Astonu dveře do nového segmentu a na nové trhy. Jeho hlavními soupeři budou Bentley a Rolls-Royce. První dodávky se dají očekávat koncem měsíce července. Práce v nové továrně St. Athan ve Walesu, ve které se model vyrábí, musely být v březnu přerušeny kvůli koronaviru.
- Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus ve čtvrtek opět protestovali proti plánovanému rušení pracovních míst. Francouzská vláda se připojila k požadavku odborů, aby se společnost Airbus vyhnula nucenému propouštění, informovala agentura Reuters
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters
Aktuality

