ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to však může změnit

Česká národní banka může být možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně do ničeho netlačí. Oproti srpnové prognóze je jádrová inflace vyšší, koruna slabší a dosavadní čísla ukazují na rychlejší oživení ve třetím kvartálu. Je tu jediná potíž - při pohledu na rychle startující druhou vlnu pandemie jsou to vše v zásadě staré zprávy.
O něco rychlejší oživení ve třetím kvartálu nic neznamená ve chvíli, kdy reálně namísto pokračujícího růstu (optikou prognózy ČNB o 1-2 % mezikvartálně) hrozí ke konci roku opětovný pokles hospodářství. Negativní scénář, ve kterém by se hospodářství daleko delší dobu dostávalo z pandemických propadů, by pak dříve nebo později centrální bankéře mohlo opět dostat pod tlak.
Klíčové v tomto ohledu bude sledovat dvě věci:
- Jak dobře si Česko a celá Evropa povedou při zvládání druhé vlny pandemie, respektive jak vysoké škody nová karanténní opatření tentokrát přinesou?
- Bude se rýsovat směrem k roku 2021 "trvalé" řešení pandemie? Takové, které by snížilo pravděpodobnost třetích, čtvrtých a dalších vln? To může být buď s nejvyšší pravděpodobností vakcína (dostupná do poloviny roku 2021), případně výrazně efektivnější a rychlejší způsoby testování.
V základním scénáři počítáme s tím, že rok 2021 finální řešení pandemie přinese a bude ve znamení oživení. Pokud se pleteme a pandemická nejistota bude dusit světovou ekonomiku dále, bude vše jinak - uvidíme stagnaci českého hospodářství na velice nízkých úrovních produkce, sílící deflační tlaky a také rostoucí tlak na ČNB.
Nyní ale čeští centrální bankéři zatím nic takového necítí, a budou tak na zářijovém zasedání bankovní rady pravděpodobně "jen" akcentovat vysokou nejistotu. Míč při řešení krize zůstane čistě na vládní straně hřiště.