Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a na Wall Street, jaký vývoj světové ekonomiky nově očekává MMF a jakou cestu ušla mediální společnost CME, která se definitivně stala majetkem skupiny PPF? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy vrátily část pondělních zisků. Úterní náladu poznamenalo pozastavení textů vakcín na covid-19
Akcie ve Spojených státech oslabily. Náladu na trhu určovaly pozastavené klinické testy vakcín proti nemoci covidu-19 a neúspěšná jednání o balíku pomoci americké ekonomice. Ztráty indexu technologického trhu Nasdaq zmírnil výkon společností Microsoft a Amazon. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,55 % na 28 679,81 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,63 % na 3 511,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,10 % na 11 863,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,99 % na 26,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála pět bazických bodů na 0,729 %. Ceny ropy se zvedly o bezmála 2 %, zlato odevzdalo 1,5 %, stříbro dokonce 4 % a nejsledovanější kryptoměny také zakončily obchodování v červených číslech (bitcoin -1 %, ethereum -2 %).
2. Evropské akcie zakončily úterní seanci pod nulou, investoři jsou opatrní kvůli začátku výsledkové sezóny v USA
Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v úterý v červených číslech. V plusu se z jednotlivých sektorů udržely pouze telekomunikace, jejichž dílčí index stoupl o necelého půl procenta. Investoři čekají, jak na Wall Street vyzní začátek výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,06 % na 370,55 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,53 % na 5 969,71 bodu, německý DAX oslabil o 0,91 % na 13 018,99 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,64 % na 4 947,61 bodu.
3. Pražskou burzu v úterý táhly dolů banky, Avast a ČEZ naopak posílily
Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl stejně jako v pondělí o 0,26 % a uzavřel na 868,03 bodu. Dolů ho táhly zejména bankovní tituly, nedařilo se ale většině akcií. Se ziskem uzavřely pouze Avast, ČEZ a Stock Spirits.
4. Očekávané události
Středeční dopoledne bude patřit průmyslové výrobě v eurozóně a v ČR výsledku běžného účtu. Odpoledne v zámoří vyjde index výrobních cen a pravidelná týdenní statistika žádostí o hypotéku. Do výsledkové sezóny přispějí na Wall Street podniky UnitedHealth Group, Bank of America, Goldman Sachs Group, Wells Fargo, Alcoa a United Airlines Holdings a v Evropě hospodářská čísla odtajní společnosti ASML Holding a Stock Spirits Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MMF zlepšil výhled vývoje světové ekonomiky, zotavení z pandemie ale bude těžší. V případě ČR je fond pesimističtější
Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje globální ekonomiky na letošní rok. Nyní čeká pokles o 4,4 %, zatímco v červnu počítal s propadem o 5,2 %. Proces zotavení z pandemie ale bude proti původním předpokladům složitější a potrvá déle, uvedl fond v podzimní prognóze. Za zlepšením výhledu je zejména příznivější vývoj ve druhém čtvrtletí v některých vyspělých zemích, vývoj v rozvojových zemích zaostává.
6. WTO: EU smí uvalit cla na americké zboží za čtyři miliardy dolarů
Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to v úterý Světová obchodní organizace. Potvrdila tak předchozí informace médií.
7. Analytici: Opatření proti šíření koronaviru ve čtvrtém čtvrtletí sníží český HDP o několik procent
Nová zpřísněná vládní opatření proti šíření koronaviru způsobí ve čtvrtém čtvrtletí pokles české ekonomiky ve srovnání s předchozím čtvrtletím až o několik procent. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Nejvíce postižená jsou podle nich odvětví, jichž se přímo dotýkají vládní omezení, tedy stravování, kultura či sport.
8. PPF dokončila převzetí mediální skupiny CME, povede jí Stoessel
Skupina PPF prostřednictvím dceřiných firem dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises. Nyní tak plně majetkově kontroluje aktivity CME v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Slovinsku a Bulharsku. V Česku tak PPF ovládla televizní skupinu Nova, ve které již držela podíl do roku 2004, kdy jej prodala právě CME.
9. Bundesbank vyzvala německé banky k přípravě na vlnu insolvencí
Německá centrální banka vyzvala finanční ústavy v Německu, aby se připravily na vlnu insolvencí. Koronavirová krize totiž ohrožuje slabší podniky a mohla by mít nepříznivé dopady i na trh s nemovitostmi, který doteď zažíval boom, uvedla v úterý Deutsche Bundesbank.
10. Pilulka.cz: Pražská burza zveřejnila knihu objednávek, jsou zadané pokyny za více než 300 milionů Kč
Burza cenných papírů Praha v úterý zveřejnila knihu objednávek k úpisu akcií společnosti Pilulka.cz na trhu START. Zatím jsou v ní zadané pokyny za více než 300 milionů Kč. Potvrzuje se tak velký zájem investorů. Objednávky jsou přijímány do 20. října 12.00.
BONUS
CME funguje přes čtvrt století, známá je i kvůli sporu s ředitelem Novy Vladimírem Železným
Jak už jsme psali, mediální společnost CME se definitivně stala majetkem skupiny PPF patřící nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Připomeňme si proto nyní historii firmy, která stojí za televizí Nova a dalšími kanály.
CME byla založena 28. července 1994. V ČR je známá jako majitel televizní skupiny Nova, vlastní ale stanice i v dalších zemích střední a východní Evropy. Jejím předchůdcem byla firma Central European Development Corporation (CEDC), kterou v roce 1991 v Německu založil dědic kosmetického impéria Ronald Lauder spolu s obchodníkem a někdejším velvyslancem USA v Maďarsku Markem Palmerem.
Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.
CME kromě ČR působí v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku, v minulosti byla aktivní také na Ukrajině a v Chorvatsku.
Loni v březnu firma oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně případného prodeje celé společnosti nebo její části. V říjnu 2019 pak investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu s CME o jejím plném převzetí. Akcionáři CME poté schválili nabídku na převzetí od PPF letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů. Minulý týden transakci schválila Evropské komise, nyní byla dokončena.
U vzniku pozdějšího mediálního kolosu byla právě investice do české Novy. Firma měla do projektu, který v roce 1993 získal licenci na celoplošné vysílání, přinést hlavně zkušenosti ze světa. Do povědomí české veřejnosti se ale zapsala i sporem s někdejším šéfem Novy Vladimírem Železným, který nakonec vyústil v několik arbitráží.
Železný totiž postupně ovládl většinu firmy CET 21, držící vysílací licenci (byla oddělená od firmy ČNTS, jež provozovala vysílání a kterou ovládala CME), a začátkem roku 1999 se kvůli uvažovanému prodeji Novy dostal se CME do sporu. Díky oddělení licence od vlastního provozu televize tak mohl spustit v létě 1999 Novu podruhé, tentokrát však již bez Američanů ze CME. Zároveň tím ovšem Železný vyvolal řadu sporů, jež měly vážné důsledky také pro něj.
Majitelé CME zahájili arbitráže, v jejichž důsledku jim nejen musel český stát vyplatit 350 milionů dolarů, ale Železný také přišel o televizi. Kvůli penězům, které po něm CME požadovala za porušení smlouvy, se totiž ocitl v dluzích. Televizi pak v roce 2002 ovládla finanční skupina PPF. V květnu 2003 Železný podruhé skončil v čele Novy a koncem stejného roku televizi za skoro 15 miliard korun opět ovládla CME.
V roce 2009 se o CME začal zajímat americký mediální koncern Time Warner, který se později stal jejím hlavním akcionářem. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. AT&T v CME vlastnila 64 % akcií, po započítání prioritních akcií kontrolovala až 75 % společnosti.
Akcie CME byly v souvislosti s jejím převzetím ze strany PPF staženy z burzy NASDAQ Global Select Market a z Burzy cenných papírů Praha a po úplném dokončení akvizice přestanou existovat. Akcionáři, kteří bezprostředně před účinností akvizice vlastnili akcie CME, obdrží 4,58 dolaru za jednu akcii.
CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 % na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 % na 101,6 milionu dolarů.