Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím kvartálu a které odvětví dnes v USA zaznamenává rekordní nárůst prodejů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států zmírnily obavy z rostoucího počtu nových případů nákazy koronavirem. Index Dow si připsal 0,52 % a uzavřel na 26 659,11 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,19 % na 3 310,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,64 % na 11 185,59 bodu. Ve středu všechny tři indexy přišly o více než tři procenta. Index volatility VIX ve čtvrtek spadl o 6,68 % na 37,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 0,831 %. Po konci středečního obchodování zveřejnily hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí mimo jiné firmy Alphabet, Amazon, Facebook, Apple a Twitter.
2. Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě
Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal pouze německý benchmark DAX. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 % na 341,76 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,02 % na 5 581,75 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,03 % na 4 569,67 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,32 % na 11 598,07 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července. Nedařilo se téměř žádnému z hlavních titulů v čele s bankovními emisemi.
4. Očekávané události
V pátek zaujme korejský průmysl a maloobchod, japonská průmyslová produkce a míra nezaměstnanosti, německá, francouzská a česká zpráva o vývoji hrubého domácího produktu. Německo přidá ještě statistiku z maloobchodu a Francie vývoj inflace. Data o HDP a inflaci vyjdou i pro celou eurozónu, v Americe pak budou podstatné osobní příjmy a výdaje, index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a spotřebitelská důvěra, jejíž ukazatel sestavuje Michiganská univerzita. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál na trh pošlou v Evropě TOTAL, CaixaBank nebo International Consolidated Airlines, na pražské burze MONETA Money Bank a v USA Colgate-Palmolive, ExxonMobil, Chevron nebo Altria Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %
Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů. Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 %, oznámilo ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu.
6. ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje
Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných programů. Uvedla ale, že v prosinci, kdy zveřejní novou makroekonomickou prognózu, upraví nástroje, které využívá, aby odpovídaly aktuální situaci. Prosincové kroky podle ní podpoří návrat inflace k cílované úrovni a zajistí podmínky příznivé pro podporu zotavování evropského hospodářství.
7. Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset miliard eur. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz. Jeho kolega Peter Altmaier, který vede ministerstvo hospodářství, řekl, že Německo je díky dosavadnímu dobrému hospodaření na krizi připraveno lépe než jiné evropské státy.
8. LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji
Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8 miliardy dolarů převezme. Z ceny, na které se firmy původně dohodly, ale která se kvůli dopadům koronaviru stala předmětem sporu, LVMH ušetří kolem 425 milionů dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Pro francouzský podnik je to zatím největší akvizice. Transakci, jejíž dokončení se čeká na začátku roku 2021, musejí schválit regulační úřady a akcionáři Tiffany & Co.
9. ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
Společnost ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohla zrušit až 14 000 pracovních pozic, což představuje 15 % její pracovní síly. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí firmy Casey Norton. Americký ropný gigant se potýká s poklesem poptávky po energiích v důsledku koronavirové krize.
10. Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ
Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy ČEZ za 335 milionů eur. Oznámila to ve čtvrtek skupina Eurohold. Úřad se touto záležitostí začal znovu zabývat poté, co správní soud zrušil jeho loňské rozhodnutí, které transakci zablokovalo. Společnosti ČEZ a Eurohold podepsaly dohodu o prodeji aktiv loni v červnu. Transakci ještě musí odsouhlasit bulharský energetický regulátor.
BONUS
Američané se chystají na válku
Dnes je poměrně běžné, když někdo říká, že jsme ve válce s koronavirem. A zdá se, že to hodně Američanů vzalo doslova. Možná je to jen kvůli nejistotě z výsledku voleb, pravdou však je, že Američané hromadí zbraně a bojové vybavení, jako by měla vypuknout válka.
Podle agentury Bloomberg došlo v posledních týdnech k ohromnému nárůstu prodejů nejen u zbraní, ale například také u plynových masek, taktického oblečení, laserových zaměřovačů a podobně. Divná doba přináší divné chování.