US MARKETZavírá za: 4 h 30 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Vyspělé země nemají kde brát

O budoucím demografickém vývoji slyšíme především v souvislosti s důchody. Vyšší počet důchodců na jednoho pracovníka povede k deficitu důchodového systému. Státy se snaží (pokud vůbec) budoucí deficit řešit parametrickými změnami průběžného systému, například zvyšováním věku odchodu do důchodu a zaváděním fondového pilíře.

David Navrátil
David Navrátil
22. 11. 2012 | 15:00
Vyspělé trhy

Deficit důchodového systému není jediný problém spojený se stárnutím obyvatelstva. S tím, jak budou odcházet silné poválečné ročníky do důchodu, bude se snižovat počet pracovníků. Nižší počet pracovníků znamená přirozeně nižší růst ekonomik. O kolik?

Horší výhled vyspělých zemí

Světová ekonomika rostla za posledních 20 let v průměru o 3,5 % ročně. Počet lidí ve věku 20 až 65 let, ze kterých se rekrutují pracovníci, rostl ve stejném období o necelá 2 %.

V následujících 10 letech dojde k poklesu růstu počtu pracovníků těsně nad 1 %. Za předpokladu, že světová ekonomika udrží růst produktivity, to bude znamenat zpomalení světového růstu pod 3 %.

Někdo možná namítne, že se růst produktivity může zvýšit. Souhlasím. Tento propočet jen říká, že demografie bude mít tendenci snižovat růst ekonomik. A tento propočet také nepočítá s tím, že by ekonomiky měly řešit něco jako dluhové problémy.

Produktivita a dluhy

S demografickými problémy nejvíce válčí Japonsko. V následujících 10 letech bude klesat v Japonsku počet pracovníků o procento ročně. To by znamenalo, že Japonsko bude v průměru růst o 0 %.

Evropa má také problém s demografií. V Německu bude klesat počet pracovníků o 0,5 % ročně. Německo by tak mělo růst o necelé procento. A to je největší a nejproduktivnější ekonomika eurozóny.

Demografie tedy bude zpomalovat světovou ekonomiku, když toto zpomalení bude taženo především vyspělými ekonomikami.

Kyle Bass: Drtivá většina investorů eurokrizi nechápe, Německo může od eura odejít do čtyř let

Kyle Bass: Drtivá většina investorů eurokrizi nechápe, Německo může od eura odejít do čtyř let

Světová ekonomika v roce 2013: Palec nahoru pro USA, Čínu a Indii, Evropa může závidět

Světová ekonomika v roce 2013: Palec nahoru pro USA, Čínu a Indii, Evropa může závidět

David NavrátilDemografieSvětová ekonomikaVyspělé trhy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika