Skutečná míra nezaměstnanosti v ČR

Od 1. ledna 2013 došlo ke změně metodiky výpočtu nezaměstnanosti. Nově se pracuje s termínem "podíl nezaměstnaných osob", který vyjadřuje podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let ze všech obyvatel ve stejném věkovém rozmezí.
Podle metodiky platné do loňského roku šlo o podíl, kde v čitateli byl počet dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání a ve jmenovateli součet počtu zaměstnaných z VŠPS, pracujících cizinců registrovaných na úřadech práce nebo s platným povolením k zaměstnávání či živnostenským oprávněním a počtu dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání (klouzavý roční průměr).
V prosinci loňského roku, kdy MPSV ještě publikovalo nezaměstnanost s použitím obou metodik, vyšla nezaměstnanost podle staré metodiky 9,4 %, podle nové pak 7,4 %. Lednová nezaměstnanost by místo 8,0 % činila 10,1 %.
Připomenu ještě jednu věc – metodika se měnila již se vstupem do EU. Tehdy nezaměstnanost díky změně metodiky klesla z 10,2 % na 8,6 %. Do června 2004 se míra nezaměstnanosti počítala jako podíl, kde v čitateli je počet neumístěných uchazečů o zaměstnání (ke konci sledovaného období) a ve jmenovateli disponibilní pracovní síla (zaměstnaní z VŠPS + neumístění uchazeči).
Kdybychom tedy dnes použili pro výpočet nezaměstnanosti metodiku platnou do poloviny roku 2004, byla lednová nezaměstnanost odhadnutá jednoduchou aproximací místo 8 % zřejmě kolem 12 %. Ať žijí "shadowstats".