US MARKETOtevírá za: 10 h 12 m
DOW JONES-0,27 %
NASDAQ-0,38 %
S&P 500-0,39 %
META-0,52 %
TSLA+0,51 %
AAPL-0,92 %

Nick Beecroft (C-View): Italské volby jsou příležitostí pro odvážné

Tep trhu začínají ve stále větší míře diktovat fundamenty, ne výlevy politiků. Stále ale existuje řada testů, které mohou pravidla obchodování opět postavit na hlavu. Italské parlamentní volby jsou první takovou překážkou. Trh asi znervózní, což by mělo prospět bezpečným přístavům. Právě s nimi se tak může vyplatit si teď pohrát, říká portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
19. 2. 2013 | 18:30
Eurozóna

Na trzích od počátku roku převládá optimismus. Co by ho mohlo v dohledné době ohrozit?

Poměrně zásadní událostí budou italské volby. Výsledkem totiž může být rozložení sil v parlamentu, které vládě nezajistí příliš silný mandát. Nebo se může z pohledu trhu objevit ještě problematičtější výsledek, kterým by byla většina pro Berlusconiho. V dolní sněmovně je něco podobného asi hodně nepravděpodobné, ale v Senátu to nelze vyloučit. Půjde tak o hodně komplexní záležitost. Trh bude muset na základě rozložení sil odhadnout, zda bude italské vedení schopno – a ochotno – pokračovat v potřebných reformách.

Řekněme, že italské volby skončí patem, což je možné. Co by následovalo?

V nejhorším možném případě, kdy nikdo nebude mít většinu a nepůjde sestavit žádnou smysluplnou koalici, se budou volby opakovat. Zazní slib, že za několik měsíců přijde na řadu další plebiscit. To by mohlo restartovat obavy o budoucnost eurozóny. Podle mě je ale málo pravděpodobné, že se tato hrozba naplní. Čekám středo-levou koalici, která bude společně s Montim pokračovat v reformách. Tomu přičítám 70% pravděpodobnost.

Jak tedy radíte blížící se italské volby "hrát", jak k nim přistoupit?

Podle mě se před volbami můžeme dočkat jistého útěku do bezpečí. Americkým dluhopisům by se například mohlo vcelku dařit, posílit by mohl i japonský jen. Pokud se toto v příštích třech dnech potvrdí, může být pro odvážné zajímavé tato aktiva v pátek prodat.

To je tedy z pohledu Evropy ten nejbližší kostlivec. Co dalšího ji může vystrašit?

Radil bych pozorně sledovat Francii. Ta se teď zdá být hodně slabá, což je velký problém. Pokud jste německý politik, můžete říct Itálii nebo Španělsku, že musejí platit za své předchozí chyby, že musejí šetřit. Ale Francouzům nic podobného říct nemůžete. Z toho může být v létě nebo na podzim hodně velké téma.

Zmínil jste Itálii a Španělsko, dvě velké neznámé na jihu Evropy. Itálie teď trhem zahýbá, ale co Španělsko, kterému se v poslední době daří vyhýbat se titulním stránkám novin?

Existuje nebezpečí, že budou španělské banky nuceny ve druhém čtvrtletí přiznat další nesplácené hypotéky. To by mohlo donutit Madrid využít program OMT. Co by následovalo, je nyní těžké předpovědět. Když byl OMT představen, trh to přivítal. Pokud tyto zdroje ale někdo bude chtít čerpat, může nadšení vyprchat, už proto, že podobný krok vyžaduje souhlas evropských vlád. To by mohlo být bouřlivé a trh by mohl znervóznět.

Jakou investiční strategii tedy nyní zvolit?

Letošní rok je pro manažera hedgeového fondu, který se řídí makrem, v porovnání s loňskem mnohem lepší. Trh se totiž ve stále větší míře řídí fundamenty. Vezměte si například, jak japonská vláda oznámila, že začne tisknout jeny a pokusí se přesvědčit centrální banku, aby akceptovala vyšší míru inflace. Japonská měna oslabila, udělala tedy přesně to, co se čekalo. Loni by bylo dost dobře možné, že by den nebo dva po tomto oznámení z eurozóny přišla nějaká špatná zpráva, na což by všichni reagovali útěkem k jenu coby bezpečnému přístavu.

Zmínil jste několik kostlivců v evropské skříni. Budou fundamenty vládnout těmto možným problémům navzdory?

Podle mě ve stále větší míře ano. Americká ekonomika totiž překoná současná očekávání, trh to překvapí, aby ho následně znovu překvapilo, o kolik prudší bude americká křivka. Nemyslím si přitom, že půjdou letos sazby nahoru. Možná v příštím, v jeho druhé polovině, i to by trh překvapilo. Mnozí totiž čekají, že Fed tento krok udělá později. Zvýšení sazeb tak může být zajímavé téma roku 2014, letos by jím mohlo být oživení v USA. Náběh bude ale asi pomalý, první signály očekávám ve druhém kvartálu.

Co to znamená z pohledu investora? Jaký rok čekat?

Přes všechna rizika, o kterých jsme mluvili, bych na otázku, zda bude index S&P 500 v porovnání s koncem roku 2012 letos v prosinci výše, odpověděl ano. Podle mě o 5 až 10 %.

Dluhová krizeEurozónaInvestiční a ekonomický výhledItálie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika