Opravdu potraviny v Česku zdražovaly nejvíce v Evropě?

Ceny potravin přispívají k české inflaci nemalým dílem a v posledních týdnech se jejich porovnávání se zahraničím stalo velkým (a pro české spotřebitele nepříjemným) tématem. Je to ale skutečně tak, že v Česku potraviny loni zdražovaly výrazněji než ve zbytku Evropy a nyní jsou pozadu, pokud jde o zlevňování?
Při pohledu na data Eurostatu porovnávající ceny zemědělské produkce, ceny v potravinářském průmyslu a ceny potravin na pultech se zdá, že situace v Česku je sice z hlediska spotřebitele o něco horší než v sousedním Německu, ale nijak výrazně se nevymyká z evropských trendů. Alespoň prozatím (detailní data Eurostatu jsou k dispozici k prosinci 2022).
Je pravda, že index světových cen potravin (FAO) začal po extrémním nárůstu klesat již v dubnu 2022. Dopad na ceny zemědělské produkce v EU byl však postupnější, ty dosáhly vrcholu zpravidla až v průběhu léta a od té doby postupně klesají. To platí i pro Česko.
Současně se však ukazuje, že napříč Evropou dále rostou ceny produkce potravinářského průmyslu i ceny potravinářského zboží na pultech (po započtení marží maloobchodníků). V jejich případě na konci roku 2022 ještě vrcholu dosaženo nebylo. A také to platí v Česku.
Při porovnání celkového zdražení potravinářského zboží na pultech (oproti roku 2019) patří Česko skutečně k zemím pro spotřebitele méně přívětivým. Oproti celému středoevropskému regionu a Německu se ale výrazněji nevymyká (v Česku jsou potraviny v průměru o 36 % dražší, v Německu o 29 %, v Polsku o 35 % a na Slovensku o 39 %; vše ve srovnání s rokem 2019). Výrazně vyčnívá pouze Maďarsko, kde pravděpodobně i kvůli slabšímu forintu a celkově vyšší inflaci zdražily potraviny v průměru o 74 %.
Je pravda, že některé jihoevropské země v čele s Francií mají o poznání nižší potravinovou inflaci (ceny na pultech jsou v průměru zhruba o 17 % vyšší než v roce 2019). Tomu odpovídá výrazně nižší nárůst cen francouzské zemědělské produkce. Ten může kromě jiného souviset i s masivní podporou, které se dostalo francouzským farmářům v rámci boje s energetickou krizí v roce 2022 (například skrze dotace na levnější pohonné hmoty).