US MARKETOtevírá za: 14 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Proč nejsem (takový) inflační optimista

Míra inflace v České republice v září klesla výrazně více, než se čekalo, spotřebitelské ceny ve Spojených státech naopak překvapily mírně vyšším růstem. Z maxim již inflace výrazně klesla, v brzký návrat míry růstu cen zboží a služeb na cíle centrálních bank ale nevěřím.

V úterý 10. října byla zveřejněna česká inflace za září. Dezinflační trend klesající z posledního období pokračoval, meziroční míra inflace poklesla ze srpnových 8,5 % na 6,9 %. Zářijové číslo přitom bylo oproti konsenzu trhu výrazně příznivější, když analytici v průměru očekávali 7,5 %.

Česká národní banka a většina trhu v tuto chvíli očekává, že česká inflace v průběhu prvního pololetí příštího roku poklesne až do blízkosti 2% cíle centrální banky. My ale tak pozitivní nejsme a domníváme se, že spotřebitelské ceny v prvním pololetí 2024 ještě porostou nadprůměrným meziročním tempem okolo 4 %. Vnímáme přitom dva klíčové proinflační faktory:

  • Stále velice silně zvýšený rozpočtový schodek české vlády, který kumulativně od začátku letošního roku do konce září činil 181 miliard korun.
  • Nadále poměrně robustní růst české peněžní zásoby, jejíž meziroční tempo na konci září dosahovalo 8 %.

Vzhledem k tomuto ne tak optimistickému inflačnímu výhledu se domníváme, že by Česká národní banka zatím ještě o snižování základních úrokových sazeb uvažovat neměla. Měla by je držet na stávající úrovni minimálně do konce prvního čtvrtletí 2024. Klíčové centrální banky v čele s Fedem a ECB to ostatně vidí podobně  a o snižování základních úrokových sazeb v nejbližším období podle všeho neuvažují. Naopak je celkem dobře možné, že Fed i ECB sazby ještě jednou do konce letošního roku zvýší.

ČR - meziroční míra spotřebitelské inflace

Ve čtvrtek 12. října byla zveřejněna americká spotřebitelská inflace. Celkově byla data mírně vyšší, než očekával trh. Jádrová meziměsíční inflace dosáhla 0,3 %. Pokud bychom tuto hodnotu anualizovali, hodnota by byla oproti 2% cíli Fedu stále o něco vyšší.

USA - meziměsíční míra jádrové spotřebitelské inflace

Jádrová meziroční inflace dosáhla 4,1 %, což je hodnota oproti inflačnímu cíli více než dvojnásobná. Zatím tedy rozhodně platí, že americká centrální banka svůj boj s růstem spotřebitelských cen nevyhrála, a bude proto muset udržovat základní úrokovou sazbu na silně zvýšené úrovni ještě poměrně dlouho.

USA - meziroční míra jádrové spotřebitelské inflace

Podívejme se krátce ještě do nové prognózy vývoje světové ekonomiky od Mezinárodního měnového fondu. Pokud jde o inflační výhled, MMF v tuto chvíli očekává, že se míry inflace v klíčových ekonomikách ještě v průběhu příštího roku k 2% cílům centrálních bank ani nepřiblíží. Za celý rok 2024 MMF očekává průměrnou globální míru inflace na stále silně zvýšené úrovni 5,8 %. Tato prognóza je přitom v zřejmém rozporu s očekáváním České národní banky, která očekává dosažení 2% inflačního cíle v české ekonomice již v průběhu prvního pololetí příštího roku.

Prognóza globální inflace

Hlavním globálním proinflačním rizikem jsou přitom podle našeho názoru enormně uvolněné fiskální politiky, jejichž prostřednictvím se do ekonomik dostávají nově vytvářené peníze, a to konkrétně přes mohutnou emisi nových vládních dluhopisů. Například v USA činil schodek vládního rozpočtu na konci druhého čtvrtletí, a to za uplynulých 12 měsíců, extrémně vysokých 8,5 % HDP. A to je přitom americký trh práce stále silně utažený s rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti a ekonomika není v recesi. Domníváme se, že až do největší ekonomiky světa recese dorazí, rozpočtový deficit by klidně mohl překročit 15 % HDP.

USA - bilance rozpočtu

Mezinárodní měnový fond také zveřejnil aktualizovanou analýzu veřejných financí nazvanou Fiskální monitor (Fiscal Monitor). Ta mimo jiné zahrnuje prognózu rozpočtových deficitů v poměru k HDP za celý letošních rok pro hlavní ekonomiky. Český rozpočtový deficit by měl za celý rok 2023 dosáhnout 4,1 %, což je stále silně zvýšená úroveň, nicméně v mezinárodním srovnání nejde o nic výjimečného. Průměrný rozpočtový deficit v rozvinutých ekonomikách by se měl pohybovat kolem 5,2 %.

Schodek rozpočtu

Zaujala mě také očekávaná úroveň celkového vládního dluhu vůči HDP na konci letošního roku. I v tomto ohledu je na tom Česko relativně dobře s očekávanými 45 %. Problémem je nicméně velice silná dynamika růstu ukazatele v posledních letech, když ještě v roce 2019 činil poměr vládního dluhu vůči HDP v případě české ekonomiky "pouhých" 30 %.

Vládní zadlužení v jednotlivých zemích
Americká ekonomikaConseqČeská ekonomikaEkonomické a politické hrozbyInflaceRozpočetSvětová ekonomikaZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa