US MARKETOtevírá za: 15 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Chudoba a bohatství: Podíl nejméně majetných ve světě dále klesá, hluboká propast ale zůstává

Na světě je asi 58 milionů lidí s majetkem v hodnotě minimálně milionu dolarů. To představuje podíl na světové dospělé populaci kolem procenta a půl. Tato malá skupina lidí však dohromady kontroluje téměř polovinu světového bohatství. Z toho 26 jedinců s majetkem v hodnotě přes 50 miliard dolarů kontroluje pětinu světového bohatství, ukázala zpráva švýcarského finančního domu UBS.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
23. 7. 2024 | 16:36
Bohatství

Podíl nejméně majetných lidí na světové populaci se dále snižuje. V roce 2000 prostředky v hodnotě menší než 10 tisíc dolarů disponovaly tři čtvrtiny lidí, nyní je to již "jen" necelých 40 %. Největší skupinu podle kontrolovaného majetku teď představují lidé s bohatstvím mezi deseti tisíci a stem tisíc dolarů, mezi roky 2000 a 2023 jejich podíl narostl ze zhruba 17 % na bezmála 43 %.

Podíl lidí na celkové populaci dle hodnoty majetku, zdroj: UBS

Podíl lidí na celkové populaci dle hodnoty majetku, zdroj: UBS

Nejvíce dolarových milionářů připadá na Spojené státy, a to kolem 22 milionů. V Číně jich žije asi šest milionů a v Británii kolem tří milionů.

Majetková pyramida, zdroj: UBS

Majetková pyramida, zdroj: UBS

Roli ve vývoji bohatství samozřejmě hraje inflace a na ni navázaný vývoj, třeba na trhu práce. Ve Spojených státech například podle analýzy společnosti Oxfam pracuje již jen necelých 13 % lidí za méně než 15 dolarů na hodinu, ještě před dvěma roky to bylo více než 31 %. Nicméně současně menší kupní síla stejného objemu peněz společnost Oxfam přiměla k posunutí hranice nízkého příjmu z 15 dolarů na 17 dolarů. Nejméně majetní jsou tak sice majetnější, ale z velké části jen papírově.

USA - podíl lidí s hodinovou mzdou pod 17 dolarů, zdroj: Oxfam

USA - podíl lidí s hodinovou mzdou pod 17 dolarů, zdroj: Oxfam

Vliv inflace ilustruje i případ Turecka, země, kde se mezi roky 2022 a 2023 objem bohatství na dospělou osobu zvýšil o 157 %, nejvíce na světě. Inflace v Turecku dosahuje bezmála 72 %, takže obyvatelé čelí dramatickému poklesu kupní síly. Současně ovšem Turci, kteří vlastní majetek, jako jsou domy a byty, zbohatli, protože - jak podotýká Samuel Adams z UBS Global Wealth Management - "pokud je inflace velice vysoká, mají ceny reálných aktiv, jako je bydlení, tendenci růst v souladu s inflací, ne-li ještě rychleji". Lidé, kteří mají vlastnické bydlení nebo kteří vlastní akcie, jež se mají v těchto podmínkách tendenci poměrně dobře vyvíjet, tak mohou pozorovat, že se jejich bohatství hromadí o něco rychleji. "Samozřejmě to neznamená, že z toho mají všichni stejný prospěch," uvádí Adams. "Pokud tato aktiva nemáte, pokud růst vaší mzdy nedrží krok s inflací, pak to samozřejmě na vás má negativní dopad," dodává.

Zdroj: UBS, A Wealth of Common Sense, ČTK

BohatstvíChudobaInflaceSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa