Jeffrey Gundlach varuje: Recese v USA je na spadnutí, investoři by měli dlouhodobě hledat příležitosti jinde

Když se před deseti, patnácti lety z výsluní fondového byznysu v Americe začal stahovat do ústraní někdejší "dluhopisový král" Bill Gross, na jím uvolněný trůn byl mnohými dosazován Jeffrey Gundlach, zakladatel DoubleLine Capital. V době po finanční krizi se stal jedním z nejsledovanějších manažerů na Wall Street. A ačkoli ani on se nevyhnul odvážným, mnohdy pesimistickým predikcím, jež se později nenaplnily, jeho slovo má na burze stále velkou váhu. A v současnosti patří k těm, kterým se příliš nezamlouvá politický a ekonomický vývoj ve Spojených státech. Naposledy ve vysílání finanční televize CNBC varoval před vysokým rizikem recese v USA a poradil investorům, aby hledali zajímavé příležitosti na jiných trzích, zejména v Evropě a na emerging markets.
Jeffrey Gundlach během rozhovoru pro CNBC varoval před možnou další vlnou turbulencí na finančních trzích a zvýšeným rizikem recese. Podle něj by investoři neměli váhat a již nyní přizpůsobit svá portfolia novým podmínkám a prostředí většího rizika.
Poslední vlna volatility na trzích byla a je živena zejména zaváděním dovozních cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, které vyvolalo obavy ze zpomalení ekonomiky USA a z dopadů případných celních válek na další země. Americký akciový index S&P 500 minulý týden spadl do korekce.
Pravděpodobnost recese ve Spojených státech v následujících několika čtvrtletích je podle Gundlacha 50-60 %, tedy vyšší, než si většina investorů připouští. Snaha o omezování rozpočtového schodku USA podle něj bude "ukusovat" z amerického HDP.
Jeho slova zazněla krátce po středečním oznámení americké centrální banky, že ponechala sazby beze změny a zhoršila výhled vývoje americké ekonomiky a inflace. Fed podle predikcí jednotlivých členů měnového výboru letos nadále plánuje snižování sazeb, podle Gundlacha si dokonce banka změnami v programu takzvaného kvantitativního utahování (rozprodeje aktiv ze své bilance) může připravovat půdu pro případné budoucí spuštění nového odkupu aktiv. Donald Trump by rád v USA viděl nižší sazby a výpůjční náklady (výnosy dluhopisů), a tak by se mu něco podobného mohlo zamlouvat.
"Trh po březnovém zasedání Fedu ocenil, že bankéři zatím nepovažují zaváděná cla za začátek dlouhodobé eskalace, ale spíše za jednorázový faktor s dopady do inflace. Kdybych měl ale vybrat jedno slovo, se kterým Jerome Powell s kolegy nejčastěji pracují, byla by to 'nejistota'," řekl Gundlach.
Investorům Gundlach poradil, aby se začali orientovat na jiné než americké trhy. "Nastal čas diverzifikovat a hledat investiční příležitosti v Evropě a na rozvíjejících se trzích. Tento trend přitom bude dlouhodobý," uvedl šéf DoubleLine Capital, která ke konci loňského roku spravovala zhruba 95 miliard dolarů. "V rámci našich pákových fondů jsme omezili investice 'na dluh' na minimum za dobu existence firmy."
Zdroj: CNBC