Výhled na 2Q2013: Obehraná písnička s krizovým evropským refrénem, předpovídá londýnská City

O druhém čtvrtletí rozhodnou staří známí. Amerika poroste, kvůli nastartovaným škrtům ale pomaleji, než by mohla. Čína zchladí přehnaná očekávání, její rychlost bude ale i tak solidní. Evropa bude pokračovat v psaní krizového scénáře. Kdo převezme nechtěný štafetový euro-kolík, je zatím ve hvězdách, v důsledku čehož se míra nervozity na globálních trzích opět zvýší. Na to zřejmě doplatí i region střední a východní Evropy.
Neslihan Yilmaz (Maxis Securities): Fed začne stahovat likviditu a Evropa napíše další smutnou kapitolu
Americký Fed bude muset začít stahovat z trhu likviditu, nebo o tom alespoň začít mluvit. Pokud se podíváte na poslední zápis z jednání FOMC, zatím nenabídl žádný "jízdní řád". Přistupuje k tomu rozvážně, což je dobře. Pokud nakonec svůj exit dobře vykomunikuje s trhem, nemusel by mít nijak velký negativní dopad. Aktuálně nikdo nečeká, že by k němu došlo v nejbližší době, a čeká se navíc, že půjde o velice pozvolný proces.
Asi nejvýznamnějším důsledkem exitu bude růst výnosů amerických dluhopisů. Výnosy desetiletých bondů se mohou do konce roku dostat na 2,25 až 2,5 %. Nyní se obchodují okolo 1,8 až 1,9 %, což je dáno tím, že investoři kvůli Kypru utíkají do bezpečných přístavů a nakupují dolar. To zřejmě bude pokračovat, což růst výnosů z amerických dluhopisů bude držet na uzdě. Z toho budou profitovat aktiva denominovaná v tvrdých měnách a do jisté míry i ta v měnách lokálních. Růst amerických výnosů totiž přiškrtí přísun peněz na rozvíjející se trhy. Pokud ale výnosy porostou pomalu, nebude to dramatické.
Situace v Evropě je složitá. Během roku přijdou nejspíše na řadu další kapitoly krizového příběhu – španělský, italský, kyperský a další. Vypadá to jako taková euro-kniha – jednu kapitolu dočtete, ale hned vás čeká další. To hned tak neskončí. Z pohledu trhu je to noční můra. Jen si vezměte Itálii, kde se marně snaží sestavit vládu – obecně se čekala velká koalice, ale tu se zřejmě nakonec nepodaří sestavit. Co to znamená? Povede se sestavit nějakou vládu? Jaká bude? Jak dlouho vydrží? To jsou otázky, které trh znervózňují. Stejně jako problémy španělského bankovního sektoru, které sice ustoupily do pozadí, ale nezmizely. Evropa se navíc nezvládá dohodnout na tom, jak tyto věci řešit.
Spojené státy měly podobné problémy jako Evropa, v Americe ale máte jeden hlas, který rozhoduje; v Evropě existuje pluralita názorů, což řešení stávajících problémů nepomáhá. Evropa je tedy v tuto chvíli globální noční můrou, která se nechystá hned tak odletět.
Mai Doan (Bank of America): Střední a východní Evropa dosedá na dno, kvůli eurozóně se ale může zavrtat pod něj
Některé země ve střední a východní Evropě asi již dosedly na pomyslné dno. Alespoň tomu nasvědčují některé signály. Jde však o pouhý počátek stabilizační fáze. Je těžké odhadnout, zda se již ve druhém čtvrtletí dočkáme nějakých skutečně pozitivních trendů. Na začátku roku přišla z Německa a z eurozóny příznivá data, což mělo CEE zajistit pozitivní momentum. Poslední statistiky ale byly zklamáním.
V Česku jsme se dočkali zlepšení spotřebitelské důvěry, nálada v průmyslovém sektoru nicméně zůstává nepřesvědčivá. Spotřebitelé se navíc sice cítí lépe, zda to ale nějak ovlivní jejich chování, teprve uvidíme. Během několika posledních let, kdy se utahovaly fiskální opasky, totiž lidé začali více šetřit. Na tom ani vylepšená nálada nemusí v krátkodobém horizontu nic měnit. Sečteno a podtrženo, v nejlepším případě zažije Česko během druhého kvartálu stabilizaci, jistě se však nedočkáme obratu k lepšímu.
Polská data nadále nepříjemně překvapují. Podle nás by nicméně 4Q2012 a 1Q2013 mohly být pro Polsko dnem. Opíráme se o předběžné signály, potvrzení ale zatím nepřišlo. Solidně naopak vypadá Maďarsko, kde je možné sledovat jisté pozitivní momentum. Domácí poptávka je sice nadále slabá, exportéři se ale, zdá se, zvládají přizpůsobit současnému prostředí. Objevilo se několik pozitivních signálů, například PMI, které naznačují expanzi. Obavy však stále budí hospodářská politika vlády – ta chce pokračovat v utahování opasků, což bude dusit domácí spotřebitele.
Kyperská krize zvýšila nejistotu v eurozóně, což region CEE ovlivnilo a bude ovlivňovat i v budoucnu. Obavy z rozpadu eurozóny se totiž po tom, co se v posledních týdnech dělo, opět množí. Ke Kypru se navíc přidaly další signály, které investorům kazí náladu – Čína zřejmě poroste pomaleji, než se čekalo, což potvrdila nedávná korekce výhledu, kterou zveřejnila Bank of America. Spojené státy ve druhém čtvrtletí nejspíše doplatí na utahování fiskálních opasků diktované takzvanou sekvestrací, jejich ekonomika zpomalí. Kvůli tomu bude na globálních trzích narůstat nervozita, což region střední a východní Evropy ve druhém čtvrtletí negativně ovlivní.