7 březnových důvodů pro býčí zápas

Ze všech stran slyšíme jen o dluzích, deficitech a opatrném zotavování. Je na čase zamávat býkovi před očima muletou a tleskat jeho síle. Důvodů k jarnímu optimismu je hned sedm.
Vezměme si příklad z americké ekonomiky, na kterou se upírají oči velké části světových investorů a ekonomů.
1. Oživení právě začíná
Pohled do historie je hodně příznivý. Posledních 9 ekonomických vzepětí trvalo v průměru 62 měsíců. A ekonomika má teď za sebou zhruba tři čtvrtě roku expanze, bráno technicky od konce recese.
2. Čekají nás růstová léta
Poslední ekonomický růst trval od konce roku 2002 do poloviny roku 2007, tedy přesně 73 měsíců, tedy byl mírně nadprůměrný, co do délky. Zažili jsme ovšem i 120 měsíců růstu (1991 až 2000), 92 měsíců (1983 až 1990) nebo 106 měsíců (1961 až 1969). Pozor však i na opačnou "misku vah" těchto průměrů – na začátku 80. let rostla ekonomika pouhý rok (1980 až 1981).
3. Trh práce se nadechuje
Celková míra nezaměstnanosti sice stagnuje, ale i to je lepší stav, než předpokládala řada ekonomů na konci roku 2009. Klouzavý roční průměr dokonce mírně klesá, což je pro investory často ještě zajímavější.
S poklesem nezaměstnanosti by se měly vzpamatovat také maloobchodní tržby. A ty znovu zpětně pomohou trhu práce – firmy totiž budou moci začít znovu zaměstnávat, resp. vytvářet pracovní místa.
4. Export roste i přes silný dolar
Americký vývoz za uplynulých 6 měsíců narostl o 36 procent. Do rozvíjejících se ekonomik (kam směřuje více než polovina amerického vývozu) Američané vyvezli dokonce o 42 procent více zboží, především do Číny a Mexika. Do vyspělých zemí USA vyvezly o 31 procent více zboží než za stejné období před rokem, nejvíce do Kanada a Spojeného království.
Dolar přitom vůči euru i dalším měnám posiluje. Růst vývozu samozřejmě odráží hlavně globální odraz ode dna na poli zásob, které v roce 2009 rekordně klesly. Ten pomáhá i dalším významným ekonomikám k růstu vývozu – Rusko +79 %, Mexiko +55 % a Jižní Korea + 40 %.
5. Čína je stále v kurzu
Ačkoli se čínský akciový trh dostal trochu pod tlak kvůli zpřísnění monetární politiky, tržby v Číně byly v únoru nejvyšší za poslední rok a půl. V posledním únorovém týdnu také došlo k růstu prodejů čínských automobilů a amerického zboží.
6. A boom není jen v Číně
Zotavení po krizi z let 2008 a 2009 je skutečností. Některé země vykazují lepší výsledky než jiné, a to často v reakci na rozdílné kroky vlád a dalších regulátorů. Ekonomové to nazývají "asynchronní zotavení".
Nejvyšší růsty HDP za 4. čtvrtletí 2009 vykázaly Čína (+9,9 %), Indonésie (+5,9 %), USA (+5,9 %), Japonsko (+4,6 %), Filipíny (+3,8 %) a Francie (+1,9 %).
7. Celkově lepší nálada
Optimismus na trzích je důležitý. Dobrá nálada a důvěra v lepší zítřky jsou totiž jednou z podmínek růstu spotřeby jednotlivců i celých států.
Podle USA Today více než dvě třetiny Američanů vyjádřilo optimismus ohledně příštích dvaceti let. Přes šedesát procent dotázaných věří, že dnešní mladí budou mít lepší život, než měli a mají jejich rodiče.
Zároveň podle Business Council američtí šéfové firem plánují další růsty společností. Uvedla to agentura Reuters. A podle Businesweeku se zvyšují odhady ziskovosti amerických firem nejrychleji od roku 2002. A kdy začalo poslední dlouhé růstové období?
Překážky růstu
Je fér upozornit na to, že optimismus zatím tolik nesdílejí banky, které stále nepůjčují v takové míře, která je nutná k robustnější podpoře růstu. Nedostatek úvěrů totiž brzdí ekonomickou aktivitu – firmy totiž potřebují dostatek peněz ke svému růstu (neplést s nesmyslným nadbytkem a podbízivými úvěrovými nabídkami).
Růst musí být z historického pohledu nejvyšší právě teď, kdy jsou krátkodobé sazby na rekordních minimech. Když nebude růst silný nyní, sotva bude silnější v době, kdy sazby i jen nepatrně porostou. Otázka k dalšímu zamyšlení. Poslední čtvrtletí ve Spojených státech je dobrým příslibem, který čeká na dubnové potvrzení.
Zdroj: thestreet.com