US MARKETOtevírá za: 2 h 7 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Podnikání vás tam může stát krk: Žebříček nejrizikovějších zemí

Společnost Maplecroft analyzovala 26 nejzávažnějších nefinančních rizik v mezinárodním obchodě a sestavila žebříček nejnebezpečnějších zemí.

Jana Horáčková
Jana Horáčková
12. 3. 2010 | 12:00
Ekonomika

Global Risks Index (GRI) měří strategická rizika s rostoucím vlivem na světové operace, zásobovací řetězce a distribuční sítě korporací. To zahrnuje terorismus, konflikty, makroekonomická rizika, právní normy, zabezpečení zdrojů, náchylnost ke změnám klimatu, přírodní katastrofy, porušování lidských práv, chudobu a rizika pandemií a infekčních onemocnění.

Z měření vyplývá, že 24 zemí je extrémně rizikových, z toho 17 je v Africe. Nejchudšími státy jsou Somálsko (na 1. místě), Demokratická republika Kongo (2.), Zimbabwe (3.) a Súdán (4.).

Na dalších příčkách se umístily Afghánistán (6.), Nigérie (10.), Irák (12.), Bangladéš (14.), Pákistán (15.) a Jemen (24). Všechny tyto země trpí slabou vládou, vnitřními konflikty a náboženskou nestabilitou.

Některé z nich, včetně Demokratické republiky Kongo, Nigérie, Iráku a Pákistánu, vlastní obrovské zásoby ropy, zemního plynu a nerostů, jež jsou nezbytné pro zásobovací řetězce zemí Západní Evropy a BRICu.

Vysoce rizikové země, jako jsou Filipíny (32.), Indonésie (41.) a Indie (42.), je potřeba při jejich obchodních aktivitách monitorovat. Např. Indie je špatně hodnocena kvůli nízké úrovni dodržování lidských práv, zvýšenému riziku terorismu, vysoké náchylnosti k negativnímu ovlivňování klimatu, špatné úrovni zdravotní péče, vysoké míře chudoby a nedostatku vody a jídla.

Čína (79.) a Brazílie (96.) jsou hodnoceny jako středně nebezpečné. Díky silným ekonomikám si vedou lépe než jiné rozvíjející se země. Stále však znamenají značné riziko – Čína v oblasti lidských práv, právních norem a zásob vody, Brazílie v náchylnosti k pandemiím a emisím CO2.

GRI vytváří atlas světových rizik (Global Risks Atlas 2010) zahrnující celkem 34 ukazatelů rizika doplněných o interaktivní mapy sloužící ke snadné identifikaci rizika ve světě.

"Pokud chceme globálním rizikům porozumět a vědět si s nimi rady, musíme vnímat, že spolu navzájem souvisejí. Problémy s chudobou a nedostatkem vody startují konflikty, omezené množství energií zase ohrožuje vládní stabilitu. Atlas světových rizik 2010 umožňuje organizacím porozumět vztahům mezi jednotlivými globálními riziky v různých geografických regionech a vymyslet patřičnou obchodní strategii," tvrdí generální ředitelka společnosti Maplecroft Alyson Warhurstová.

Nejméně rizikové země v GRI jsou převážně státy Skandinávie - Norsko (175.), Island (174.), Finsko (173.), Švédsko (171.) a Dánsko (169.), které určují standard i ostatním zemím Evropy.

26 indexů, na nichž je GRI založen, bylo sestaveno z velkého množství oficiálních mezinárodních zdrojů, např. kanceláří OSN, Světové banky, WHO, amerických ministerstev, Mezinárodní organizace práce, National Counterterrorism Centre, MMF a vlastního výzkumu společnosti Maplecroft.

Zdroj: Maplecroft

EkonomikaRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika