US MARKETOtevírá za: 5 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Výhled ceny ropy na další měsíce: Riziko zdražování by mělo být krátkodobé

Libye, Ukrajina, Irák a Írán hrají nadále zásadní roli ve vývoji cen ropy na světových trzích. Ta se i díky nim drží stále na poměrně vysokých úrovních. Dlouhodobý výhled je však pro ropu spíše negativní.

Ľuboš Mokráš
Ľuboš Mokráš
30. 5. 2014 | 11:00
Komodity

Aktuální situace a krátkodobý výhled (1 měsíc)

Riziková prémie související s geopolitickými problémy stále udržuje vyšší cenu ropy. Prioritní je stále komplikovaná situace v Severní Africe (z producentů je aktuálně problematická hlavně Libye) a na Blízkém a Středním východě (především Irák). K nim se přidala ukrajinská krize, která má potenciál narušit export plynu a ropy z Ruska. Kombinace těchto faktorů vedla ke kolísání ceny ropy Brent mezi 105 a 112 USD za barel v posledních měsících. V měsíčním horizontu očekáváme udržení rizikové prémie zhruba na současné úrovni, riziko je na straně růstu ceny ropy způsobeného zhoršením situace v některé z geopoliticky citlivých oblastí.

Střednědobý a dlouhodobý výhled

Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy je aktuální a očekávané tempo růstu světového hospodářství, v jeho rámci pak obzvlášť výkonnost rozvíjejících se ekonomik, především Číny, u které jsou obavy z výraznějšího zpomalení ekonomiky. Očekáváme pokračování relativně pomalého ekonomického růstu ve světě s pouze pozvolným zotavováním. Z toho plyne očekávatelný relativně pomalý růst poptávky po ropě.

Produkce ropy naopak roste nečekaně rychle, především díky rychlému rozvoji těžby z alternativních zdrojů v Severní Americe.

Riziková prémie k ceně ropy způsobená neklidem v oblasti Středního východu by měla trvat další měsíce, v případě ukrajinské krize čekáme spíše poměrně rychlé zklidňování situace a snižování rizika.

Výrazná eskalace některého z geopolitických problémů je málo pravděpodobná, ale vedla by k podstatnému růstu ceny. Uklidnění ukrajinské krize by mělo cenu ropy Brent naopak posunout o několik dolarů níže (z aktuálních 110 USD na 105 USD za barel). Podstatnější zpomalení růstu čínské ekonomiky by pak mohlo cenu ropy Brent dostat výrazně pod 100 USD za barel.

GeopolitikaInvestiční a ekonomický výhledKomodityĽuboš MokrášRopaRopa Brent
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa