US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,10 %
Erste-0,65 %

Antonín Rusek (Susquehanna University): Evropa potřebuje kapitálovou unii, bez ní v inovacích USA dožene jen těžko

Americká ekonomika roste rychleji než ta v Evropě, a to zejména díky pružnějšímu trhu práce a schopnosti inovovat. O obojím se v Evropě dlouho a hlasitě mluví, zatím se ale v těchto oblastech nic převratného neděje. V případě inovací tak nadále chybí kapitál, který by nové a z definice riskantní myšlenky podpořil. V pořadu Alter Eko na Rádiu BBC právě o tom diskutovali ekonom z Mendelova evropského centra Lubor Lacina a profesor na Susquehanna University v Pensylvánii Antonín Rusek.

Lubor Lacina: Od 80. let si evropská ekonomika od té americké drží uctivý odstup. To potvrzuje i fakt, že se Spojené státy ze současné krize zotavují mnohem rychleji než Evropa. Bude rozevírání nůžek mezi oběma ekonomikami pokračovat?

Antonín Rusek: Ano, bude pokračovat. Jak jste zmínil, ten trend začal už v 80. letech a podle všeho bude pokračovat i letos. Mezi hlavní důvody patří to, že je americké hospodářství mnohem pružnější, zejména co se týká organizace pracovního trhu a ostatních regulací. Americký hospodářský systém je také mnohem schopnější produkovat inovace, nové produkty a procesy, než je tomu v Evropě.

Lubor Lacina: O tom, že by se měly financovat inovace a kreativita, se v Evropě mluví posledních dvacet let – ostatně i Lisabonská smlouva byla o inovacích a kreativitě –, ale nějak se to nedaří. Co je ten tajný klíč k tomu, že se to ve Spojených státech daří?

Antonín Rusek: Není to nic tajného. Jde o poměrně komplikovaný systém. Jeho hlavní součástí je existence organizací, které jsou schopné financovat riskantní nápady. Každá nová podnikatelská myšlenka je přitom riskantní, už z definice.

Lubor Lacina: Můžeme uvést příklad něčeho, co je považováno za inovaci?

Antonín Rusek: Pravděpodobně máte konkrétní příklad v kapse, iPhone nebo něco podobného. Jako hezký příklad funguje také internet a celá bezdrátová komunikace. Stejně tak moderní materiály, moderní výrobní procesy a tak dále. Nejtypičtější příklad inovativní firmy je pravděpodobně Google, i když důležitější je nejspíše Cisco Systems, firma, která produkuje mnohá zařízení, díky kterým internet funguje.

Lubor Lacina: Mnohé zmíněné věci, případně věci z těchto oblasti, vznikly v armádním výzkumu, a byly tedy financovány z veřejných zdrojů. Určitě je proto potřeba bavit se také o přechodu inovací do komerčních sféry. S tím má Evropa obrovský problém.

Antonín Rusek: Buďme opatrní, hodně věcí vzniklo v civilním sektoru, další pak jako součást vojenského nebo vesmírného výzkumu. Celá moderní komunikace a moderní elektronika vznikly v civilním sektoru, samozřejmě s jednou výjimkou, kterou je původ internetu. Ten vznikl jako odpověď na požadavek vytvořit nezranitelný komunikační kanál pro případ konfliktu, ale to už se také hodně změnilo.

Lubor Lacina: Co by tedy měla Evropa udělat pro posílení inovací a kreativity? Jaké by bylo tvé jedno konkrétní doporučení?

Antonín Rusek: Unii kapitálových trhů, tedy integrovat, do určité míry sjednotit kapitálové trhy. Nikoli banky, mám na mysli obchodování s kapitálovými instrumenty, jako jsou například dluhopisy, deriváty, akcie a tak dále. To je hlavní krok, který by umožnil vytvoření fungujícího venture capital systému. Ten by následně vedl k inovaci a kreativitě, podobně jako ve Spojených státech. Rozdíl není v lidech a jejich schopnostech, ale v systému, který buď něco umožňuje, nebo jako v Evropě neumožňuje.

Lubor Lacina: A co integraci kapitálových trhů v Evropě brání?

Antonín Rusek: Zájmy jednotlivých zemí a politiků. Těžko říci něco více. Je to něco, o čem se mluví už třicet let, ale tyto diskuze ani možná řešení k ničemu nevedly. Když se podíváte na poslední návrh takzvané investiční unie z dílny pana Junckera a Evropské komise, tak je napůl směšný a napůl jde o zoufalou snahu demonstrovat, že se něco dělá.

Lubor Lacina: Pokud se Evropa v tomto směru nezmění, je možné, že by se propast mezi Spojenými státy a Evropou – v HDP na obyvatele jde v současnosti o 25 % – nějak zmenšila?

Antonín Rusek: Ta propast se pravděpodobně bude v nejbližší době rozšiřovat. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že v rámci jednoho roku je to v podstatě irelevantní. Pokud se ekonomika pohne o 0,3 %, je to změna, nebo statistický omyl? Věci je potřeba sledovat delší dobu. Bude úspěch, pokud se ona propast nebude prohlubovat. Spojené státy mohou věci vynalézt a vytvořit, ale Evropa je dokáže poměrně rychle okopírovat. Evropa ale za Amerikou zaostává v některých klíčových ohledech, a proto také pomaleji roste její ekonomika.

Americká ekonomikaEvropská ekonomikaInovaceRozhovor
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná