Kulhající americká ekonomika aneb Proč nečekám výrazný růst sazeb v USA

Někdy je něco dlouho tak dobré, až to nakyne a zlomí se pod tím větev. Příběh americké ekonomiky a dolaru nyní pokračuje sestupnou kapitolou. Jak dlouho bude trvat?
Nejprve aktuální okénko: Index ISM ve výrobním sektoru v březnu spadl na 51,5 bodu, minimum od května 2013, trh čekal 52,2 bodu. Soukromý sektor podle dat ADP v březnu vytvořil "jen" 189 tisíc pracovních míst, analytici čekali 225 tisíc.
Data o stavu ekonomiky USA jsou již několik měsíců spíše pod očekáváními ekonomů. Ukazuje to i známý index překvapení, tedy indikátor toho, jak údaje z ekonomiky překonávají odhady trhu. Od začátku roku nabraly USA "jižní" směr. Jde podle mě o standardní cyklický vývoj - dobrá data v roce 2014 vedla analytiky k přehodnocení prognóz nahoru, a to příliš. Vsadil bych se, že nás během pár měsíců čeká totéž, ale opačným směrem.
Tuhá zima? Na tu se nelze vymlouvat
Objevují se hlasy, že jde o krátkodobý výkyv v ekonomice USA, za který může drsná zima. Na to bych se ale příliš nevymlouval, letos bylo totiž o 30 % méně sněhových srážek než loni.
Svou roli nepochybně sehrávají pokles investic v ropném průmyslu a silný dolar. Důležitý je také odliv peněz z rozvíjejících se ekonomik, který akceleroval loni a souvisí s očekáváním zvyšování sazeb Fedu. Ano, nemělo by nikoho překvapovat, že očekávání toho, že dobrý stav ekonomiky povede ke zvyšování sazeb, nakonec způsobí, že se stav ekonomiky zhorší a zvyšování sazeb nebude tak silné (jak si například Fed maluje: 3,5 % v roce 2017).
Pokles příspěvku vývozů k růstu HDP na úrovní mínus půl až jednoho procenta indikuje i dílčí index exportních objednávek ISM.
A na závěr GDPnow. Co to je? Jde o ukazatel Atlantského Fedu, který na základě zveřejňovaných dat odhaduje růst HDP v daném čtvrtletí. GDPnow nyní ukazuje, že růst HDP USA v 1Q2015 zpomalí na nulu.