US MARKETOtevírá za: 16 h 45 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Japonská tragédie: Začíná konec světa?

Zemětřesení, tsunami a únik radioaktivity – Japonsko se nedobrovolně drží na titulních stranách médií. Konečný rozsah katastrofy se prozatím nedá vyčíslit ani lidsky, ani ekonomicky.

Martin Svoboda
Martin Svoboda
29. 3. 2011 | 15:00
Japonsko

Někteří odborníci hovoří o tzv. "Black Swan Event", tedy o černé labuti, která se projevila v Japonsku ve formě podmořského zemětřesení, vln tsunami a jaderné katastrofy. Finanční a kapitálové trhy reagovaly globálním poklesem. Například nejvýznamnější pojišťovny a zajišťovny ztratily po neštěstí bezmála jednu pětinu své hodnoty.

Přečtěte si příběh o černé labuti

Dosud se předpokládalo, že jsou japonské jaderné elektrárny více než odolné proti silnému zemětřesení. Nejen v Japonsku, ale nyní i v Evropě je u širokých vrstev obyvatelstva otřesena dlouhodobá důvěra v technicko-nukleární pokrok.

Budoucnost jádra

Okamžitě se roznítila debata o globálním využití atomové energie. Především jsou kladeny otázky ohledně současných bezpečnostních norem, vlivu přírodních katastrof, ale i kalkulace s nebezpečím teroristických útoků. Jedno je jisté: po ohrožení ve Fukušimě se energetické problémy opět vyostří.

Využití atomové energie je velmi rozporuplné a v některých zemích (například v Německu) jsou zakotvena silná restriktivní omezení. Největší evropská ekonomika vrátila "k ledu" plány na pozvolné uvolnění harmonogramu, který striktně stanoví postupné uzavírání jaderných elektráren. Sázka na větší podíl dodnes velmi ekonomicky neefektivní (tj. velmi drahé) regenerativní energie přináší konkurenční nevýhody, především vůči zemím, jakou jsou USA nebo Francie.

Pokud lze na této sérii pohrom najít něco pozitivního, tak je to nanejvýš společný postup světového společenství ve formě rychlé nabídky mezinárodní pomoci.

Japonské akcie již narazily na své dno. Nikkei čeká až 12procentní jízda nahoru

Nicméně na internetu kolují četná proroctví o "konci světa" v roce 2012. Zničující zemětřesení v Japonsku je přitom důležitým signálem, podobně jako nepokoje v Libyi či Egyptě.

Je na místě se obávat toho, že i v následujících týdnech budou v agendě investorů dominovat témata katastrof a politických rizik.

JaponskoPřírodní katastrofy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika