US MARKETOtevírá za: 8 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

ČR vs. Německo: Průmysl jako důkaz efektivity intervencí ČNB? Letošní rok je výjimečný

Dříve nerozlučná dvojice se v posledním roce rozdělila. Zatímco český průmysl vzrostl v červenci oproti loňsku o více než 7 %, jeho německý protějšek se potácí těsně nad nulou. Škytání německé průmyslové strojovny je vzhledem k meziročně výrazně slabšímu euru, podpory v podobě levné ropy a extrémně uvolněné měnové politice ECB zklamáním. Odpoutává se Česko od Německa? A nejde náhodou o jasný důkaz toho, že intervence ČNB měly smysl?

Martin Lobotka
Martin Lobotka
20. 9. 2015 | 16:00
Průmysl

ČNB se svými intervencemi si zásluhy nárokovat nemůže. Je sice pravděpodobné, že by koruna bez zásahů centrální banky nyní plavala někde okolo 25,50 EUR/CZK, což by teoreticky bylo nepříznivé pro exportně orientovaný český průmysl. Hypotézu, že za momentálním českým růstovým předstihem je slabá měna, však nabourává skutečnost, že zpracovatelský průmysl od října 2013 vzrostl v ČR stejným tempem jako na Slovensku (o zhruba 9 %), kde se platí eurem, maďarský za stejné období přidal 14 %, polský 7 %.

Že ani vnější poptávka za rozdíl v průmyslové dynamice nemůže, potvrzují exportní data. Německý export vzrostl ve 2. čtvrtletí o 6,6 % meziročně, český o 6,9 %. To nepřekvapuje vzhledem k tomu, že země regionu v podstatné míře fungují jako dodavatelé "meziprodukce" pro Německo, které je tak vzhledem k pozici ve výrobním řetězci v případě zpomalení světového obchodu "první na ráně". Vnější slabost se však dříve či později nutně projeví v "subdodavatelských" zemích.

Skutečným důvodem rozdílu růstu průmyslové výroby je domácí poptávka, především ta firemní. U poptávky domácností byl rozdíl v tempu růstu mezi Německem a ČR ve druhém čtvrtletí "jen" 1 procentní bod (2,1 % oproti 3,1 %), u hrubé tvorby fixního kapitálu však až 4 procentní body (1,8 % vs. 5,9 %). Investice v ČR totiž ožily dílem kvůli poptávce domácností, mnohem podstatněji však díky prostředkům z EU. Příliv evropských peněz meziročně stoupl o 52 miliard Kč, což se ve druhém čtvrtletí projevilo kromě lepšího výsledku rozpočtu také v historicky nejrychlejším tempu růstu infrastrukturních investic v moderní české historii.

Toto "investiční vzedmutí" se nutně projevuje jak v poptávce po domácí produkci strojů a vozidel (tedy i v celkové průmyslové produkci), tak v poptávce po výrobě zahraniční (proto je meziročně bilance zahraničního obchodu se stroji a vozidly horší o více než 10 miliard Kč). Podobnou situaci (rovněž v důsledku peněz z EU) ostatně pamatujeme v Maďarsku o rok dříve.

Takzvaný decoupling ("odpojení") se tedy nekoná, český průmysl se jen veze na vlně evropských peněz, která však postupně opadne. Již koncem letošního a začátkem příštího roku očekáváme zpomalení růstu zpracovatelského průmyslu pod 5 % meziročně, efekt přílivu eur z EU se vyčerpá a na průmysl dolehne slabší vnější poptávka, kterou již nyní pociťuje Německo. Žádná katastrofa by přijít neměla, ale opakování letošního roku čekat nelze.

Česká ekonomikaČNBMartin LobotkaNěmeckoPrůmysl
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika