Burzovní kalendář (14. 12. - 18. 12. 2015)

Třetí prosincový týden nabídne jednu z nejočekávanějších událostí závěru roku v podobě zasedání americké centrální banky, od níž trh očekává první zvýšení sazeb od roku 2006. Nouze ale nebude ani o další důležitá ekonomická data.
Ohlédnutí
Světové akciové trhy mají za sebou silný výprodej. Mezi investory doznívala pachuť ze zasedání ECB, která navzdory očekáváním nezvýšila měsíční objem aktiv odkupovaných v rámci programu kvantitativního uvolňování. Akciím (a také například firemním dluhopisům, u nichž nervozitu prohloubila zpráva o omezení výběrů investorů do Third Avenue Management, jednoho z fondů zaměřených na vysokovýnosové dluhopisy, z důvodu špatné likvidity na trhu) nepomohl ani další strmý propad cen ropy, který prohlubuje problémy některých velkých těžařů a přepravců a také podporuje některé měny (euro, jen, částečně dolar) na úkor měn zemí, které jsou závislé na vývozu ropy a dalších komodit (kanadský a australský dolar, řada měn rozvíjejících se zemí). K nervozitě přispívá i blížící se zasedání FOMC, který by měl poprvé po necelých 10 letech zvýšit sazby.
Index pražské burzy PX odepsal za týden 2,92 %. Odstávky bloků jaderných elektráren nadále trápí akcionáře ČEZ. Společnost oznámila, že odkládá spuštění jaderných bloků v elektrárně Dukovany. První a druhý blok by měly být spuštěny až 1. února (dosavadní očekávání 21. prosince a 16. ledna). Třetí blok by se měl rozjet 30. prosince místo plánovaného 22. prosince. Kvůli odstávkám již v tomto roce ČEZ dvakrát snížil celoroční výhled EBITDA. Akcie ztratily dalších 6,3 % a zakončily na úrovni 425,9 Kč, což je nejníže za posledních více než 10 let. ČEZ byl zároveň nejvíce padající akcií uplynulého týdne (s výjimkou NWR, u níž kvůli ceně akcie 0,1 Kč představuje každý pohyb 10% růst či pokles).
Naopak nejvíce v rámci pražské burzy posílily akcie Stock Spirits (+15,5 % na 46,9 Kč), které částečně korigovaly výplach z předchozího týdne. I přes tento výrazný růst jsou akcie více než 25 % pod cenou aktuální do zhoršení výhledu hospodaření před zhruba dvěma týdny.
Valná hromada O2 Czech Republic schválila zpětný odkup akcií v objemu až 10 % kapitálu či 8 miliard Kč. V souvislosti s tím lze očekávat zvýšení zadlužení firmy. Odkupní cena se bude pohybovat v rozmezí 10 až 297 Kč za akcii. Očekávaný krok přešel trh bez výraznější reakce (za týden +0,1 % na 250,2 Kč).
Akcie Kofoly pokračují v cestě dolů (-4,7 %). Po mírném růstu první obchodní den po IPO následovalo zatím sedm poklesů v řadě. V uplynulém týdnu společnost oznámila, že rozšíří spolupráci s PepsiCo o Chorvatsko. Ředitel společnosti Jannis Samaras v rozhovoru pro tisk dále řekl, že ani v budoucnu neplánuje prodávat prostřednictvím burzy část svého podílu (50,8 %).
Zklamání z prosincového rozhodnutí ECB se projevilo v obchodování s finančními tituly. Erste Group Bank bez významnějších zpráv v mezitýdenním srovnání odepsala 5,6 % na 725 Kč a nedařilo se ani Komerční bance, která prolomila hranici 5 000 Kč a zakončila týden na 4 845 Kč (-3,1 %).
Vedení NWR žádá po státu více než 3 miliardy Kč, aby firma udržela zaměstnanost do roku 2020. Dále NWR navrhuje snížení platů o 5 %. Podle ministra Mládka je situace vážná a požadavky se musejí nejprve analyzovat. Z reakcí vládních politiků ovšem lze vyvodit, že stát nechce dotovat provoz soukromé firmy více než 100 miliony eur. Další jednání jsou na programu na začátku příštího roku.
Výhled
Americká centrální banka bude v polovině prosince v centru zájmu investorů. Fed by měl ve středu zvýšit svoji hlavní úrokovou sazbu poprvé od roku 2006 a z "nuly" by se úroky měly dostat poprvé od roku 2008. Pro zvýšení sazeb z 0,0–0,25 % na 0,25–0,50 % hovoří zřetelná rétorika členů Fedu, kteří v poslední době nepřipouštějí, že by smíšená data z americké ekonomiky mohla tento krok odvrátit.
Zásadní bude spíše doprovodný komentář a vyjádření guvernérky Yellenové na tiskové konferenci. Očekává se, že Fed zdůrazní záměr zvyšovat sazby jen velice pomalu a v závislosti na vývoji ekonomiky a kondice finančního sektoru. "Trh je nervózní a čeká na konkrétnější záměry centrální banky," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom First Standard Financial. "Ceny ropy k nervozitě přispívají, jejich další pokles může vyvolat další prodeje na trhu s akciemi."
"Propad na trhu s ropou je něco, co by mohlo Fed motivovat k ponechání politiky beze změny, ale podle mě guvernéři téma přejdou jako dočasný faktor," míní Bill Stone, investiční stratég z PNC Asset Management. Art Cashin, veterán newyorského burzovního parketu z UBS, přidává další protivítr očekávaného zvyšování úroků v USA, a tím je odliv peněz z mladých trhů a s tím související oslabování jejich měn. Fed podle Cashina již dávno uvažuje globálně, a tak tento faktor nemůže ignorovat.
Pokles cen provází i další komodity, nejen často přetřásanou ropu. Nejčastěji se jako důvod skloňuje zpomalení ekonomické aktivity v Číně, nepochybně právem, zapomíná se ale na to, že komodity byly během kvantitativního uvolňování v USA vnímány také jaké zajímavý bezpečný přístav pro případ růstu inflace. Ten se nedostavil, a tak řada komodit (typicky zlato a stříbro, týká se to ale i dalších kovů a surovin) již řadu měsíců ztrácí.
V Číně vyšla v sobotu listopadová data o průmyslové výrobě (meziročně +6,2, čekalo se +5,6 % stejně jako v říjnu) a maloobchodních tržbách (meziročně +11,2 %, čekalo se +11,1 % po +11 % v říjnu). To by mohlo pozitivně ovlivnit náladu na trzích zkraje týdne, v jeho zbytku ale bude pravděpodobně dominovat Fed.
"Trh má za sebou velice výživný týden. Index S&P 500 odepsal 3,9 %, když v pátek proběhl takřka panický výprodej za silného objemu obchodů. Od začátku prosince si rozhodně nelze stěžovat na malou volatilitu, denní pohyby mezi minimální a maximální cenou o méně než procento jsou spíše výjimkou. V uplynulém týdnu byly zvraty obzvláště výrazné. Páteční rally 4. prosince byla posledním jasně pozitivním dnem se ziskem přes 2 %. Pátek o týden později skončil téměř 2% ztrátou. Rezistence 2 100 bodů indexu S&P 500 opět potvrdila svou sílu a atakování historických maxim je momentálně daleko. Horší situace je na supportu – listopadové minimum 2 020 index prolomil, další pokles a nižší zavírací cena případně jen potvrdí hrozbu dalšího sestupu," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index volatility VIX za týden přidal výrazných 64 %. Zformoval růstový trend a věrně odráží stav akciového indexu. To, že index S&P 500 uzavřel pod 2 020, rozhodně není pozitivní signál. Jedinou jistotou je to, že vysoká volatilita bude ještě nějakou dobu trvat. Pokud se ale v nadcházejícím týdnu spojí příznivý komentář Fedu s blížícím se koncem roku, index by se mohl velice rychle vrátit k hladině odporu na 2 100."
V USA se bude mimo Fedu také řešit financování výdajů federální vlády poté, co se Kongres neshodl na rozpočtu pro příští rok. Jinak bude týden o něco skromnější na data z ekonomiky. V USA budou zveřejněny spotřebitelská inflace (úterý), některé regionální indexy průmyslu (New York v úterý) a započatá výstavba (středa). Nejpodstatnější by měla být průmyslová výroba (středa), ve zbytku týdne a "po Fedu" pak pravidelné zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve (čtvrtek). V Evropě si asi nejvíce pozornosti zaslouží indexy očekávání ZEW (za ekonomy a investory; za Německo i celou eurozónu) a Ifo (za podnikatele v Německu).
Po delší době dejme v rámci týdenního výhledu prostor i muži, který mnoha svými (úspěšnými i méně přesnými) predikcemi den co den zásobuje televizní diváky. "Trhy jsou stále blízko maxim, a tak není od věci ještě realizovat zisky a v nejisté době navýšit podíl hotovosti v portfoliu," říká Jim Cramer. Pro někoho signál udělat pravý opak, pro někoho snad dobrá rada. Sám Jim bude v týdnu sledovat především:
- Pondělí: Reakce fondů na omezení výběrů peněz z Third Avenue. Poradci by mohli na klienty tlačit, ať prodávají firemní dluhopisy.
- Úterý: Setkání společnosti 3M s analytiky. Firma sleduje globální ekonomiku a určitě by raději viděla rychlejší růst. Podle Cramera jde ale o skvěle řízenou firmu, která je základem jeho portfolia.
- Středa: Fed by měl zvýšit sazby. Pokud na akciovém trhu dojde k negativní reakci, Jim doporučuje těsně před koncem obchodování nakoupit akcie Accenture a General Mills. Obě firmy ve čtvrtek zveřejňují hospodářské výsledky a ty budou podle Cramera velice dobré. Jako proxy stavu ekonomiky budou zajímavé také ve středu oznámené výsledky přepravní společností FedEx.
- Čtvrtek: Setkání společnosti Delta Air Lines s analytiky. Cramer očekává pozitivní komentáře, obavy z terorismu ale musely nevyhnutelně mít vliv na letecké společnosti.
- Pátek: Hospodářské výsledky BlackBerry, Darden Restaurants a Lennar. Poslední jmenované by se Jim doporučoval vyhnout - jde o stavební firmu, které jako celek budou citlivé na růst sazeb, a Lennar je první, která zveřejňuje výsledky po prosincovém zasedání FOMC.
O výhled na nový obchodní týden jsme tentokrát požádali analytičku Janu Urbánkovou z České spořitelny.