Evropské akcie v pátek uzavřely hluboko v červených číslech, za týden ztratily 4 %

Evropské akcie v pátek ztrácely, za celý týden se propadly o 4 %. Investory znepokojuje pokračující pokles cen ropy a vyčkávají před prosincovým rozhodnutím amerického Fedu.
Britský FTSE 100 v pátek odepsal 2,22 %, francouzský CAC 40 1,84 % a německý DAX 2,44 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 2,04 %, a týdenní ztrátu tak prohloubil na 3,99 %.
IEA v páteční zprávě uvedla, že předvídá převis nabídky ropy na trhu minimálně celý příští rok, což ropě a ropným titulům nijak neprospělo. Pod tlakem byli tento týden i těžaři - Anglo American oznámila, že propustí 85 tisíc zaměstnanců a Glencore představila plány na snižování dluhu.
Za celý týden FTSE 100 klesl o 4,32 %, CAC 40 ztratil 3,32 % a DAX odepsal 3,83 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v listopadu zrychlilo na 0,3 % z říjnových 0,2 %. Uvedl to v pátek spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. Inflace byla nejvyšší za půl roku.
- Belgická finanční skupina KBC do konce letošního roku splatí státní pomoc, kterou získala v době vrcholu finanční krize. Bude to o pět let dříve, než skupina původně plánovala. Společnost, která v Česku vlastní mimo jiné ČSOB, to uvedla v pátečním prohlášení.
- Na Slovensku postaví továrnu čtvrtá automobilka. Britský výrobce luxusních vozidel Jaguar Land Rover (JLR) v pátek podepsal se slovenskou vládou investiční smlouvu, na jejímž základě automobilka investuje v zemi pod Tatrami 1,1 miliardy liber (41 miliard korun) a v novém závodě u Nitry zaměstná 2800 lidí. Půjde o jednu z největších zahraničních investic na Slovensku v novodobé historii země.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii ve třetím čtvrtletí klesla na 11,7 % z předchozích 12,4 % (odhad: 11,9 %).
- Britský premiér David Cameron nezměnil svůj názor na potřebu omezit sociální dávky přistěhovalcům z Evropské unie. S odvoláním na mluvčí ministerského předsedy o tom v pátek informovala agentura Reuters. Mluvčí tak popřela čtvrteční zprávy některých médií, podle kterých je Cameron ochotný v otázce dávek pro cizince ustoupit.
- Centrální banky v eurozóně v minulých deseti letech v tichosti nakoupily aktiva za stovky miliard eur v rámci zvláštního mechanismu, který jim umožňuje tisknout peníze pro účely mimo měnovou politiku. Vyplývá to ze studie německého finančního experta Daniela Hoffmanna. Studie vyvolává spekulace o tom, že banky těmito penězi mohly během krize pomáhat financovat silně zadlužené vlády v eurozóně.
- Prodej vozů německého automobilového koncernu Volkswagen se v listopadu snížil o 2,2 % na 833 700 vozů. Pokles způsobil hlavně slabší prodej v USA, Brazílii a Rusku, oznámila v pátek automobilka. Volkswagenem nyní otřásá skandál s nepravdivým vykazováním výsledků měření emisí oxidu dusíku.
- Převis nabídky ropy nad poptávkou bude pokračovat nejméně do konce příštího roku. Nadále tak bude tlačit dolů ceny této suroviny. Předpověděla to v pátek Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že růst poptávky po ropě zpomaluje, zatímco těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zažívá rozmach.
- Výše až 55 miliard eur mohou v příštích letech v Německu dosáhnout ročně náklady na opatření spojená s řešením imigrace. Odhad v pátek zveřejnil Ústav světového hospodářství (IfW) ze severoněmeckého Kielu. Částka ale bude záviset na dalším vývoji migrace i rychlosti, s jakou se budou příchozí v Německu integrovat na pracovním trhu.
- V Rusku v pátek oficiálně zahájila činnost nová národní ratingová agentura. Má být protiváhou velkých mezinárodních ratingových agentur, které podle Moskvy hájí geopolitické zájmy Západu. Informovala o tom agentura AFP. Agentura je označována zkratkou AKRA.
- Polsko v pátek obdrželo první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) z Kataru. Do baltského přístavu Svinoústí na severozápadě země ji po 21 dnech cesty dopravil tanker pro přepravu LNG Al Nuaman, napsala agentura AP. Polsku, které usiluje o diverzifikaci zdrojů energií, by to mohlo pomoci snížit závislost na Rusku.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Irská ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání o sedm procent po tempu 6,8 % ve druhém čtvrtletí. Oznámil to ve čtvrtek irský statistický úřad. Irsko je tak na cestě k tomu, aby se druhým rokem po sobě stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropě.
- Britská centrální banka (BoE) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na svém prosincovém zasedání beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazeb hlasoval měnový výbor opět v poměru 8:1. Ian McCafferty opět hlasoval za zvýšení sazby. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo.
- Situace v těžební společnosti OKD je podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vážná a zdaleka nejde jen o osud ztrátového Dolu Paskov. Hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu, prohlásil ministr po dnešním jednání s odborovými předáky. Situací se bude v pondělí zabývat vláda i tripartita. Prioritou kabinetu je podle Mládka chránit horníky a zachovat sociální smír, nikoliv pomáhat soukromé společnosti.
- Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) podepíše v pátek se zástupci slovenské vlády investiční dohodu ohledně výstavby nové továrny na Slovensku.
- Německému výrobci luxusních vozů BMW vzrostl v listopadu prodej o 4,9 % na 197 480, což byl za listopad rekord. Poptávka rostla ve všech regionech. Od počátku roku se prodej zvýšil o 6,9 % na 2,03 milionu, což je zhruba stejně jako za celý loňský rok, kdy firma prodala 2,12 milionu vozů.
- Bulharsko a Řecko podepsaly dohodu o zahájení výstavby propojovacího plynovodu (IGB), který má pomoci Bulharsku snížit téměř úplnou závislost na dodávkách plynu z Ruska. Po letech zpoždění má výstavba plynovodu s počáteční roční kapacitou tři miliardy metrů krychlových začít v říjnu příštího roku, napsala agentura Reuters.
- Jordan (Švýcarská národní banka): Utažení politiky Fedu by mělo na globální ekonomiku pozitivní dopad, trhy jsou na zvyšování sazeb připravené.
- Společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka podle slovenského tisku usiluje o převzetí slovenského závodu amerických oceláren U.S. Steel. Mezi oběma stranami už se prý konala i jednání a zástupci Moravia Steel si prohlédli výrobní zařízení továrny U.S. Steel v Košicích.
- Evropská komise se rozhodla zažalovat Německo, protože nezabránilo tamnímu automobilovému koncernu Daimler používat v klimatizacích vozů Mercedes zakázané chladivo. Rozhodnutí komise obrátit se na Soudní dvůr Evropské unie je podle agentury Reuters novou fází v dlouhodobém sporu, ve kterém kritici Německo obviňují, že chrání své exportéry před negativními důsledky ekologických pravidel EU.
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zaplatí americké vládě pokutu 70 milionů dolarů. Firma totiž v uplynulých více než deseti letech neposkytovala požadované údaje o bezpečnostních problémech, například zprávy o úmrtích a zraněních při nehodách či stížnosti zákazníků. Takovéto údaje pomáhají úřadům odhalovat možné závady vozidel.
- Francouzská hotelová skupina AccorHotels koupí v transakci za 2,9 miliardy dolarů společnost FRHI Holdings, která provozuje luxusní hotely značek Fairmont, Raffles a Swissotel. Největší evropská hotelová společnost se po převzetí stane předním globálním hráčem v segmentu luxusního ubytování a zlepší si postavení zejména ve Spojených státech, kde FRHI mimo jiné vlastní slavný newyorský hotel Plaza.
- Německá automobilová skupina Volkswagen zlepší dohled nad vývojem softwaru pro motory, aby do budoucna zabránila manipulaci s emisemi. Zavede také měření emisí v silničním provozu, jehož výsledky se budou nezávisle ověřovat. Na tiskové konferenci v ústředí společnosti to ve čtvrtek oznámil její výkonný šéf Matthias Müller. Firma také uvedla, že lidi zodpovědné za skandál s měřením emisí u naftových vozů zatím jmenovat nebude, a dodala, že okolnosti skandálu se stále vyšetřují.
- Ruský premiér Dmitrij Medveděv se domnívá, že Ukrajina neuhradí Rusku dluh tři miliardy dolarů, jehož splatnost vyprší 20. prosince. "Mám pocit, že to nesplatí, protože jsou to podvodníci," prohlásil podle agentury Reuters premiér v rozhovoru poskytnutém ruským televizním stanicím.
- Spotřebitelské ceny klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 %, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013. Vývoj cen v listopadu ovlivnilo snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, z toho nejvíce v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava, rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu.
- Německo v říjnu zaznamenalo překvapivě prudký pokles exportu i importu. Vývoz se meziměsíčně snížil o 1,2 % a dovoz se propadl dokonce o 3,4 %. Vyplývá to ze středečních údajů německého statistického úřadu.
- Tempo růstu prodeje německého výrobce sportovních vozů Porsche v listopadu prudce zpomalilo. Automobilka, která je stejně jako česká Škoda Auto součástí automobilové skupiny Volkswagen, dodala na trh 18 110 vozů, o dvě procenta více než před rokem. V říjnu přitom prodej automobilky stoupl o 18 %.
- Finská společnost Rovio, tvůrce populární elektronické hry Angry Birds, bude mít nového šéfa. Současný generální ředitel Pekka Rantala po více než roce ve funkci na konci letoška odstoupí a od nového roku ho nahradí Kati Levorantaová, nynější šéfka právního oddělení.
- Nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) vypouštěných automobily z koncernu Volkswagen mají mnohem menší rozsah, než se původně předpokládalo. Volkswagen začátkem listopadu přiznal, že zhruba 800 000 jeho automobilů vypouští do ovzduší více CO2, než do té doby tvrdil. Ve středu však oznámil, že chybné údaje se týkají pouze 36 000 vozů.
- Nowotny (ECB): Očekávání trhu před minulým zasedáním ECB byla "absurdní", prací ECB není opravovat očekávání trhu.
- Zpřesněná data statistického úřadu Eurostat potvrdila dříve zveřejněný předběžný odhad růstu ekonomiky regionu. Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných dat zpomalila růst na 0,3 % mezikvartálně z předchozích 0,4 %, jak předvídala předběžná data. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,6 % po 1,5% růstu ve druhém čtvrtletí, což předběžná data predikovala.
- Ukrajina v úterý částečně obnovila dodávku proudu na anektovaný Krym přerušenou před více než dvěma týdny. Oznámila to ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zprávu místních úřadů. Po dohodě s aktivisty hnutí Blokáda Krymu, kteří dosud opravu poškozených sloupů znemožňovali, byla zprovozněna jedna linie dálkového vedení.
- Francouzská centrální banka v úterý snížila odhad růstu domácí ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Údaje o listopadovém vývoji podnikatelské aktivity podle banky signalizují, že hrubý domácí produkt se zvýší pouze o 0,3 % namísto dříve předpokládaného nárůstu o 0,4 %. Centrální banka upozornila, že listopadové teroristické útoky v Paříži měly negativní dopad na aktivitu v oblasti hotelových, stravovacích a zábavních služeb.
- Nezaměstnanost v Česku zůstala v listopadu na 5,9 %, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale proti konci října mírně přibylo, a to o 932 na 431 364 lidí. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 %.
- Řecká vláda by měla v příštím roce získat z privatizace státního majetku tři miliardy eur. Řekl to v úterý šéf řecké privatizační agentury HRADF Stergios Pitsiorlas. Bylo by to o něco méně, než má určeno v dohodě s mezinárodními věřiteli, avšak dvojnásobek částky, s níž vláda počítá v rozpočtu. Řecko také podle Pitsiorlase ještě letos uskuteční první významnou privatizační transakci tohoto roku, v níž pronajme letiště v řadě turistických lokalitách německé společnosti Fraport.
- Syn tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana popřel tvrzení Ruska, podle něhož je zapojen do obchodování s ropou těženou na území ovládaném Islámským státem (IS). Rusko tvrdí, že může poskytnout důkazy o tom, že s ropou obchodují Erdoganovi rodinní příslušníci, nejčastěji se hovoří o synovi Bilalovi.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v říjnu vzrostla meziměsíčně o 0,1 %, jak se očekávalo po zářijové stagnaci (revidováno z -0,2 %). Meziročně se výroba zvýšila o 1,7 %, čekalo se 1,2 % po zářijových 1,5 % (revidováno z +1,1 %). Produkce zpracovatelského sektoru se meziměsíčně snížila o 0,4 %, očekával se 0,2% pokles po 0,9% růstu v září (revidováno z 0,8 %). Meziročně se produkce snížila o 0,1 %, čekala se stagnace po 0,4% poklesu v září (revidováno z +0,6 %).
- Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM přišla v listopadu kvůli teroristickým útokům v Paříži o tržby v objemu kolem 50 milionů eur. Uvedla to v úterý firma. Dodala však, že tento výpadek tržeb neohrozí splnění jejích celoročních cílů.
- Průmyslová výroba v Německu stoupla v říjnu oproti předešlému měsíci o 0,2 %, nedosáhla však na očekávání analytiků. Celkovou produkci brzdila především nižší výroba energií. Pondělní údaje německého ministerstva hospodářství ale podle agentury Reuters naznačují, že průmysl v největší evropské ekonomice po nerovném výkonu v letních měsících na začátku posledního letošního kvartálu mírně oživuje.
- Průmyslová výroba v ČR v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 %, po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 %. Stavební produkce v říjnu naopak klesla meziročně reálně o 1,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 % více stavebních povolení a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 %.
- Americký konglomerát General Electric odstoupil od plánů na prodej výroby domácích spotřebičů švédské firmě Electrolux. Dohoda o obchodu za 3,3 miliardy dolarů byla oznámena loni v září. GE ji ale ukončil, uvedl Electrolux v pondělním sdělení. Akcie Electroluxu se po sdělení propadly o téměř 15 %.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v prosinci dále zlepšila a dostala se na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Ke zlepšení přispěla uvolněná měnová politika Evropské centrální banky (ECB). Index důvěry investorů a analytiků v prosinci stoupl na 15,7 bodu z listopadových 15,1 bodu. Rostl tak druhý měsíc v řadě, výsledná hodnota ale zůstala pod odhady analytiků v průzkumu agentury Reuters. Ti očekávali nárůst na 17 bodů.
- Ruské sankce by v příštím roce mohly snížit tempo růstu turecké ekonomiky o 0,3 až 0,7 procentního bodu, zatímco jejich dopad na ruské hospodářství zřejmě bude pouze omezený. Předpověděla to v pondělí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Listopadová prognóza EBRD předpokládala, že hrubý domácí produkt Turecka napřesrok stoupne o 2,8 %. Sankce by tak podle pondělní zprávy mohly tempo růstu snížit až o čtvrtinu na 2,1 %.
- Bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v říjnu přebytkem 13,3 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 1,2 miliardy více. Předběžné údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Při započítání nového pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen ve výši 9,9 miliardy Kč saldo klesne na 3,5 miliardy korun.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's zlepšila rating státnímu Českému Aeroholdingu na stupeň A2 s pozitivním výhledem z dosavadního A3. V tiskové zprávě o tom informoval tuzemský letecký holding. Důvodem pro zlepšení hodnocení je podle společnosti vyšší očekávaný růst počtu pasažérů na pražském letišti a refinancování úvěru, který Aeroholding získal na výstavbu Terminálu 2 od Evropské investiční banky.
- Podíl automobilky Škoda Auto na celkové výrobě koncernu VW se během 25 let, kdy je jeho součástí, zdvojnásobil. Zatímco v roce 1991 se mladoboleslavská automobilka na produkci skupiny podílela 5,5 %, v současnosti je to více než deset procent. Vyplývá to z údajů společnosti. Ve středu uplyne čtvrt století ode dne, kdy česká vláda rozhodla, že Škodu prodá právě VW.
- Řecký parlament schválil rozpočet na příští rok se schodkem 2,1 %. Podle požadavků věřitelů obsahuje relativně výrazné škrty v některých výdajích a také počítá s některými vyššími daněmi.
- Evropský výrobce letadel Airbus má nakročeno k vítězství nad svým americkým soupeřem Boeingem v letošním závodě o největší počet objednávek na nová letadla. Boeing ale vítězí v počtu dodaných strojů, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Francouzská společnost CMA CGM, která je podle kapacity třetí největší kontejnerový přepravce na světě, se dohodla na koupi konkurenční singapurské společnosti Neptune Orient Lines (NOL) za 2,4 miliardy dolarů. Francouzský rejdař tím chce získat silnější postavení na linkách v Tichomoří. Podle listu Financial Times to je v tomto odvětví největší obchod za posledních sedm let.
- Šéf přední britské investiční společnosti Schroders označil obavy ze zhroucení britské ekonomiky po případném odchodu ostrovního království z Evropské unie za přehnané. Obě strany by se v takovém případě dohodly na oboustranně prospěšném řešení, řekl Michael Dobson v rozhovoru s italským spisovatelem a publicistou Alainem Elkannem. Debata o takzvaném "Brexitu" je podle Dobsona příliš zatížena emocemi a prospěla by jí racionalita.
- Ruská divize americké automobilky Ford Motor předpokládá, že útlum na ruském automobilovém trhu bude ještě minimálně rok pokračovat. Zvažuje proto rozšíření vývozu aut do zahraničí. Agentuře Reuters to řekl šéf divize Mark Ovenden.
- Ministři financí 11 zemí eurozóny by se měli ještě v pondělí dohodnout na zavedení jednotné daně z finančních transakcí. Před večerními rozhovory ministrů takzvané euroskupiny v Bruselu to řekl evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici. Jednání o nové dani se táhnou už čtyři roky.
- Nizozemský výrobce čipů NXP Semiconductors v pondělí dokončil převzetí svého amerického konkurenta Freescale Semiconductor, za něhož zaplatil téměř 12 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Transakcí vzniká světová jednička v automobilové elektronice.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk největšího světového prodejce nábytku IKEA stoupl za poslední finanční rok do konce srpna o 5,5 % na 3,5 miliardy eur. Ke zlepšení přispěl silný růst tržeb v dosavadních prodejnách, ale také otevírání nových prodejen a růst elektronických tržeb, sdělil ve čtvrtek na firemní webové stránce šéf švédské společnosti Peter Agnefjäll.
- Španělskému prodejci oděvů Inditex stoupl za tři čtvrtletí fiskálního roku čistý zisk o 20 % na 2,02 miliardy eur. Firmě pomáhá nabídka trendového oblečení a známky oživení ve Španělsku, které má na celkových příjmech firmy pětinový podíl. Inditex je největším prodejcem oděvů na světě a vlastní mimo jiné řetězec obchodů s oděvy Zara.
- Společnost TUI Group v loňském fiskálním roce zvýšila hrubý provozní zisk bez mimořádných a jednorázových položek o 15,4 % na 1,07 miliardy eur. Největší světová skupina podnikající v oblasti cestovního ruchu přitom uvedla, že navzdory bezpečnostním hrozbám poptávka po zájezdech v Evropě neklesá, a firma proto očekává v tomto fiskálním roce další nárůst zisku. Přesáhnout by měl deset procent.
Zdroj: Bloomberg