Indexové fondy k nezaplacení aneb Jak na trhu nemířit, ale vždy trefit

Stock-picking je vrcholnou disciplínou investorského řemesla a drobní investoři by se do něj - minimálně s převažující částí svého portfolia - raději neměli pouštět. Je totiž vysoce pravděpodobné, že mezi pár tituly, na které ukáží, nebude ani jeden vítězný. Na trhu jsou ale naštěstí nástroje, které riziko minutí terče srážejí prakticky na nulu.
Hendrik Bessembinder z Arizona State University spočítal, že během uplynulých 90 let na americkém trhu zajistilo nárůst bohatství o 16 bilionů dolarů jen 86 titulů a že ze všech akcií na NYSE, AMEX a Nasdaqu jich v období od roku 1926 do roku 2015 jen 42,1 % po dobu přítomnosti na trhu překonalo výkonností americké měsíční pokladniční poukázky. Průměrné zhodnocení akcií obchodovaných na americkém trhu od roku 1926 dosahuje téměř 23 000 %. Jenže zhodnocení mediánového titulu je -7,41 %.
"Jinými slovy, růst amerického akciového trhu táhne dlouhodobě hrstka titulů, a pokud právě tyto akcie v portfoliu nemáte, jste namydlení. Těžko hledat silnější argument, proč investovat prostřednictvím indexových fondů kopírujících celý trh," říká Anthony Isola z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management. "Ty jsou jedinou zárukou toho, že budete vlastnit i takzvané supervítěze."
Díky indexovým fondům investoři navíc nemusejí řešit rebelancování portfolia, které s ohledem na poplatky s ním spojené sice vítají brokeři, ale jež dokáže nadělat více škody než užitku, je-li činěno impulzivně, na základě emocí a mimo dlouhodobou strategii.
"Investiční fondy kopírující celý trh investorům nepřinášejí v krátkém horizontu zisky v řádu stovek procent. Dávají ale jistotu, že v portfoliu vždy budou i akcie těch firem, které z hlediska výkonnosti odvádějí největší kus práce," dodává Anthony Isola.
Zdroj: A Teachable Moment