US MARKETZavírá za: 4 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Investice bez starostí? ETF jsou jasná volba

Burzovně obchodované fondy (ETF) v posledních letech u drobných investorů staly jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro alokaci kapitálu. Díky své jednoduchosti, širokému záběru a nízkým nákladům nabízejí ETF atraktivní možnost, jak diverzifikovat portfolio a dlouhodobě zhodnocovat peníze.

Jak vysvětluje Martin Luňáček z české robo-advisory investiční platformy Portu, která více než 200 tisícům uživatelů spravuje přes 35 miliard korun, ETF jsou vhodným investičním nástrojem prakticky pro každého, kdo má alespoň pár set korun měsíčně, které může investovat. "Ideální jsou pro někoho, kdo si chce pravidelně odkládat třeba několik tisíc do akcií, ale nechce řešit načasování investice nebo volbu konkrétních titulů. Takový člověk má s ETF určitou jistotu, že 'nesáhne vedle' neboli nevybere třeba akcii, která pak začne ztrácet. I ETF samozřejmě mohou klesat na ceně, ale jejich vývoj není tak kolísavý jako u jednotlivých titulů."

ETF (z anglického exchange-traded fund) je zjednodušeně řečeno fond, jehož akcie se obchodují na veřejném trhu. Jeho podkladovým aktivem přitom může být celá řada aktiv, nejčastěji akcie, dluhopisy, komodity nebo třeba kryptoměny.

"Investování do ETF je méně časově náročné například v porovnání se správou portfolia složeného z individuálních akcií nebo dluhopisů. Většina práce spočívá v počátečním výběru brokera a správných ETF, které odpovídají investičním cílům a rizikovému profilu investora. Po zakoupení ETF může být potřeba občasný dohled a rebalancing," říká Kateřina Márová z investiční platformy Fondee.

Tento proces si ale mohou investoři dále zjednodušit, když využijí právě služeb robo-advisory platforem, jež jim po vyplnění dotazníku doporučí koš investic a vymodelují předpokládané zhodnocení jednorázově vložených peněz či pravidelných příspěvků. Pak již stačí provést jednorázový vklad (a)nebo nastavit trvalý platební příkaz a dále - dokud se nezmění investorova tolerance vůči riziku či jeho investiční horizont - se není potřeba o nic starat, protože investice probíhají automaticky.

Příklad modelu očekávaného vývoje hodnoty portfolia, zdroj: Portu

Příklad modelu očekávaného vývoje hodnoty portfolia, zdroj: Portu

Populární mezi investory jsou především ETF kopírující celý americký akciový trh, záběr fondů je však mnohem širší. "Tematické (sektorové) ETF umožňují doplnit portfolio o segment, který je danému investorovi z nějakého důvodu blízký nebo v jehož růst věří. Například člověk pracující v automotive může chtít přimíchat mezi své investice ETF zaměřený na elektromobilitu, protože mu tento směr dává smysl. Mladého člověka třeba zase může oslovit sektor e-sportu a gamingu. Tematické ETF tak umožňují vsadit na celé odvětví, aniž by musel člověk studovat jednotlivé akcie firem, které v něm působí, a vybírat konkrétní tituly," pokračuje Martin Luňáček.

Výhody investování do ETF

  • Jednoduchost: Investovat prostřednictvím ETF zvládnou i lidé s minimální zkušeností s finančními trhy. Založit si účet na některé z obchodních platforem je snadné a rychlé. Takzvané robo-advisory služby poté investorovi na základě vyplnění krátkého dotazníku doporučí vhodnou investiční strategii, vymodelují mu předpokládané zhodnocení jednorázově vložených peněz či pravidelných příspěvků a po schválení peníze (pravidelně) investují za něj.
  • Diverzifikace: ETF umožňují investorům nakupovat širokou škálu aktiv prostřednictvím jedné transakce. Například nákupem ETF kopírujícího index S&P 500 získá investor expozici vůči všem akciím v tomto benchmarku.
  • Nižší náklady: Oproti tradičním podílovým fondům mají ETF většinou nižší poplatky. To souvisí s tím, že obvykle nejsou aktivně spravované, tedy že za nimi nestojí portfoliomanažer rozhodující průběžně o jejich složení na základě informací od týmu analytiků.
  • Likvidita: ETF se obchodují na veřejných burzách stejně jako akcie. Koupit nebo prodat je tedy lze kdykoli během obchodního dne. To poskytuje investorům vysokou úroveň flexibility.

Nevýhody investování do ETF

  • Riziko tržních výkyvů: I když ETF ze své podstaty nabízejí diverzifikaci, stále je s nimi spojeno riziko tržních výkyvů. Pokud cena podkladového aktiva klesá, klesá i cena ETF, který toto podkladové aktivum drží.
  • Některé ETF mohou být dražší: I když většina ETF láká (mimo jiné) na nízké poplatky, některé vysoce specializované nebo aktivně řízené ETF mohou mít ovšem poplatky vyšší.
  • Pasivní správa: Protože velká část ETF pasivně kopíruje indexy, správci fondů nemají možnost aktivně ovlivňovat jejich složení. To může být nevýhoda v situacích, kdy by aktivní správa mohla přinést lepší výsledky.

Investiční strategie s ETF

  • Diverzifikované portfolio: Jednou z nejoblíbenějších strategií je vytvoření diverzifikovaného portfolia zahrnujícího ETF zaměřené na různé trhy a sektory. Investor může investovat do ETF zaměřených na akcie, dluhopisy a komodity, a pomocí několika málo obchodů tak obsáhnout velkou část finančních trhů.
  • Dlouhodobá investice: ETF jsou ideálním nástrojem pro dlouhodobé investování. Investoři, kteří se zaměřují na dlouhodobý růst, mohou ETF použít k postupnému budování bohatství prostřednictvím pravidelných příspěvků a reinvestování dividend.
  • Sektorové investování: Někteří investoři preferují zaměření na konkrétní sektory, třeba na technologie, zdravotnictví nebo energetiku. Tato strategie může být výhodná v době, kdy určité sektory nabývají na významu, na druhou stranu je s ní však spojené vyšší riziko pro případ, že se trend otočí a danému sektoru se přestane dařit.
  • Hedge proti riziku: Některé ETF, například ty zaměřené na dluhopisy nebo zlato, mohou investoři využít k zajištění se proti riziku v turbulentních časech na dominantních akciových trzích. Například ETF investující do žlutého kovu mohou být užitečné také během období ekonomické či geopolitické nejistoty.

Jednoduchá investice na celý život? Sem s ETF

Investování prostřednictvím ETF představuje atraktivní možnost pro širokou škálu investorů. Burzovně obchodované fondy díky své flexibilitě, převážně nižším poplatkům a možnosti diverzifikace nabízejí efektivní způsob, jak dosáhnout dlouhodobého růstu a zajištění hodnoty portfolia. Vedle dlouhodobého budování bohatství lze navíc ETF za určitých okolností využít i s krátkodobým investičním horizontem. "Pro krátkodobé investice jsou obvykle vhodnější ETF, jejichž podkladovým aktivem jsou kvalitní dluhopisy s krátkou dobou splatnosti, které nabízejí nižší riziko a vyšší likviditu. Vždy je ovšem potřeba zvažovat riziko spojené s vybranou investicí, protože například i nízkorizikové fondy mohou být ovlivněny náhlými změnami trhu," upozorňuje Martin Luňáček.

Pro většinu drobných investorů jsou ETF plně dostačující nástroj k dlouhodobému investování. Na druhé straně podle Kateřiny Márové investoři, kteří preferují aktivní řízení svých investic nebo chtějí specifickou kontrolu nad složením svého portfolia, mohou dospět k tomu, že jim ETF nevyhovují. ETF také nemusejí být vhodné pro ty, kdo hledají investice do velice specifických oblastí. Je totiž možné, že vhodné burzovně obchodované fondy neexistují.

"Z ETF lze nepochybně sestavit plnohodnotné portfolio. Dokonce si myslím, že pro běžného českého investora dává velký smysl takové portfolio mít. ETF by z mého pohledu měly tvořit základ dlouhodobých investic každého člověka, a až pokud má investor toto jádro vytvořené, může je doplňovat o další články, jako jsou jednotlivé akcie, případně různé alternativy," shrnuje Martin Luňáček z Portu.

Diverzifikace investicETFInvestiční fondyInvestiční strategieInvestováníPortu
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa