US MARKETOtevírá za: 6 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Vyvážené portfolio, které vám vynese 6 % ročně!

Nechcete zbytečně příliš riskovat, ale úroky v bance vám nestačí? Patříte tedy k většině, hledáte zlatou střední cestu – vyvážené portfolio. Jak může takové portfolio vypadat?

Vydělávat dlouhodobě přes 10 % p.a. je pořádná fuška. Málokterý investor se může za uplynulých 5 let chlubit takovým výnosem. Pro většinu je vůbec úspěch, pokud nejsou ve ztrátě. A tak si po neúspěšných pokusech a se šířícími se obavami o budoucnost stále více lidí říká, že méně může být někdy více – a nechávají peníze na spořících účtech nebo v konzervativních fondech (ve fondech peněžních trhů nebo v korunových dluhopisových fondech).

Existuje ale i poměrně rozsáhlá skupinka investorů, která se táže: "Jak rozumně vyvážit portfolio a stabilizovat růst? Nemusí jít o desítky procent, stačí 5-6% výnos." Na podobné otázky zpravidla pohotově reaguji: "Kupte akcie ČEZ a budete mít každý rok cca 5 % výnos z dividend. Nesmíte ovšem sledovat tržní cenu akcií, ta bude kolísat."

Dnes si ukážeme ještě jinou cestu - sestavíme velmi jednoduché, a zároveň rozumně vyvážené portfolio z podílových fondů. Portfolio, které v uplynulých letech vydělávalo a které má potenciál na střednědobém až dlouhodobém horizontu nadále generovat výnos kolem 6 % p.a. I toto portfolio podléhá krátkodobým výkyvům, ale menším než čistě akciové portfolio.

Než budete číst dál, upozorňuji, že investování není exaktní věda. Neexistuje žádný správný postup, žádné dokonalé portfolio. Proto vám také každý investiční poradce připraví trochu jiný návrh portfolia. Dnes se podíváme na jeden takový návrh.

Z čeho vybírat?

Selský rozum říká, že musíme hledat jednotlivé investice, které mají potenciál dlouhodobě vydělávat alespoň 6 % p.a., jinak by akorát výnos portfolia snižovaly a těžko by celkový výnos přesáhl 6 % p.a. Třeba korunové dluhopisové fondy by sice v době paniky na akciových trzích snižovaly volatilitu celého portfolia, ale dlouhodobě by ho ve výnosech až příliš brzdily. České státní dluhopisy mají aktuálně na 10 letech výnos do splatnosti cca 3,2 % p.a., po odečtení nákladů na správu fondu lze tedy u korunových dluhopisových fondů očekávat na desetiletém horizontu výnos kolem 2,5 % p.a.

Ještě nižší výnosy lze očekávat od dluhopisů amerických i německých, u kterých bychom navíc museli kalkulovat s měnovým rizikem. Podobně i české nemovitostní fondy jsou v potenciálních výnosech značně limitované díky stále poměrně vysokým cenám nemovitostí a nízké rentabilitě pronájmu. V úvahu tedy připadají akcie, komodity a rizikovější dluhopisy.

Základní struktura portfolia

Akcie by měly na delším horizontu tvořit základ každého portfolia. Dále bychom portfolio měli vyvážit komoditami a rizikovějšími dluhopisy. Problém spočívá v tom, že ceny akcií padají, když jsou špatné vyhlídky ekonomického růstu (přesněji řečeno, když firmy reportují horší než očekávané hospodářské výsledky). V této situaci klesají také ceny cyklických komodit a zhoršující se hospodářské výsledky firem snižují důvěru věřitelů – riziková prémie firemních dluhopisů roste a jejich tržní cena tudíž klesá. Takže na vyvážení akcií se nehodí cyklické komodity ani korporátní dluhopisy.

Zůstávají nám tedy jako vhodný doplněk k akciím dluhopisy vládní z rozvíjejících se zemí a necyklické komodity, tj. drahé kovy a zemědělské komodity.Ještě je dost podstatné vzít v úvahu měny. Americký dolar a euro způsobují českým investorům značné ztráty. Jeví se tedy jako rozumné větší část portfolia investovat s měnovým zajištěním do české koruny. To bohužel nabízí jen pár kvalitních fondů. Alternativou může být švýcarský frank, který je znám z historie svou stabilitou, což prokazuje i poslední dva roky. Relativní sílu oproti dolaru ukazují také měny rozvíjejících se ekonomik s nízkým zadlužením, speciálně asijské a latinskoamerické měny, asijské jsou ale výrazně stabilnější.

Příklad vyváženého portfolia

Nyní zbývá vybrat konkrétní fondy. Portfolio pak může vypadat například následovně:

Na akcie jsem zvolil dva fondy, jeden se zaměřením na podhodnocené akcie na rozvinutých trzích (Credit Suisse Global Value), a druhý se zaměřením na růstové akcie asijských rozvíjejících se trhů (Templeton Asian Growth). Oba fondy jsou aktivně spravované a mají mezi konkurencí nejlepší historické výsledky.

Portfolio je doplněno o fond ČP Invest Zlatý, který investuje do drahých kovů a akcií těžebních společností. Fond zajišťuje investice pevným kurzem do koruny. Ačkoli se jedná o jeden z nákladově nejdražších fondů v ČR (TER 3,29 %), díky měnovému zajištění nemá se svým zaměřením na drahé kovy konkurenci.

Zemědělské komodity v portfoliu nemáme, protože jediný rozumný fond zaměřený na zemědělské komodity v ČR nabízí společnost BNP Paribas (Parvest World Agriculture), a tento fond není měnově zajištěn, takže klesající dolar prozatím požral veškeré zhodnocení fondu.

Čtvrtým a posledním fondem v portfoliu je dluhopisový fond Templeton Global Total Return, který se snaží zhodnocovat majetek podílníků nejen úroky u dluhopisů, ale také měnovými pohyby. Vybírá si do portfolia vládní dluhopisy s vyšším úrokovým výnosem a s potenciálem posílení měny, aktuálně drží například pozice v korejských státních dluhopisech, polských nebo malajsijských, a zároveň spekuluje na pokles eura.

Zhodnocení 6,77 % p.a. za 5 let

Všechny tři zahraniční fondy mají nejvyšší pětihvězdičkový rating od Morningstar. Celé portfolio má velmi dobrou historickou výkonnost, na pětiletém horizontu 6,77 % p.a. (po přepočtu do korun). Od začátku roku je v mínusu pouhých -4,2 %, zatímco akcie na Pražské burze ztratily 20 % a index S&P 500 necelých 10 %.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Investiční portfolioInvestování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa