US MARKETZavírá za: 6 h 25 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Čtyři klíče k úspěšnému dlouhodobému investování

Jeden z největších investičních mýtů je to, že v dlouhodobém horizontu investor svou hry vždy vyhraje. Dlouhodobé investování se v současnosti podobá spíše boji Davida s Goliášem. Proti drobnému investorovi a jeho notebooku stojí Wall Street vyzbrojená nejlepšími technologiemi, informacemi, kapitálem a týmy profíků. Navíc, když se Wall Street zmýlí, z průšvihů ho vyseká vláda. Drobný investor za své chyby platí sám.

Investiční společnosti čelí silnému konfliktu zájmů se svými investory – potřebují jejich peníze putující do různých produktů, aby si mohly účtovat poplatky. Byznys funguje do té chvíle, kdy jsou investoři ochotni zapojovat se do hry, protože věří, že investováním zbohatnou.

Přestaňte se hnát za výnosy indexů a zaměřte se raději na věci, které z vás skutečně udělají úspěšného dlouhodobého investora.

1. Více šetřete, méně utrácejte

Většina z nás začne investovat tou nejhorší cestou – hazardem. Wall Street potřebuje pro fungování svého kasina naše peníze. Stejně jako v případě Las Vegas závisí i existence Wall Street na ochotě hráčů zasednout k pokerovému stolu. Čím více hrajete, tím více vydělají, nehledě na to, zda se vám daří nebo ne.

Pokud si chcete udržet životní úroveň i v penzi, je klíčové ušetřit dostatek peněz. Předpokladem je, že během svého pracovního života budete utrácet méně, než vyděláte. Možná to zní jako klišé, ale jen se podívejte kolem sebe, jak současná společnost šetří. Téměř každý má buď byt na hypotéku, auto na leasing nebo využívá spotřební úvěry, a po odečtení všech plateb na konci měsíce s penězi vyjde jen těsně.

Chápání akciových trhů se za posledních třicet let radikálně změnilo. Američané je dříve považovali za prostředek zajištění bohatství proti znehodnocení inflací, dnes naopak chtějí všichni na trhu zbohatnout (pokud možno co nejrychleji).

2. Méně rizika = větší dlouhodobý úspěch

Riziko automaticky neznamená zisk. Často se setkáte s lidmi, kteří přijdou ke svému poradci se slovy: "Jsem ještě mladý, takže chci investovat agresivně." Riziko může znamenat větší výnos, ale i větší ztrátu. Pravděpodobnost, že šlápnete vedle, je navíc nebezpečně vysoká. Velká ztráta může způsobit, že se už nikdy nedostanete zpět na původní úroveň.

Nemusíte následovat rady Wall Street a být na trhu vždy. Honba za stále většími tržními výnosy na býčím trhu znamená nárůst rizika pro vaše portfolio. Často si ani neuvědomujete, jak obrovskému riziku se vystavujete, pokud dojde k obratu trendu.

Korekce, jak ukazuje následující příklad, mají dva velmi negativní důsledky. Zaprvé, ztráta kapitálu vám znemožní dosáhnout původních investičních cílů kvůli chybějícímu násobnému efektu investic. Zadruhé, ztrácíte nejdrahocennější komoditu, a tou je čas. Po masivní ztrátě se sice časem dostanete na původní úroveň, ale část výnosu (jež byste jinak mohli mít, pokud byste investovali konzervativněji) je nenávratně ztracena. Až vám někdo bude ukazovat úžasný graf popisující stoletý výnos akciového trhu, pamatujte na to, že tolik času v životě většinou nemáte.

Konzervativní portfolio investic, se kterým porazíte inflaci: Až 6 % ročně

Konzervativní portfolio investic, se kterým porazíte inflaci: Až 6 % ročně

3. Alokace aktiv je základ

Korelace mezi třídami aktiv nebyly nikdy vyšší. Tržní reakce na nové informace se díky počítačům snížila na milisekundy, což ji mnohonásobně zvětšuje. Diverzifikace mezi domácími a zahraničními (nebo růstovými a hodnotovými) akciemi již dnes rizikový profil nesníží.

Abyste dosáhli rizikově očištěného výnosu během předpokládaného investičního horizontu, musíte hledat kombinace nejen mezi akciemi, ale i komoditami, bondy, hotovostí, reálnými aktivy a alternativami.

Média a banky většinou hovoří o relativním výkonu ve vztahu k některému z benchmarků. Pro investora je ale důležitější řídit rizika než výnosy. Když očekáváte alokační model 60:40 (60 % tržních výnosů a 40 % poklesů), musíte počítat s rizikově očištěným výnosem mezi 6 a -4 %. Nehleďte na to, že během silné akciové rally o několik procent zaostanete. Důležitější je, abyste v době, kdy budou trhy padat, omezili ztráty.

4. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu

Další váš hendikep vůči algoritmům počítačů z Wall Street je ten, že se musíte při rozhodování vypořádat s emocemi. Nejvíc nás vždycky mrzí, že jsme z jakéhokoli důvodu nekoupili/neprodali nějakou pozici ve chvíli, kdy jsme to měli v úmyslu.

Strach a chamtivost jsou pro investora zhoubou, protože ho nutí dělat vždy opak toho, co mu napovídají jeho vnitřní hlasy. Důsledkem je, že drobní investoři permanentně prodávají pod cenou a nakupují draze. Nesnažte se ignorovat to, co se vám vaše podvědomí snaží sdělit.

Otec superrychlého obchodování varuje: Musíme zpomalit!

Otec superrychlého obchodování varuje: Musíme zpomalit!

Zdroj: streettalklive.com

Alokace investicInvestováníRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika