Osobní finance: 5 důvodů, proč je (také) dobré nemít dluhy

Splatili jste hypotéku, leasing na auto nebo novou kuchyň? Asi jste si oddechli, konečně se můžete stresovat s něčím jiným, třeba s tím, jak utratit ty peníze, co vám tak najednou na konci měsíce zbývají. Nemít dluhy je skvělé, protože (teoreticky) máte více peněz pro sebe. Opravdové náklady zadlužení jdou ale mnohem dále než do peněz samotných. Myslete na ně, než si zase na něco půjčíte.
1. Dluhy dopadají na kreativitu
Máte problém s penězi, tak si půjčíte. To není zrovna kreativní řešení, co myslíte? Dlouhodobě je mnohdy lepší se něco nového naučit a udělat sami (třeba když potřebujete něco opravit), ne za to zaplatit (a často si na to právě půjčit).
2. Dluhy brání dlouhodobému uvažování
Marketing těch, kdo půjčují je často celkem jednoduchý, ale také psychologicky i finančně účinný. Když vám někdo rozpočítá měsíční splátku na jednotlivé dny, získáte pocit, že si zkrátka každý den nedáte třeba jedno dobré jídlo v restauraci (250 Kč za den vypadá méně hrozivě než 7 500 Kč měsíčně, nebo dokonce 90 000 Kč za rok). Přitom právě u velkých částek si daleko lépe uvědomíte, zda vám daná věc stojí za tak vysokou půjčku.
3. Platit (jen) za styl je nesmysl
Půjčovat si proto, abyste mohli navenek působit bohatší, je šílenost. Zpravidla to vede k pravému opaku. Valná většina věcí, které bývají spojovány se společenským postavením, má tendenci rychle ztrácet na hodnotě (výjimkou je třeba bydlení, ani u něj ale nemá význam platit za zbytečný luxus). Zatímco váš majetek pořízený na dluh pak zlevňuje, úroky u půjčky zůstávají.
4. Peníze na splácení dluhů by mohly jinde vydělávat
Pro investorskou veřejnost nic nového. Když splatíte měsíčně 10 000 Kč v rámci umořování dluhu, stejných 10 000 Kč vám v té době nemůže potenciálně vydělávat v rámci spořicích nebo investičních produktů.
5. Zadlužování se může stát zlozvykem
Získávání pozitivních návyků je možná ještě důležitější než stanovování si cílů. Návyky se totiž stávají součástí osobnosti člověka a přetrvávají mnohdy i poté, co bylo dosaženo cíle, za účelem jehož dosažení byly budovány. To samé ale bohužel platí i pro návyky pro člověka obecně nepříznivé, přičemž zadlužování se není výjimkou.
Na závěr je potřeba poznamenat, že dluh může být mimořádně produktivním nástrojem (a nejen pro toho, kdo půjčuje). Má smysl si půjčit a zaplatit si studium, smysluplné bydlení a podobně. Půjčit si na to, abyste se mohli stát produktivnějšími a vybavenějšími pro současný svět. Ovšem navzdory tomu, že je společnost stále více založena na zážitcích, prožitcích a příjemných pocitech, právě tyto "statky" nemá smysl čerpat na dluh, a to nejen ve smyslu úzce finančním.
Zdroj: HumbleDollar